هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 خرداد 1399
ساعت 04:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 14:10
شنبه 13 مهر 1398 13:55 ساعت
2019-10-5 14:10:14
شناسه خبر : 328106
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان مطمئنا در میزان رای نمایندگان در آینده موثر است گفت: اجرای این طرح مواضع دوگانه برخی نمایندگان را آشکار می‌کند.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان مطمئنا در میزان رای نمایندگان در آینده موثر است گفت: اجرای این طرح مواضع دوگانه برخی نمایندگان را آشکار می‌کند.
 
محمدمهدی زاهدی ، اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان را حق مردم دانست و اظهار داشت: این مسئله باید اتفاق بیفتد تا مردم کشورمان بیشتر و بهتر با افکار و مواضع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نمایندگان خود در مجلس آشنا شوند.
 
وی با بیان اینکه اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان تاثیر زیادی در انتخاب نمایندگان و رای مردم به آنها در دوره‌های بعد دارد گفت: متاسفانه عده‌ای از نمایندگان زمانی که در روستاها و شهرهای کوچک و در جمع مردم حوزه انتخابیه خود می‌روند به گونه دیگر سخن گفته و زمانی که پای حقوق همین مردم به میان می‌آید طور دیگری رای می‌دهند و نظر دیگری دارند.
 
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان این دوگانگی رفتاری برخی نمایندگان را نشان داده و مواضع دقیق افراد را نشان می‌دهد تصریح کرد: کسانی مخالف اجرای این طرح هستند که می‌خواهند رفتار و گفتار متفاوتی داشته باشند.
 
وی با ابراز امیدواری از تصویت این طرح در مجلس افزود: امیدوارم که در صورت تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان، شورای نگهبان هم همکاری لازم را داشته باشد و بر آن صحه بگذارد.
 
زاهدی با بیان اینکه در مصوبه اخیری که مجلس داشت دامنه این طرح را به مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و شورای عالی امنیت ملی توسعه داده بودند گفت: احتمال دارد که شورای نگهبان اشکالاتی را بر آن وارد کند و تاکید ما باید بر شفافیت آراء نمایندگان باشد.
 
وی افزود: برخی نمایندگان در مورد شفافیت آرای خود شان در مسائلی چون برجام و استیضاح و یا رای به یک وزیر نگران هستند که در میزان رای آنها در آینده موثر بوده و یا شورای نگهبان در آینده آنها را رد صلاحیت کند.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان براساس شرع و عقل و قوانین کشور تصمیم می‌گیرد و مواضع یک نماینده در صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد اثری ندارد گفت: این مسئله به شدت تکذیب شده و این تهمتی است که به شورای نگهبان زده می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان مطمئنا در میزان رای نمایندگان در آینده موثر است گفت: مردم حق دارند بدانند نمایندگان آنها در دوره قبل در مجلس چه کرده‌اند و از نظر قانون‌گذاری و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی تا چه اندازه جدی بوده و منافع ملی و مردم را در رای خود چه میزان لحاظ کرده‌اند.
 
منبع:تسنیم