هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 بهمن 1398
ساعت 13:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 11 مهر 1398 ساعت 12:29
پنجشنبه 11 مهر 1398 11:33 ساعت
2019-10-3 12:29:24
شناسه خبر : 328011
ایران‌اینترنشنال که از سوی دولت سعودی مأموریت تهاجم رسانه‌ای به مردم ایران را دارد در کنار آمدنیوز، سعی دارند با وارونه جلوه دادن حقیقت اعتراضات مردم عراق برای مردم ایران، سعی دارند برادری مردم عراق و ایران را تحت‌الشعاع قرار دهند.
ایران‌اینترنشنال که از سوی دولت سعودی مأموریت تهاجم رسانه‌ای به مردم ایران را دارد در کنار آمدنیوز، سعی دارند با وارونه جلوه دادن حقیقت اعتراضات مردم عراق برای مردم ایران، سعی دارند برادری مردم عراق و ایران را تحت‌الشعاع قرار دهند.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: طی روزهای اخیر برخی از استان‌های عراق به ویژه بغداد، صحنه اعتراضات مردمی به مسائل داخلی کشور عراق بود.

 

به گزارش رجانیوز، جرقه اولیه این تظاهرات، با دست به دست شدن فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی، بالاخص فیسبوک زده شد. گرچه برای دولت عراق مشخص نبود که چه کسانی پشت این سازماندهی هستند و مردم عراق را در آستانه اربعین به تظاهرات خیابانی دعوت می‌کنند، اما در دو روز گذشته که اعتراضات به اوج خود رسید، با حمایت دختر صدام از معترضین و همچنین پوشش‌سراسری شبکه های سعودی از این تظاهرات، مشخص شد که چه کسانی پشت این ماجرا هستند.

 

گرچه خواسته اصلی مردم عراق در اعتراضات خود، رسیدگی به مشکلات داخلی کشورشان، من جمله بیکاری و مسائل معیشتی است، اما گروه‌های سیاسی معاند مردم عراق، با سوار شدن بر موج این اعتراضات، سعی در مصادره کردن آن دارند.

 

نکته قابل توجه تظاهرات روزهای اخیر عراق این است که هیچ یک از گروه‌های مشروع عراق، مثل جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، مسئولیت صدور فراخوان برای آغاز تظاهرات را بر عهده نگرفته اند. اما گروه‌های بعثی به همراه دیگر مخالفان حکومت عراق، مردم را به ادامه تظاهرات دعوت می‌کنند.

 

چنانچه دختر صدام نیز در توییتر خود از این تظاهرات حمایت کرد.

 

جدای از گروه‌ها، سفارت آمریکا در عراق نیز با صدور بیانیه‌ای، از تظاهرات اخیر در عراق اعلام حمایت و پشتیبانی کرده است.

 

برخی از تحلیل‌گران مسائل عراق، معتقدند که انعقاد تفاهمنامه اقتصادی بین عراق و چین که بر خلاف میل آمریکا بوده ، بی ارتباط با آغاز این تظاهرات نیست.

 

برخی دیگر نیز با اشاره به مقصر شناخته شدن رژیم صهیونیستی از سوی دولت عراق در ماجرای حمله به پایگاه‌های بسیج مردمی عراق را از دیگر عوامل بحران اخیر عراق می‌دانند.

 

چنانچه سیدرضا قزوینی تحلیل‌گر مسائل عراق در یادداشتی نوشته است: این تظاهرات می‌تواند توطئه ای از سوی ایالات متحده و هشداری به دولت عبدالمهدی باشد که هرگونه فاصله‌گیری از محور آمریکا و هم‌پیمانان راهبردی‌اش مانند رژیم صهیونیستی می‌تواند بر امنیت و ثبات عراق اثرگذار باشد. پس دور از انتظار نیست که اگر دولت در بغداد اقداماتی مغایر با تمایلات آمریکا داشته باشد، ابزار تروریسم مورد استفاده دوباره قرار بگیرد.

 

شاید نتوان صرفاً با توجه به بیانیه حمایتی سفارت آمریکا از این اعتراضات با قطعیت گفت که یکی از سوءاستفاده کنندگان اصلی از تجمعات اخیر عراق دولت آمریکا بوده است. اما اگر تلاش آمریکا برای انتقال تروریست‌های داعشی به خاک کشور عراق هم مورد توجه قرار گیرد، مشخص می‌شود که نظریه ماهی گیری آمریکا از آب گل‌آلود این روزهای عراق چندان هم دور از واقعیت نیست.

 

در همین ارتباط، یکی از فرماندهان الحشد الشعبی می‌گوید نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق، رزمایش‌هایی برگزار می‌کنند تا عناصر داعش که از سوریه فرار می‌کنند، بتوانند وارد عراق شوند.

 

در همین رابطه یک تحلیل‌گر عراقی معتقد است که موج سواری معاندین حکومت عراق، نه فقط دولت فعلی که کل نظام سیاسی عراق را نشانه رفته است.

 

 


صحبت‌های تحلیل‌گر عراقی| دانلود فیلم 

 

در هر حال امری که در تظاهرات عراق مشخص است این است که خواسته اصلی مردم در این اعتراضات، اصلاح اقتصاد کشور و مسائل داخلی بوده است. از همین رو مخالفین داخلی و معاندین خارجی حکومت عراق، با سوءاستفاده از پتانسیل ایجاد شده، سعی در انحراف این تظاهرات به سمت مخالفت با حکومت را دارند.

 

شبکه‌ای مثل ایران‌اینترنشنال نیز که از سوی دولت سعودی مأموریت تهاجم رسانه‌ای به مردم ایران را دارد در کنار شبکه‌های معلوم‌الحالی مثل آمدنیوز، سعی دارند با وارونه جلوه دادن حقیقت اعتراضات مردم عراق برای مردم ایران، حماسه اربعین حسینی و برادری مردم عراق و ایران را تحت‌الشعاع قرار دهند.