98/7/9 - 09:36 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 327845
کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا وکیل شخصی «دونالد ترامپ» را برای ادای توضیح در خصوص اقدامات وی و رئیس جمهور آمریکا در پرونده موسوم به «اوکراین گیت» احضار کرد.
کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا وکیل شخصی «دونالد ترامپ» را برای ادای توضیح در خصوص اقدامات وی و رئیس جمهور آمریکا در پرونده موسوم به «اوکراین گیت» احضار کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از سی اِن بی سی، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در راستای انجام تحقیقات برای استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ را برای ادای توضیح در خصوص برخی اسناد و مدارک مربوط به پرونده «اوکراین گیت» احضار کرد.
 
رؤسای سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در نامه ای خطاب به رودی جولیانی خواستار دریافت اطلاعاتی در خصوص اقدامات وی و رئیس جمهور آمریکا برای وادار ساختن دولت اوکراین به انجام تحقیقات در خصوص خانواده «جو بایدن» شدند.
 
سخنگویان کاخ سفید و رودی جولیانی تاکنون درباره این احضاریه اظهارنظری نکرده اند.
 
شایان ذکر است که سه کمیته تحت رهبری دموکراتها در مجلس نمایندگان- کمیته اطلاعاتی، کمیته نظارت، و کمیته روابط خارجی- از رودی جولیانی می خواهند که تمام پیامهای متنی، سوابق گفتگوهای تلفنی و سایر مکاتبات مربوط به «برنامه ای» را که وی متهم است «برای تحت فشار گذاردن دولت اوکراین به همکاری با دولت ترامپ و مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا» اجرایی کرده، ارائه نماید.
 
این سه کمیته در درخواست خود متذکر شدند که تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا «شامل تحقیق در خصوص ادعاهای موثقی می شود که طبق آنها [جولیانی] به عنوان مأمور رئیس جمهور و با سوء استفاده از قدرت ریاست جمهوری برنامه ای جهت پیشبرد منافع سیاسی و شخصی ترامپ اجرا کرده است». در این نامه آنها همچنین خواستار دریافت این اسناد و مدارک تا پانزدهم اکتبر سال جاری شدند.
 
جولیانی پیشتر گفته بود که ممکن است با درخواستهای کمیته موافقت نکند. وی روز یکشنبه به شبکه اِی بی سی گفت تا زمانی که «آدام شف» ریاست کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان را برعهده دارد، با این کمیته «همکاری نخواهد کرد».
 
به گزارش مهر، آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر به شبکه ای‌بی‌سی گفته بود که این کمیته با افشاگر پرونده «اوکراین گیت» برای حضور در یک نشست پرسش‌ و پاسخ به توافق رسیده است.
 
وی روز یکشنبه نیز گفته بود که کنگره به دنبال دسترسی به تماس‌های تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری  آمریکا با «ولادیمیر پوتین» همتای روس وی و سایر رهبران جهان است. آدام شیف دلیل این درخواست را نگرانی‌ از احتمال به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا عنوان کرد.