هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 23 تير 1399
ساعت 21:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 10:57
دوشنبه 15 مهر 1398 10:43 ساعت
2019-10-7 10:57:09
شناسه خبر : 328258
وزارت امور خارجه روسیه اعتراض شدید این کشور به بازداشت و بازجویی از یک نماینده دومای دولتی توسط ماموران اف.‌بی.آی در فرودگاه شهر نیویورک را اعلام کرده و این برخورد را اقدام خصمانه دیگری از سوی آمریکا ارزیابی کرد.
وزارت امور خارجه روسیه اعتراض شدید این کشور به بازداشت و بازجویی از یک نماینده دومای دولتی توسط ماموران اف.‌بی.آی در فرودگاه شهر نیویورک را اعلام کرده و این برخورد را اقدام خصمانه دیگری از سوی آمریکا ارزیابی کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شده، اعلام کرد که مقامات مسکو به‌شدت نسبت به دولت ایالات متحده در رابطه با بازداشت و بازجویی از "اینگا یوماشوآ" نماینده دومای دولتی روسیه اعتراض کرده و این برخورد را اقدام خصمانه دیگری از سوی مقامات واشنگتن ارزیابی می‌کنند.
 
در این بیانیه آمده است: «ما اعتراض شدید خود در رابطه با اقدام دولت آمریکا در برخورد با یک نماینده دولتی روسیه که روز گذشته در فرودگاه شهر نیویورک توسط ماموران اف.‌بی.آی بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت، را اعلام می‌کنیم. این یکی دیگر از اقدامات خصمانه مقامات واشنگتن علیه روسیه و نمایندگان رسمی این کشور است که آشکارا با هدف ادامه تیرگی هر چه بیشتر روابط روسیه و آمریکا صورت گرفته است.»
 
مقامات دیپلماتیک روسیه یادآور شدند: «متاسفانه تلاش برای بهبود گفت‌وگوهای سازنده بین دو کشور با مقاومت شدید برخی نیروهای سیاسی مشخص در ایالات متحده مواجه می‌شود و این سئوال را پیش می آورد که آیا دولت آمریکا به رغم اظهارات علنی، برای عادی سازی گفت‌وگوها تلاشی نمی‌کنند یا قدرت کنترل سرویس‌های امنیتی آمریکا را ندارند؟»
 
وزارت خارجه روسیه همچنین از دولت آمریکا خواست تا درباره عواقب چنین اقدامات غیرسازنده‌ای بیاندیشد. در این بیانیه یادآوری شده، مقامات مسکو به شدت از اتفاق رخ داده خشمگین هستند. کسانی که چنین تصمیماتی را در واشنگتن می گیرند باید به این مسئله فکر کنند که افزایش تنش در روابط با روسیه به کجا خواهد انجامید، چرا که ادامه چنین سیاستی، خطرناک و بسیار کوته‌بینانه است.
 
پیش از این سفارت روسیه اعلام کرد که خانم "اینگا یوماشوآ" نماینده دومای دولتی این کشور که برای شرکت در اجلاس «گفت‌وگوی فورت راس» به آمریکا آمده بود، در فرودگاه شهر نیویورک، توسط ماموران اف.‌بی.آی بازداشت شده و در اتاق جداگانه‌ای به مدت یک ساعت مورد بازجویی قرار گرفت، کلیه مدارکش از او گرفته شد. سپس به این نماینده دوما پیشنهاد شد تا گفت‌وگوها به صورت غیررسمی در کافه تریای فرودگاه ادامه پیدا کند.
 
سفارت روسیه در واشنگتن یادداشت اعتراضی به وزارت امور خارجه ایالات متحده فرستاده و خواستار توضیح درباره این برخورد شده است.