هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 مهر 1399
ساعت 23:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 مهر 1398 ساعت 11:43
دوشنبه 8 مهر 1398 11:17 ساعت
2019-9-30 11:43:57
شناسه خبر : 327805
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، شرایط جدیدی برای اخذ مالیات از کالاها و خدمات تعیین کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، شرایط جدیدی برای اخذ مالیات از کالاها و خدمات تعیین کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 8 مهر) پارلمان، در جریان رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده با ماده (5) این لایحه از مجموع 213 نماینده حاضر، با 139 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع، موافقت کردند.
 
در ماده (5) این لایحه آمده است: مأخذ محاسبه مالیات فروش کالاها و خدمات، در مورد مؤدیان عضو سامانه مؤدیان، ارزش فروش مندرج در صورت‌حساب الکترونیکی است که توسط آنان در سامانه مزبور صادر شده است.
 
تبصره 1 ــ مأخذ محاسبه مالیات فروش کالاها و خدمات در مورد مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نیستند و نیز مؤدیان متخلف موضوع ماده (9) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، ارزش روز کالا یا خدمت در زمان تعلق می‌باشد که توسط سازمان، بر‌اساس اطلاعات موجود در سامانه مؤدیان، استعلام از مراجع ذی‌صلاح یا تعیین کارشناس با هیئت کارشناسی مشخص می‌شود. همچنین سازمان می‌تواند برای تعیین مأخذ مشمول مالیات مؤدیان مزبور، از دفاتر، اسناد و مدارک اعم از الکترونیکی یا غیرالکترونیکی آنها استفاده نماید. مؤدی مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک مذکور را در صورت درخواست مأموران مالیاتی، کارشناس یا هیئت کارشناسی به آنان ارائه کند.
 
تبصره 2 ــ موارد زیر جزء مأخذ محاسبه مالیات نیست
 
الف ــ انواع تخفیفات اعطائی
 
ب ــ مالیات موضوع این قانون که قبلاً توسط عرضه‌کننده کالا یا ارائه‌دهنده خدمت پرداخت شده است؛
 
پ ــ سایر مالیات‌های غیرمستقیم و عوارضی که به‌موجب قوانین موضوعه هنگام عرضه کالا یا ارائه خدمت به آن تعلق گرفته است؛
 
ت ــ وجوهی که به‌موجب سایر قوانین وصول می‌شود و به حساب درآمد عمومی یا به حساب درآمد شهرداری‌ها واریز می‌گردد؛
 
ث ــ کمکهای پرداختی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به سازمان‌های غیرانتفاعی وابسته به خود طبق قوانین و مقررات موضوعه، مشروط به آن که مالیات متعلقه به‌عنوان بخشی از آن احتساب نشده باشد؛
 
ج ــ یارانه پرداختی دولت بابت جبران تمام یا قسمتی از قیمت کالاها و خدمات مشمول قیمت‌گذاری؛ مشروط به آن که مالیات فروش به‌عنوان بخشی از آن احتساب نشده باشد.
 
نمایندگان در ادامه با الحاق یک بند به ماده 5 این لایحه با 128 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
 
براساس بند الحاقی مذکور؛ وجوهی که از ردیف‌های مصوب دستگاه‌های تابعه در قوانین بودجه سنواتی جابه‌جا می‌شود، مشروط بر آنکه بابت خرید یا فروش کالا و خدمات نباشد، درآمد محسوب نمی‌شود.