هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 09:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 10:44
شنبه 13 مهر 1398 10:16 ساعت
2019-10-5 10:44:17
شناسه خبر : 328065
منابع خبری اعلام کردند که نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و هیئت طالبان در اسلام‌آباد با یکدیگر دیدار کردند اما هیچ یک از طرفین این دیدار را رد یا تایید نکرده است.
منابع خبری اعلام کردند که نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و هیئت طالبان در اسلام‌آباد با یکدیگر دیدار کردند اما هیچ یک از طرفین این دیدار را رد یا تایید نکرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، یک مقام ارشد پاکستانی به «رویترز» گفت که هیئت طالبان و «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با یکدیگر در اسلام‌آباد دیدار کردند اما گفت‌وگوی رسمی درباره از سرگیری روند صلح صورت نگرفته است.
 
این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود: این دیدار شامل گفت‌وگوهای رسمی درباره روند صلح نبود و تمرکز آن بر روی اعتمادسازی بود.
 
«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان نیز به رویترز گفته که قرار بود طالبان با خلیلزاد در سفر به اسلام‌آباد دیدار کنند اما ادامه داد از محتوای گفت‌وگوها و زمان دیدار اطلاعی ندارد.
 
با این حال سفارت آمریکا در اسلام‌آباد و وزارت خارجه این کشور از اظهارنظر درباره این دیدار خودداری کرد.
 
یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که خلیلزاد برای مشورت با مقامات پاکستانی چندین روز در اسلام‌آباد حضور داشته اما این دیدارها به معنی آغاز دوباره روند صلح افغانستان نیست.
 
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز دیدار هیئت این گروه با خلیلزاد را تایید و یا رد نکرد.
 
پیش از این اما رسانه‌ها همزمانی سفر طالبان و خلیلزاد به اسلام‌آباد را با هدف دیدار و از سرگیری گفت‌وگوها اعلام کرده بودند.
 
مقامات افغان اما با تایید خبر دیدار طالبان و آمریکا موضوع آن را گفت‌وگو درباره دو استاد دانشگاه آمریکایی‌ها در کابل خواندند که در سال 2016 توسط «شبکه حقانی» ربوده شدند.
 
این منابع افزودند که دولت افغانستان تنها در صورت رهبری روند صلح توسط دولت خواستار از سرگیری گفت‌وگوها است.
 
گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان اواسط ماه گذشته بطور یکجانبه توسط ترامپ لغو شد و رئیس جمهور آمریکا دلیل آن را ابتدا کشته شدن یک نظامی آمریکایی در حمله طالبان و سپس عدم تمایل این گروه برای اعلام آتش‌بس عنوان کرد.
 
پس از آن نیز طالبان با تشدید حملات در سراسر افغانستان اعلام کرد که آمریکا مسئول ادامه خونریزی‌ها در این کشور است و تا پایان اشغال به جنگ ادامه می‌دهد.