هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 08:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 7 مهر 1398 ساعت 15:05
يكشنبه 7 مهر 1398 14:51 ساعت
2019-9-29 15:05:12
شناسه خبر : 327733
وزیر امور خارجه آلمان درباره تعویق مجدد تاریخ برگزیت اعلام آمادگی کرده و گفته است: اگر انگلیس درخواست مجددی را برای این منظور ارائه دهد ما آن را به صورت سازنده بررسی می‌کنیم.
وزیر امور خارجه آلمان درباره تعویق مجدد تاریخ برگزیت اعلام آمادگی کرده و گفته است: اگر انگلیس درخواست مجددی را برای این منظور ارائه دهد ما آن را به صورت سازنده بررسی می‌کنیم.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در گفتگویی با روزنامه "دی ولت" از امکان تعویق مجدد تاریخ برگزیت خبر داد.
 
به این ترتیب دولت آلمان بر خلاف فرانسه در این باره اعلام آمادگی کرده است که برای دولت انگلیس یک تعویق مجدد تاریخ برگزیت را تضمین کند.
 
وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت: ما هدفی آشکار را در این راستا دنبال می کنیم تا همچنان به توافقی با انگلیس دست یابیم. اگر انگلیس درخواست مجددی را برای تعویق تاریخ برگزیت ارائه دهد، ما این درخواست را به صورت سازنده بررسی می کنیم.
 
هایکو ماس در عین حال تصریح کرد که روشن است که تعویق تاریخ برگزیت به بعد از موعد مقرر 31 اکتبر ( 9 آبان ماه) باید با چشم اندازی درباره اینکه چگونه این مسیر باید ادامه یابد همراه باشد. وی در توضیح این مطلب اظهار داشت که ناامنی و عدم اطمینان، یک بار روزافزون برای اقتصاد و شایستگی تجاری اتحادیه اروپا است.
 
در این میان "آشیم پست"، معاون رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان اعلام کرده است که تمدید تاریخ برگزیت تنها در صورتی قابل تصور است که یک دلیل کاملا خوب مانند برگزاری انتخابات مجدد و یا همه پرسی دیگری درباره برگزیت برای آن وجود داشته باشد.
 
در مقابل امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تنها در صورتی برای تعویق تاریخ برگزیت آمادگی دارد که لندن بلافاصله راه حل های جدید و ملموسی را برای توافق برگزیت ارائه دهد.  اما در لندن هیچ علامت آشکاری برای این منظور وجود ندارد.
 
در این میان میشل بارنیر، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت بر خلاف دولت انگلیس در روزهای گذشته در این باره ابراز بدبینی کرده است که قبل از تاریخ مقرر خروج انگلیس یعنی 31 اکتبر راه حلی برای این منظور یافت شود. نمایندگان 27 عضو باقی مانده در اتحادیه اروپا هم بعد از دیدار پنجشنبه شب خود طرز فکر مشابهی داشتند.
 
از محافل دیپلماتیک اروپا به گوش می رسد که ایده های فعلی از لندن برای حل این مسئله کافی نیست. بر این اساس حداکثر بعد از پایان کنگره محافظه کاران در منچستر در چهارشنبه آینده باید پیشنهادات عملی ارائه شود، در غیر این صورت زمان بسیار کوتاه خواهد بود.
 
با این حال "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس بر خلاف اتحادیه اروپا بر دست یافتن به توافقی در آخرین دقایق در نشست اتحادیه اروپا در 17 و 18 اکتبر ( 25 و 26 مهرماه) تاکید دارد. سخنگوی کمیسیون اروپایی هم این مسئله را رد نمی کند. وی در این باره گفته است که اتحادیه اروپا همواره در گشتن به دنبال راه حل ها خلاق و انعطاف پذیر بوده است.
 
با گذر زمان بحران برگزیت پیچیده تر می شود و احتمال وقوع سناریوی برگزیت نامنظم افزایش می یابد.
 
با صدور رای دادگاه عالی انگلیس مبنی بر غیر قانونی بودن تعویق پارلمان، بحران سیاسی انگلیس بر سر برگزیت تشدید شده است. نخست وزیر انگلیس قصد داشت با تعلیق پارلمان، مانع از مخالفت نمایندگان با طرح دولت برای خروج از اتحادیه اروپا شود.
 
در رای دادگاه عالی انگلیس آمده است: تصمیم نخست وزیر برای تعلیق پارلمان غیرقانونی بوده است چرا که این تصمیم بدون هیچ گونه توجیه منطقی، بر توانایی پارلمان برای اجرای فعالیت های قانونی تاثیر منفی گذاشته و مانع از اجرای فعالیت های قانونی نمایندگان شده است.
 
حالا در این شرایط کارشناسان سناریوهای مختلفی را پیش روی انگلیس می دانند که از جمله آن کناره گیری جانسون، برگزاری انتخابات مجدد، تعویق مجدد تاریخ برگزیت و محتملترین سناریو وقوع برگزیت نامنظم است.