هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 15 تير 1399
ساعت 14:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 مهر 1398 ساعت 11:04
يكشنبه 14 مهر 1398 10:14 ساعت
2019-10-6 11:04:56
شناسه خبر : 328145
۱۱ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره ماجرای یک «فرارِ بزرگ» که موجب خروج حداقل ۶۰۰۰ میلیارد تومان از بیت المال شده است، هشدار دادند.
۱۱ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره ماجرای یک «فرارِ بزرگ» که موجب خروج حداقل ۶۰۰۰ میلیارد تومان از بیت المال شده است، هشدار دادند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، 11 تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حمایت از مبارزه با فرار مالیاتی موجود در بین برخی پزشکان به رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نامه سرگشاده نوشتند که به شرح زیر است: 
 
"با توجه به شرایط بودجه‌ی سال 98 و تحریم‌های یکجانبه‌ی رژیم تروریستی آمریکا علیه ملت ایران و کاهش درآمدهای نفتی کشور، اخباری به گوش می‌رسد که احتمال وجود کسری بودجه و برداشت از صندوق ذخیره‌ی ارزی برای جبران آن را مطرح می‌کند در حالی که بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که راه‌های فراوانی برای تأمین بودجه و هزینه‌های اداره‌ی کشور وجود دارند که در دیگر کشورهای جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
اگر بخواهیم بخشی از مشکل اقتصاد کشور رفع شود، نیازمند قطع وابستگی بودجه به فروش نفت هستیم و یکی از مهم‌ترین راه‌های آن، برقراری عدالت مالیاتی و ایجاد توازن میان میزان درآمدها و مالیاتی است که یکایک شهروندان باید بپردازند اما متأسفانه اقشار ثروتمند و متومل بیش‌ترین فرار مالیاتی را نسبت به عموم مردم دارند.
 
طبق گزارش‌های مربوط به سال 97، کارمندان در مجموع 12 هزار میلیارد تومان مالیات می‌دهند در حالی که مالیات مشاغل در همین سال مجموعاً حدود 6100 میلیارد تومان است که با واقعیت بازار کار و گردش مالی ده‌ها هزار میلیاردی برخی مشاغل پر درآمد در طول سال همخوانی ندارد و نشان دهنده آن است که فرار مالیاتی بزرگی در این بخش از اقتصاد کشور در حال وقوع است.
 
در نتیجه برای جلوگیری از این تبعیض مالیاتی پیشنهاد می‌شود تمرکز بیش‌تری بر محاسبه‌ی دقیق و اخذ مالیات از اصناف پردرآمدی همچون پزشکان متخصص و فوق تخصص، دندان‌پزشکان، وکلا، صرافان، طلافروشان و... صورت بگیرد. به اذعان رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، پزشکان تنها 150 میلیارد تومان مالیات می‌دهند و این عدد باید به 700 میلیارد تومان در سال برسد که در صورت پذیرفتن همین عدد 700 میلیارد، با محاسبات سرانگشتی درآمد ماهیانه‌ی هر پزشک از حقوق، کارانه و مطب چیزی حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان می‌شود که از دریافتی یک کارگر روزمزد هم کم‌تر است!
 
بر اساس محاسبات کارشناسی که مبتنی بر تخمین حداقلی درآمد ماهیانه پزشکان عمومی، متخصص و دندان پزشک است، مالیات سالیانه پزشکان حداقل 6700 میلیارد تومان می باشد (بنا به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی). همچنین بخش عمده فرار مالیاتی پزشکان در بخش «کارانه بیمارستانی» اتفاق می‌افتد که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است و در صورت الکترونیک شدن و بستن تمام راه‌های فرار مالیاتی، قطعاً رقم بیش‌تری از این طریق به بیت المال باز می‌گردد.
 
در این راستا، راهکارهای زیر جهت جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان و استقرار عدالت مالیاتی در نظام سلامت کشور پیشنهاد می‌گردد که در سال 1398 به صورت جد از شما و سازمان امور مالیاتی خواهیم خواست:
 
1- تجمیع و استفاده از اطلاعات بیمه‌های درمانی برای محاسبه مالیات تجمیعی پزشکان (بند ل تبصره 6 قانون برنامه بودجه سال 1398)
 
2- اخذ اطلاعات سیستم قاصدک  بیمارستانها برای صحت سنجی مالیات پرداختی پزشکان (پرداخت مبتنی بر عملکرد)
 
3- استقرار صندوق مکانیزه فروش کالا و خدمات در مطب ها و کلیه مراکز درمانی به نام صاحب مرکز(مطابق بند ی تبصره 6 قانون برنامه بودجه سال 1398)
 
لذا با حمایت از استقرار قانونی کارتخوان در مطب پزشکان، این اقدام را صحیح ولی ناکافی دانسته و خواهان آن هستیم که بی‌توجه به غوغاسالاری منتفعان از تبعیض مالیاتی در بخش‌هایی از سازمان نظام پزشکی، هرچه سریع‌تر با متخلفان از این قانون برخورد قانونی صورت بگیرد. ما به عنوان بخشی از جامعه‌ی پزشکی و سربازان نظام سلامت کشور اعلام می‌داریم راهمان از کسانی که با تعدی به حقوق عامه و تبعیض مالیاتی، چهره‌ی اکثریت خدوم جامعه‌ی پزشکی را نزد مردم تخریب نموده‌اند، جداست و با تمکین به قانون، در کنار مردم برای استقرار عدالت خواهیم ایستاد و در این راستا معتقدیم با توجه به گذشت حدود 6 ماه از تصویب این قانون، هیچ گونه تعلل در نصب کارتخوان‌ها قابل پذیرش نیست و لازم است مطابق قانون، هر چه سریع‌تر مطب پزشکان فراری از عدالت مالیاتی پلمپ شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود."
 
1- انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی همدان (عضو دفتر تحکیم وحدت)
 
2- انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی اصفهان (عضو ذفتر تحکیم وحدت)
 
3- انجمن اسلامی دانشجویان (1348) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
 
4- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 
5- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی فسا
 
6- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
7- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز
 
8- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
 
9- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل
 
10- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد
 
11- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان