هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 خرداد 1399
ساعت 08:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 مهر 1398 ساعت 11:53
يكشنبه 14 مهر 1398 11:25 ساعت
2019-10-6 11:53:37
شناسه خبر : 328165
ارتش سوریه به نقض آتش بس در مناطق کاهش تنش در ادلب پاسخ داد همزمان تروریست‌ها برای بیست و سومین روز پیاپی مانع خروج غیرنظامیان از ادلب می‌شوند.
ارتش سوریه به نقض آتش بس در مناطق کاهش تنش در ادلب پاسخ داد همزمان تروریست‌ها برای بیست و سومین روز پیاپی مانع خروج غیرنظامیان از ادلب می‌شوند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس،  روزنامه سوری الوطن در گزارشی میدانی از تحولات استان إدلب آخرین استان تحت کنترل تروریست‌ها در سوریه از پاسخ ارتش سوریه به نقض آتش بس توسط تروریست‌ها و تدارک ترکیه برای انحلال دولت خودخوانده جبهه النصره در این منطقه خبر داد.
 
الوطن به نقل از یک منبع میدانی در جنوب إدلب نوشت: آرامش نسبی بر جبهه‌های کاهش تنش در استان إدلب حاکم است به استثنای برخی مناطق که در آن تروریست‌ها عملا آتش‌بسی را که از 30 اوت برقرار است نقض کردند و ارتش سوریه مجبور شد با آتش سنگین توپخانه خود به آن‌ پاسخ بدهد.
 
این منبع افزود: گروه‌های تروریستی به سرکردگی جبهه النصره برای بیست و سومین روز پیاپی مانع رسیدن مردم به مناطق امن می‌شوند تا از آنها به عنوان سپر انسانی در برابر پیشروی ارتش سوریه استفاده کنند و کشورهای حامی تروریست‌ها هم از آن به عنوان یک قضیه انسانی بهره برداری کنند.
 
 گروه‌های تروریستی از خروج غیرنظامیان از گذرگاه ابوالظهور در ریف جنوب شرقی برای رسیدن آنها به مناطق امن جلوگیری می‌کنند در حالی که طرف‌های ذیربط با همکاری ارتش سوریه در آنجا اتوبوس‌هایی را برای انتقال غیرنظامیان به اردوگاه‌های اسکان موقت فرستاده است.
 
به گزارش سانا گروه‌های تروریستی شماری از عناصر خود را در مسیرهای منتهی به گذرگاه ابوالظهور مستقر کرده تا مردم را که از وضعیت مناطق تحت کنترل این تروریست‌ها به رنج آمده و قصد فرار به سمت گذرگاه را دارند، دستگیر کنند.
 
منبع سوری همچنین  گفت تروریست‌های جبهه النصره و متحد آن حزب اسلامی ترکستان در مقطع اخیر اتباع تروریستی را از چین به جبهه‌های ریف شمال شرقی اللاذقیه و ریف شمال غربی حماه فرستادند تا در صورت عملیات نظامی ارتش سوریه برای پاکسازی این دو منطقه و رسیدن به جسر الشغور در غرب ادلب با آن مقابله کنند.
 
ناظران می‌گویند به احتمال زیاد آتش درگیری‌ها در مقطع پیش رو در جبهه «کبانه» و پیرامون آن در شمال شرق اللاذقیه و همچنین جبهه سهل الغاب شعله‌ور شود. جایی که در آن تروریست‌های آسیای میانه، چین و چچن درصدد جدا کردن مناطق استقرار خود از تروریست‌های بومی هستند، اما از جمله آنها ترکمان های سوریه هستند که امارت ترکستان را در شمال غرب سوریه ایجاد کردند و از ترکیه هم شمار زیاد پهپاد و فناوری‌های لازم برای هدف گرفتن پایگاه حمیمیم روسیه در ریف اللاذقیه دریافت کرده‌اند.
 
منابع معارض نزدیک به  «الجبهة الوطنیة للتحریر»، بزرگ‌ترین گروه شبه نظامی در ادلب هم به روزنامه الوطن خبر دادند که به دنبال اینکه این گروه پریروز با گروه «الجیش الوطنی» که در شمال و شمال شرق حلب فعال است در هم ادغام شدند ترکیه  تصمیم دارد «دولت موسوم به نجات» که وابسته به جبهه النصره است و استان ادلب و ریف‌های همجوار آن را اداره می‌کند منحل کند و دولت موقت وابسته به ائتلاف مخالفان سوریه را  که طرفدار آنکاراست جانشین آن کند.
 
این منابع گفتند ترکیه در چارچوب توافق سوچی با ضامن روسی درصدد ایجاد پست‌های دیدبانی جدید در مسیر سراقب جسر الشغور است  با وجود اینکه جبهه النصره با این کار مخالف است .
 
این منابع با اشاره به اینکه پرونده ادلب طی توافق با روسیه و پس از دستیابی به راه حل‌ها برای اجرای آن در کاهش تنش وارد مرحله اجرایی شده است، افزود: در عین حال ترکیه برای اجرای بندهای نسخه جدید توافق سوچی عجله‌ای ندارد و اولویت خود را مداخله نظامی برای ایجاد منطقه امن در شرق فرات قرار داده است.
 
در همین حال جنگنده‌های روسیه و سوریه شب گذشته در مجموعه‌ای از حملات اتاق عملیات گروه اجناد القوقاز در شرق ادلب را بمباران کردند. خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع میدانی گفت: هواپیماهای شناسایی اتاق عملیات تروریست‌های اجناد القوقاز و هیئت تحریر الشام در پیرامون شهرک بلیصه در شرق ادلب شناسایی کردند و جنگنده‌های روسیه و سوریه فورا آن را هدف گرفتند. گروه‌های تروریستی برای یک حمله گسترده به مواضع ارتش سوریه در این منطقه آماده می‌شدند و با حمله مذکور مقر آنها کاملا تخریب شد و قریب به 30 تروریست که برخی از آنها فرمانده بودند کشته یا زخمی شدند.