هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه 17 مهر 1398 ساعت 15:01 2019-10-9 15:01:51
شناسه خبر : 328408
تحلیگر مسائل غرب آسیا گفت: گستردگی و تاثیر راهپیمایی منافع برخی از قدرت‌ها را به خطر انداخته، طبیعی است که برخی در این میان خرابکاریهای را صورت دهند.
تحلیگر مسائل غرب آسیا گفت: گستردگی و تاثیر راهپیمایی منافع برخی از قدرت‌ها را به خطر انداخته، طبیعی است که برخی در این میان خرابکاریهای را صورت دهند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "برنامه گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (واکاوی تقابل در منطقه غرب آسیا و چشم انداز آن) با حضور سعدالله زارعی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.
 
سعدالله زارعی در این باره گفت: اربعین، یک پدیده بسیار حائز اهمیت است، به طوری که در آن بیش از سی میلیون نفر حضور دارند، جمعیتی که از کشورهای مختلف به ویژه از ایران تشکیل شده که این اقدام جدید و بی سابقه جمعیتی است.
 
وی افزود: از نگاه دیگری، جمعیت شرکت کننده در اربعین تشکیل شده از 12 هزار موکب است که این موکبها بدون هیچ اختلافی در کنار هم قرار می گیرند در حالی که از کشورهای مختلف هستند و این موکبها به صورت زنجیره ای هماهنگ مدیریت راهپبمایان را بر عهده دارند. لذا امروز عراق در منطقه پرچمدار نهضت خوداتکایی در منطقه غرب آسیاست.
 
تحلیلگر مسائل غرب آسیا ادامه داد: موکب‌های متعدد مدیریت راهپیمایی اربعین از کشورهای مسلمان شیعی و حتی غیرشیعی دیده می شود که از سوی نهادهای مردمی اداره می شوند که بعد سیاسی بزرگ پیدا می کنند.
 
زارعی گفت: اهمیت پیاده روی اربعین در این است که با وجود حضور غیرمستقیم دولت‌ها، مردم در صدر کارند و مبنای کار بر پایه محبت بین آنهاست و در حرکتی دینی مردم از کشورهای مختلف بدون هیچ مشکلی حرکت می کنند و یک عبادت دینی جمعی را به جهان نشان می دهند. حرکتی که بر مبنای مادیات نیست و معنویت در ان نقش بارزی دارد. لذا بزرگترین حرکت مذهبی که طی این سالها برگزار می شود، مراسم راهپیمایی اربعین است.
 
وی افزود: راهپیمایی اربعین حرکت مذهبی است که در آن مردم مرزهای کشورها را کنار می زنند و در کنار هم یک هویت جدید را در جهان رقم می‌زنند که به دلیل میزان جمعیت، روابط معنوی مردم و تاثیر این حرکت قابل نادیده گرفتن از سوی جهان نیست و به دلیل تاثیرش چه بخواهیم و چه نخواهیم ماهیت سیاسی پیدا می کند که به آن برچسب ویژه زده است.