هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 17 مرداد 1399
ساعت 22:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 مهر 1398 ساعت 09:25
دوشنبه 8 مهر 1398 09:11 ساعت
2019-9-30 09:25:42
شناسه خبر : 327768
کشته شدن محافظ شخصی پادشاه سعودی در آستانه سالروز قتل جمال خاشقجی، و روایت مشکوک ریاض درباره علت مرگ وی، سئوالات و تحلیلهای فراوانی را به دنبال داشته است.
کشته شدن محافظ شخصی پادشاه سعودی در آستانه سالروز قتل جمال خاشقجی، و روایت مشکوک ریاض درباره علت مرگ وی، سئوالات و تحلیلهای فراوانی را به دنبال داشته است.
 
به نظر می رسد که نگاهها در این روزها در آستانه سالروز کشته شدن جمال خاشقجی( خاشقجی پس از آنکه روز ۲ اکتبر ۲۰۱۸ برای دریافت مدارکی مربوط به ازدواج خود به سرکنسولگری عربستان در استانبول رفت، ناپدید شد. درنهایت در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ تلویزیون رسمی عربستان قتل جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول را تأیید کرد، و ادعا کرد که وی طی یک مشاجره تصادفی کشته شده‌است) مجددا به عربستان دوخته شده است.
 
الفغم محافظ شخصی و حامل اسرار پادشاه سعودی بود
 
این پس از کشته شدن عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی ملک سلمان است. الفغم محافظ شخصی عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه فوت شده قبلی و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه کنونی عربستان بود.
 
 در حالی که منابع سعودی اعلام کردند که عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی پادشاه عربستان به ضرب گلوله دوست خود کشته شده است اما رای الیوم در مطلبی به واکاوی این موضوع پرداخته و واقعیت را به گونه ای دیگر می داند.
 
روایت مشکوک ریاض
 
منابع سعودی اعلام کرده بودند: « الفغم وابسته به گارد پادشاهی بوده و این حادثه در جریان دیدار وی با دوستش به نام ترکی بن عبدالعزیز السبتی در استان جده صورت گرفت و اینکه زمانی که این دو با یکدیگر دیدار می کردند یکی دیگر از دوستانشان به نام ممدوح بن مشعل آل علی وارد شد و با آنها صحبت کرد. صحبتهای بین آنها بالا گرفت و ممدوح از خانه خارج شده و با سلاح خود به داخل خانه بازگشت.  ممدوح به سمت الفغم شلیک کرد که به دنبال آن برادر صاحب خانه و کارگر وی نیز مجروح شدند. در زمان حضور نیروهای امنیتی، مجرم به سمت آنها شلیک کرده و حاضر به تسلیم نشد. در جریان این درگیری فرد مجرم به دست نیروهای امنیتی کشته شد. عبدالعزیز الفغم به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل شدت جراحات وارده کشته شد. هم چنین در جریان درگیری مذکور ۵ تن از نیروهای امنیتی مجروح شدند».
 
این در حالی است که «محمد العتیبی» فعال عربستانی، به نقل از یکی از اقوام مقتول در توئیتر خبر داد که وی در جریان سوءقصد نافرجام به جان ملک سلمان در قصر پادشاهی، کشته شده است.
 
فردی که کد و رمزی که حتی محمد بن سلمان نمی دانست را می دانست
 
اما رای الیوم در اینباره آورده است: «روایت رسمی که سعودی ها درباره قتل الفغم منتشر کرده اند مبهم و راز آلود است و با شیوه زندگی محافظ شخصی به ویژه در کشورهای دیکتاتوری همخوانی ندارد.
 
این رسانه به نقل از یک منبع اگاه فاش کرد: الفغم محافظ شاه در اتاقش بوده است و اتاق پادشاهان سعودی بزرگ است. وی در کنار درب می نشست و در زمره سه نفری بود که کد گشودن درب اتاق پادشاه سعودی را می دانستند و این کد و رمز را حتی محمد بن سلمان هم نمی داند.
 
منبع مذکور افزود: الفغم ۲۴ ساعته هنگامی که از قصر خارج می شود تحت مراقب شدید قرار دارد و معمولا جز در موارد نادر از قصر خارج نمی شود زیرا اسرار زیادی را می داند و اجازه ندارد که احدی را در منزلش ملاقات کند از همین رو روایت رسمی ریاض درباره مرگش مشکوک است.
 
این منبع تاکید کرد: محافظی که به شدت هنگام خروج  از قصر به شدت مراقبت و محافظت می شود؛ با دوستش مشاجره می کند و آن دوست با سلاح برمی گردد تا الفغم را بکشد این یاوه سرایی است زیرا محافظان الفغم وی را در جریان مشاجره بازداشت می کنند نه اینکه برود و با سلاح برگردد!!
 
رای الیوم در ادامه آورده است: یک منبع فرانسوی آگاه به امور محافظان شخصی روساء و پادشاهان می گوید که محافظان شخصی پادشاهان یا روساء اسرار زیادی می دانند و به آنها اجازه ملاقات دوستان از بیم شرب خمر یا استعمال مخدرات یا افراط در خوردن، داده نمی شود زیرا محافظان باید ۲۴ ساعته بله به طور ۲۴ ساعته باید آماده باشند و این محافظ شخصی همواره مراقب است تا اسراری را فاش نکند و حتی در معرض پیشامدی قرار نگیرد و خانواده وی در قصر هستند تا در زمان نیاز حاضر شوند. از این رو روایت مقامات سعودی درباره مرگ الفغم، تعجب آور است زیرا وی همیشه سلاح همراه خود دارد پس چگونه وی به قاتل اجازه می دهد که به منزلش با سلاح وارد شود و قبل از اینکه وی به سویش شلیک کند، وی را نکشد!
 
این رسانه می افزاید: در برابر شک و تردیدهایی که درباره روایت مقامات سعودی در این باره وجود دارد نمی تواند از دو حالت خارج باشد؛ نخست به ترور شاهزاده محمد بن سلمان مربوط باشد و دیگری به تحولات خطرناک کشته شدن و اسارت هزاران نظامی سعودی از سوی ارتش و کمیته های مردمی یمن در استان نجران مربوط باشد».
 
قدر مسلم آن است که روایت ساختگی است زیرا الفغم محافظ شخصی پادشاه سعودی بوده است و وظیفه وی ایجاب می کرده است که همواره در کنار پادشاه سعودی برای حمایت از ملک سلمان باشد. از این رو ناظران امور عربستان به موضوع با دیده تردید می نگرند. 
 
افشاگر اسرار آل سعود ملقب به مجتهد که در توئیتر فعال است در خصوص قتل «عبدالعزیز الفغم» محافظ شخصی پادشاه عربستان یک پست منتشر کرده و نوشته است:  «الفغم در زمان وقوع قتل نه با دوستش بلکه در کاخ پادشاهی بوده است. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان الفغم را جزء نیروهای گارد قدیم دربار می دانست و معتقد بود وی سرسپرده آل سعود است اما به صورت ویژه به اخلاص شخصی او اعتماد نداشت. بن سلمان بارها از تمایل خود برای دور کردن الفغم از دربار سخن گفته بود».
 
با توجه به اینکه وی اطلاعات حساسی با توجه به فعالیت طولانی مدت در کنار پادشاهان سعودی داشته است و از زوایای پنهان آنها اطلاع داشته است از این رو ناظران امور تحلیل های مرموزی دارند.
 
۵ فرضیه مطرح درباره علت ترور عبدالعزیز الفغم
 
تحلیلگران فرضیه های گوناگونی را مطرح کرده اند از جمله اینکه وی اطلاعات حساسی در اختیار داشته است که به زیان مقامات کنونی عربستان بوده است و به گونه ای هدف از سر راه برداشتن وی بوده است.
 
فرضیه دیگر اینکه الفغم به حکم اینکه از نزدیکان شاه بوده است مانعی در برابر روند انتقال قدرتی که از سوی ولیعهد در حال مهیا شدن است، قرار داشته است.
 
فرضیه سوم اینکه الفغم اطلاعاتی درباره خاشقجی داشته است که به زیان محمد بن سلمان بوده است و این اطلاعات موازنه را برهم می زده است و موضوع خاشقجی را دوباره زنده می کرده است.
 
فرضیه چهارم تحلیلگران این است که طرف سومی با هدف در تنگنا قرار دادن محمد بن سلمان در آستانه سالروز قتل خاشقجی الفغم را کشته است.
 
و فرضیه پنجم که ناظران امور بیشتر آنرا ترجیح می دهند این است هدف از کشتن عبدالعزیز الفغم، سرپوش گذاشتن بر فاجعه اسیر کردن شمار زیادی از نظامیان به ویژه افسران سعودی به دست ارتش و کمیته های مردمی یمن در جریان عملیات نصر من الله در محور نجران است.
 
منبع:مهر