هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 خرداد 1399
ساعت 10:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 مهر 1398 ساعت 11:03
يكشنبه 14 مهر 1398 10:14 ساعت
2019-10-6 11:03:37
شناسه خبر : 328144
یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که اوضاع در پایتخت این کشور آرام است و زندگی به روال عادی بازگشته است.
یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که اوضاع در پایتخت این کشور آرام است و زندگی به روال عادی بازگشته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از السومریه، یک منبع امنیتی عالی رتبه اعلام کرد: اوضاع امنیتی در بغداد باثبات است و زندگی به روال عادی بازگشته است. ثبات به پایتخت عراق بازگشته است و خیابانها بازگشایی شده است. شهرداری در حال تمیز کردن خیابانهاست.
 
بغداد پس از رفع مقررات منع آمد و شد
 
قبلا هم السومریه گزارش داده بود: بغداد پایتخت عراق شاهد آمد و شد اندک پس از رفع مقررات منع رفت و آمد که از صبح پنجشنبه گذشته به دنبال نا آرامی ها در بغداد برقرار شده بود، است.
 
دولت عراق اعلام کرد که از ساعت پنج صبح امروز، منع آمد و شد در پایتخت، تمام شده و وضع استان‌های جنوبی نیز به حال عادی بازگشته است.
 
 تک تیرانداز ناشناسی که تظاهرات کنندگان را هدف قرار می داد
 
از سوی دیگر «جلیل الربیعی»،  فرمانده عملیات بغداد گفت: نیروهای امنیتی سعی کردند یک تک تیرانداز که تظاهرات‌کنندگان را هدف می‌گرفت، بازداشت کنند، اما وی موفق به فرار به سمت مقصد نامعلومی شد. این تک تیرانداز در یکی از مناطق پایتخت تظاهرات کنندگان را هدف قرار می داد. نیروهای اطلاعاتی فرماندهی عملیات تلاش کردند که این فرد را بازداشت کنند اما وی موفق به فرار به سمت نامعلومی شد.
 
چند روزی از ظهور و بروز سلسله تظاهرات ها و اعتراضات مردمی در برخی نقاط عراق سپری می شود؛ تظاهرات هایی که در واقع با هدف طرح مشکلات و نقصان های اقتصادی و معیشتی ازجمله بیکاری، برگزار شدند.
 
 درهمین ارتباط، دفتر رسانه ای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز پنج شنبه بیانیه ای را درباره ارتباط با نمایندگان تظاهرات کنندگان معترض در خصوص بررسی مطالبات آنها صادر کرد. در این بیانیه آمده است که عبدالمهدی در راستای بررسی مطالبات مردم عراق و بویژه قشر جوان و نیز آرام سازی اوضاع و بازگشت به وضعیت طبیعی، تماس ها با نمایندگان تظاهرات کنندگان معترض را دنبال می کند.
 
در همین راستا، دفتر نخست‌وزیری عراق شماره تماس هایی را نیز برای ارتباط با معترضان و شنیدن نظرات و مطالبات آنان اعلام کرده است. از سوی دیگر، فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که اوضاع امنیتی در این کشور در مقایسه با روزهای گذشته بهتر است. خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از این فرماندهی شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شدند علیرغم وجود برخی تظاهرات در چند استان عراق، اوضاع امنیتی را تحت کنترل درآورند.
 
از سوی دیگر، نخست وزیر عراق بامداد جمعه در سخنانی تلویزیونی بر پیگیری و تحقق مطالبات مشروع مردم عراق تاکید کرد. عادل عبدالمهدی در این سخنان ضمن درخواست برای بازگشت وضعیت عادی به همه استان‌های عراق از تشکیل «کمیته‌های قانونی» برای اطمینان از عدم استفاده از خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان خبر داد.
 
نخست وزیر عراق در عین حال اظهار داشت که «عده معدودی» موفق شدند اعتراضات مسالمت آمیز در برخی استان‌های این کشور را از مسیر خود خارج کنند. وی با بیان اینکه هیچ مانعی برای شنیده شدن صدای مردم وجود ندارد افزود که مطالبات مردم برای مبارزه با فساد و نگرانی درباره آینده جوانان مطالبات درستی هستند و طرحی را تقدیم پارلمان خواهد کرد که طبق آن دولت به خانواده‌های کم‌ بضاعت حقوق پرداخت کند. عبدالمهدی همچنین از توافق با مراجع قضایی برای آزادی تمام دستگیرشدگان که مرتکب جرائم جنایی نشده اند، خبر داد.
 
این درحالی است که تمامی مقامات و شخصیت های عراقی بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات مردمی تأکید داشته اند. درهمین ارتباط، «برهم صالح» برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را حق طبیعی مردم عراق دانست. «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق با بیان اینکه اعتراضات به وضعیت اقتصادی حق محفوظ مردم است، تأکید کرد: «این یک ضرورت است که هرگونه اعتراضی مسالمت آمیز باشد». «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق نیز بر این مسأله تأکید کرده است. «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی نیز بر مسالمت آمیز بودن هرگونه اعتراضات تأکید کرده است. 
 
در این میان اما، رسانه های غربی و عربی در اقدامی کاملا خصمانه به موج سواری بر روی تظاهرات مردمی در عراق پرداخته و با انعکاس وارونه واقعیت‌ها در این کشور تلاش کردند آنطور که خود تمایل دارند، حوادث و رویدادها در عراق را به افکار عمومی در منطقه و جهان منتقل سازند. این رسانه ها که پیشتر نیز تلاش خود برای توطئه چینی برای ایجاد «بحران سیاسی» در عراق را به اثبات رسانده اند، این بار نیز با ادامه همین روند اینگونه القاء کردند که تظاهرات کنونی در عراق مردمی نبوده و نوعی «یارکشی خیابانی» توسط احزاب و جریان های سیاسی محسوب می شود.
 
این ادعای رسانه های بیگانه و در رأس آن ها، «العربیه»، «الحدث»، «الحره»، «اسکای نیوز»، «بی بی سی»، «سی ان ان» و ... درحالی مطرح می شود که هیچیک از گروه ها، احزاب و جریان های سیاسی خواستار برگزاری تظاهرات نبوده و اکنون نیز که چند روز از برگزاری اعتراضات سپری می شود چنین موضعی را اتخاذ نکرده اند. جملگی احزاب سیاسی با اتخاذ موضع اصولیِ مبنی بر حمایت از اعتراضات مسالمت آمیز، بر لزوم تحقق خواسته ها و مطالبات مشروع مردمی تأکید کرده اند.
 
بدیهی است که یکی از اهداف اصلی و اساسی این رسانه های معاند، فضاسازی به منظور تحت الشعاع قرار دادن راهپیمایی میلیونی و بی نظیر اربعین حسینی (ع) و منحرف کردن افکار عمومی از اهتمام به یکی از بزرگترین جلوه های تجمع مسلمین جهان، است. علاوه بر این، سلسله تحولات اخیر در عراق ازجمله اتخاذ موضع رسمی دولت بغداد علیه رژیم صهیونیستی در پرونده حملات مشکوک به مواضع حشد شعبی، در سیاست ‌های خصمانه رسانه های مذکور، بی تأثیر نبوده است.
 
همچنین بازوی رسانه ای صهیونیست ها نیز در این میان بیکار ننشسته است و اقدامات تحریک آمیزی را جهت تهییج معترضان در عراق صورت داده است. درهمین راستا، «إدی کوهن» که به «مأمور توئیتری» رژیم صهیونیستی برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی کشورهای عربی معروف است، ضمن حمایت از معدود اقدامات خشونت آمیز در عراق، از عاملان این اقدامات به عنوان «انقلابیون» یاد کرده است! تا بدین ترتیب به زعم خود نقش مؤثری در تهییج معترضان و سوق دادن آن ها به انجام اقدامات خشونت آمیز ایفا کرده باشد؛ هدفی که البته محقق نخواهد شد.
 
افزون بر این، ایالات متحده آمریکا در موضع گیری های خود در قبال حوادث عراق سنت‌شکنی نکرده و همچون گذشته موضع مداخله جویانه ای اتخاذ کرده است. درهمین ارتباط، سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق چندی پیش بیانیه ای صادر و با لحنی مداخله جویانه تأکید کرد که واشنگتن برگزاری تظاهرات در عراق را زیر نظر دارد!
 
بدون شک عربستان امید زیادی به حوادث عراق بسته تا بدین ترتیب افکار عمومی را از شکست ذلت بار خود در یمن منحرف کند.
 
کد خبر 4737627