هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 16 تير 1399
ساعت 22:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 مهر 1398 ساعت 15:46
شنبه 6 مهر 1398 15:40 ساعت
2019-9-28 15:46:56
شناسه خبر : 327668
وزارت خارجه چین از تصمیم پکن برای پیوستن به پیمان تسلیحاتی بین‌المللی خبر داده است که آمریکا قصد خارج شدن از آن را دارد.
وزارت خارجه چین از تصمیم پکن برای پیوستن به پیمان تسلیحاتی بین‌المللی خبر داده است که آمریکا قصد خارج شدن از آن را دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین امروز شنبه اعلام کرد: چین قصد دارد هر چه زودتر به پیمان تسلیحاتی بین المللی بپیوندد که ایالات متحده به آن پشت کرده است.
 
وزارت خارجه چین افزود: این مسولیت چین است که به عنوان یک عضو جامعه بین المللی در این پیمان مشارکت کند.
 
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که مایل است واشنگتن را از این پیمان خارج کند. این پیمان تسلیحاتی بین المللی، تجارت جهانی 70 میلیارد دلاری اسلحه را قانونمند می کند و مانع از آن می شود که تسلیحات متعارف در اختیار ناقضان حقوق بشر قرار گیرد.
 
تاکنون 104 کشور جهان به این پیمان پیوسته اند، پیمانی که مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2013 میلادی آن را تصویب کرده است. باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا این پیمان را امضا کرد ولی انجمن ملی اسلحه آمریکا و سایر گروه های محافظه کار این کشور با آن مخالفت کرده و سنا نیز هرگز آن را تصویب نکرده است.
 
وانگ یی وزیر خارجه چین روز جمعه در اظهاراتی در سازمان ملل گفت: پکن در حال آماده کردن زمینه های قانونی برای پیوستن به پیمان تجارت اسلحه است.
 
وزارت خارجه چین نیز پس از اظهارات وانگ یی با انتشار بیانیه ای از تمایل پکن برای پیوستن هرچه زودتر به این پیمان بین المللی خبر داده است.
 
این بیانیه افزود: این یک اقدام مهم برای چین است تا مشارکت فعالانه ای در مدیریت تجارت جهانی اسلحه داشته باشد و نشانگر عزم چین برای حمایت از این پیمان خواهد بود.
 
از آغاز جنگ تجاری بین آمریکا و چین، مقام های پکن بارها از ایالات متحده به خاطر خارج شدن از پیمان های بین المللی و عدم پایبندی به قوانین بین المللی انتقاد کرده اند.
 
چین پنجمین صادرکننده بزرگ تسلیحاتی نظامی بین سال های 2014 تا 2018 میلادی بوده است. این آمارها را موسسه بین المللی تحقیقات صلح مستقر در استکهلم اعلام کرده است.