هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 مهر 1398 ساعت 11:43
دوشنبه 8 مهر 1398 11:17 ساعت
2019-9-30 11:43:03
شناسه خبر : 327804
تظاهرات برگزار شده دیروز در لبنان واکنش متفاوت مقامات لبنانی را به دنبال داشته است.
تظاهرات برگزار شده دیروز در لبنان واکنش متفاوت مقامات لبنانی را به دنبال داشته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، محمد فنیش وزیر جوانان و ورزش لبنان با توجه به تظاهراتی که دیروز در لبنان برگزار شد، تاکید کرد که موضوع دلار و نقدینگی کشور و بحران سوخت که در نتیجه بحران اقتصادی و مالی گریبان کشور را گرفته، از چند سال پیش مردم را درگیر کرده است.
 
وی در گفتگو با روزنامه لبنانی اللوا تاکید کرد که تظاهرات و تجمع و اعتراض حق مردم است، اما انجام این حق نباید منجر به تخریب موسسات عمومی شود.
 
فنیش ابراز داشت که این موضوع در دست بررسی است، اما حل این مشکل تنها با یک کلیک امکان ندارد، چرا که مشکلات بزرگی روی هم انباشته شده است. وی ابراز داشت که طرف های مرتبط بررسی موضوع را آغاز کرده‌اند و باید در انتظار نتایج بود.
 
سید حسن نصرالله فردا سخنرانی می‌کند
 
دبیرکل حزب الله لبنان فردا در مراسمی مذهبی که به مناسبت شهادت امام حسین (ع) برگزار می‌شود، سخنرانی خواهد کرد. احتمالا وی در این سخنرانی نیز علاوه بر پرداختن به مسایل مذهبی، گریزی به مسایل سیاسی و تحولات جدید در لبنان و منطقه خواهد داشت.
 
جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان اعلام کرد لبنان مراحل اقتصادی سختی را پشت سر می گذراند، اما هر اندازه که تلاش‌ها برای تضعیف لبنان ادامه داشته باشد، این کشور قوی و مقتدر باقی خواهد ماند و ملت لبنان هر گونه راه حل مغایر با آزادی و استقلال و تمامیت ارضی خود را رد خواهند کرد.
 
وی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک به سر می برد، تاکید کرد: ممکن است اطمینان مردم به لبنان و موسسات دولتی و سیاسی دچار تزلزل شود، اما ایمان آنها به کشور باقی خواهد ماند. لبنان از این توطئه که در عرصه داخلی و بین‌المللی برای آن طراحی و اجرا شده، عبور خواهد کرد.
 
وزیر خارجه لبنان با اشاره به اینکه نگرانی مردم نسبت به اقتصاد و اوضاع نابسامان پول داخلی آنها را درک می‌کند، گفت که همواره در کنار مردم باقی خواهد ماند و هر زمانی که ضرورت ایجاب کند، پیشتاز تحرکات سیاسی و مردمی برای قرار دادن لبنان در مسیر موفقیت و نجات خواهد بود.
 
وئام وهاب: بحران اقتصادی در نتیجه فساد طولانی مدت است
 
وئام وهاب رئیس حزب التوحید العربی نیز اعلام کرد که مسئول دانستن رئیس‌جمهور در بحران اقتصادی کشور دیوانگی است و بحران موجود در نتیجه سال‌های طولانی فساد و بی تحرکی که دولت را گرفته و برخی جریان‌های مشخص در آن دست دارند، به وجود آمده که این مسئولان باید محاکمه شوند، لذا نباید رئیس جمهور و سفر وی به نیویورک را عامل بحران معرفی کرد. لطفا به عقل مردم احترام بگذارید و به دنبال دلایل واقعی بروید.
 
دیروز مردم لبنان در بیروت پایتخت لبنان و برخی شهرهای دیگر از جمله صیدا تظاهرات ضد دولتی برگزار کردند.
 
خبرگزاری رسمی لبنان نیز اعلام کرد، در پی تظاهرات صدها نفر از مردم بیروت در اعتراض به اوضاع معیشتی و اقتصادی، نیروهای امنیتی با برخی از تظاهرکنندگان درگیر شدند و تعدادی از معترضان در بیروت، سنگ و بطری های آب به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند.
 
درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در اطراف پل رینگ در بیروت موجب مجروح شدن یکی از معترضان شد. تظاهر کنندگان اعتراض خود را نسبت به وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی اعلام کردند.
 
در طرابلس واقع در شمال لبنان نیز تعدادی موتور سوار با حضور در خیابان ها و محله های مختلف از جمله الزاهریه، التل، کرم القله و میدان عبدالحمید کرامی با در دست داشتن پارچه نوشته هایی نسبت به اوضاع اقتصادی اعتراض کردند.
 
دهها نفر از اهالی شهر صیدا در تظاهراتی که پیش از ظهر امروز آغاز شد، با تجمع در میدان الشهدا به سمت میدان القدس حرکت کرده و از آنجا راهی میدان النجمه شدند.
 
محمد شقیر وزیر ارتباطات لبنان در صفحه توئیتر خود نوشت: وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی در لبنان و درد و رنج مردم امروز بیش از هر زمانی کار و جدیت را برای پشت سرگذاشتن این بحران ها ضروری می سازد.
 
وی نوشت: راه حل غیرممکن نیست اما همه باید مسئولیت پذیر بوده و بدون از دست دادن فرصت به فکر حل مشکلات برآیند.
 
"پطرس حرب" نماینده سابق پارلمان لبنان نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: ملت انقلابی باید بداند که در این نبرد تنها نیست بلکه از حمایت و تایید کامل ما برخوردار است و زمان آن رسیده است که ملت حق بازخواست و محاسبه مسئولان را بازیابد و از حق تعیین سرنوشت و آینده کشور برخوردار شود.
 
در این میان فیلم ویدئویی از حضور یک مرد سالمند در اعتراضات بیروت و در حالی که به سختی راه می رود در شبکه های اجتماعی لبنان منتشر شده است.