هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 18 مرداد 1399
ساعت 10:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 11 مهر 1398 ساعت 10:47
پنجشنبه 11 مهر 1398 09:30 ساعت
2019-10-3 10:47:10
شناسه خبر : 327984
نخست وزیر عراق در پی تظاهرات‌هایی که برخی از آن به خشونت کشیده شده است، در پایتخت این کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرد.
نخست وزیر عراق در پی تظاهرات‌هایی که برخی از آن به خشونت کشیده شده است، در پایتخت این کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق در واپسین ساعات چهارشنبه شب (دهم مهر) از اجرای مقررات منع آمد و شد در بغداد خبر داد.
 
تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد، عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تصمیم گرفت، رفت و آمد کلیه افراد و وسایل نقلیه به استثنای آمبولانس‌ها و موارد فوری پزشکی  از ساعت پنج صبح روز پنجشنبه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شود.
 
به گزارش وبگاه خبری روسیا الیوم، تظاهرات پراکنده در برخی از شهرهای عراق از جمله شهر بغداد، پایتخت این کشور از روز سه‌شنبه در اعتراض به نبود اشتغال و مشکلات اقتصادی آغاز شد.
 
منابع خبری شمار کشته‌های درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در بغداد و استان ذی قار را تا چهارشنبه شب ده نفر خوانده‌اند. خبرنگار رویترز نیز پنجشنبه اعلام کرده است که شمار کشته‌ها به یازده نفر رسیده است.
 
نخست‌وزیر عراق هم در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حق تظاهرات‌کنندگان برای اعتراض در چارچوب قانون اساسی این کشور خواستار حفظ نظم عمومی و اجتناب از آسیب زدن به اموال عمومی شد.
 
عبدالمهدی همچنین ضمن ابراز تأسف از کشته شدن چند نفر از تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی و آسیب دیدن اموال عمومی تأکید کرده دستور تحقیق درباره این حوادث را داده است.
 
وزارت دفاع عراق چهارشنبه شب همزمان با گسترش دامنه اعتراضات ضد دولتی در این کشور، دستور داد تا سطح آماده‌باش برای حفاظت از حاکمیت و تاسیسات دولتی و مهم افزایش یابد.
 
در این بیانیه آمده که «نجاح الشمری» وزیر دفاع عراق دستور داد تا همه نهادهای نظامی در پی موج اعتراضات در مناطق مختلف این کشور، به حالت آماده باش کامل در بیایند.
 
در همین حال برخی منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در منطقه سبز بغداد در بامداد روز پنجشنبه خبر دادند.
 
شبکه سعودی الحدث، ادعا کرده که یک فروند راکت به نزدیکی سفارت ترکیه در این منطقه اصابت کرده است. گفته می‌شود راکت دیگری نیز به نزدیکی «پل الحارفیه» که در مجاورت منطقه سبز قرار دارد برخورد کرد.
 
در استان ذی قار در جنوب بغداد هم نیروهای امنیتی از شب گذشته از وضع مقررات منع آمد و شد خبر دادند.