هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مهر 1399
ساعت 14:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 مهر 1398 ساعت 14:19
شنبه 6 مهر 1398 13:29 ساعت
2019-9-28 14:19:49
شناسه خبر : 327632
طرح خارج کردن شرکت های چینی از بورس های آمریکا آخرین گلوله ای است که در درگیری طولانی مدت این دو کشور شلیک شده است.
طرح خارج کردن شرکت های چینی از بورس های آمریکا آخرین گلوله ای است که در درگیری طولانی مدت این دو کشور شلیک شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، دولت دونالد ترامپ قصد دارد شرکت های چینی را از بازار بورس آمریکا خارج کند که باعث افزایش بیشتر درگیری های تجاری بین چین و امریکا می شود.
 
 به گفته دو منبع آگاه، این اقدام بخشی از تلاشی وسیع تر برای محدود کردن سرمایه گذاری آمریکا در شرکتهای چینی است و دلیل آن نگرانی فزاینده دولت آمریکا در مورد فعالیت های این شرکت هاست.
 
 شاخص های اصلی سهام آمریکا با اخبار قبل از جشن هفتادمین سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین در اول اکتبر، سقوط کردند. اقتصاد شماره 2 دنیا از اول اکتبر به مدت یک هفته بسته خواهد بود.
 
 قانونگذاران آمریکا از هر دو حزب این کشور در ماه ژوئن لایحه ای معرفی کردند تا شرکت های چینی موجود در لیست بازار سهام آمریکا را مجبور کنند از قوانین پیروی کرده و اجازه بازرسی بدهند در غیر این صورت از لیست بازار سهام آمریکا خارج میشوند.
 
  مقامات چینی مدت هاست تمایلی ندارند ناظران خارجی شرکت های داخلی آنها را بازرسی کنند.
 
مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه آمریکا گفت:« دیگر نباید به پکن اجازه داد از شرکت های چینی موجود در لیست بازار آمریکا در مورد شفافیت مالی و پاسخگویی محافظت کند».
 
یکی از منابع آگاه گفت ایده خارج کردن شرکت های چینی از لیست بازار آمریکا آخرین گلوله ای است که در این درگیری طولانی مدت شلیک شده است.
 
مقامات آمریکا در حال بررسی نحوه محدود کردن شرکتهای چینی حاضر در شاخص های سهامی هستند که شرکت‌های آمریکایی آن را مدیریت می کنند
 
از ماه فوریه، 156 شرکت چینی در لیست نزدک، بزرگترین بازار معامله الکترونیک سهام در آمریکا و بازار سهام نیویورک قرار دارند که حداقل یازده شرکت دولتی را در بر می گیرد.
 
 پس از اعلام این خبر ارزش یوان چین در برابر دلار کاهش یافت و به کمترین حد طی یه هفته گذشته رسید.
 
انتظار می رود مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در دهم و یازدهم اکتبر پس از ماه ها اقدامات تلافی جویانه از هر دو طرف برگزار شود. این اقدامات رشد اقتصاد جهان را کند  کرده است.
 
 ترامپ در روز سه شنبه طی سخنرانی خود در سازمان ملل از اقدامات تجاری پکن انتقاد کرد ولی روز بعد اظهار امیدواری کرد که درگیری 15 ماهه این دو کشور رو به پایان است.
 
چین اعلام کرده نمیتواند به خاطر مسائل امنیتی کشور اجازه بازبینی از شرکت هایش را توسط آمریکا بدهد.
 
 کایل بس، مدیر صندوق سرمایه گذاری پوششی آمریکا که منتقد همیشگی چین بوده گفت:« شرکت‌های چینی اگر می‌خواهند با سرمایه گذاران آمریکایی کار کنند، باید با قوانین آمریکا بازی کنند».