هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 مهر 1398 ساعت 14:19
شنبه 6 مهر 1398 13:57 ساعت
2019-9-28 14:19:01
شناسه خبر : 327631
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در استان‌های ساحلی جنوبی و شمالی آغاز شد.
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در استان‌های ساحلی جنوبی و شمالی آغاز شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، استان بوشهر با برخورداری از 937 کیلومتر مرزدریایی با خلیج فارس و  707 کیلومتر ساحل از تاثیرگذارترین استان‌ها در حمل و نقل دریایی است.
 
استان بوشهر با داشتن بیش از 11 بندر ظرفیت مهمی را در تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری فراهم کرده است.
 
بر اساس آمارهای موجود ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر افزون بر 7.5 میلیون تن است و این در حالی است که با تکمیل طرح توسعه‌ای این ظرفیت به 2 برابر افزایش می‌یابد.
 
طرح توسعه بنادر استان بوشهر در ابعاد گوناگون در حال اجراء است و این در حالی است که با تکمیل طرح لایروبی کانال و اسکله بندر بوشهر ظرفیت جدیدی برای تردد شناورهای تجاری فراهم می‌کند.
 
با توجه به اهمیت سواحل و بنادر در این استان، رعایت ساماندهی و مدیریت سواحل می‌باید مورد توجه مدیران کل و فرمانداران شهرهای ساحلی استان قرار گیرد.
 
اجرای مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در استان بوشهر
 
 مدیرکل سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی بر الزامات اجرای طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی به عنوان سند راهبردی و ملی تاکید کرد و اظهار داشت: پس از پایان مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور به عنوان بزرگترین طرح آمایش مناطق ساحلی، طرح تدقیق این مطالعات در چند فاز در استان‌های ساحلی جنوب و شمال کشور آغاز شد.
 
حمید خلیلی با بیان این در راستای طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استانی این طرح در استان بوشهر اجراء می‌شود گفت: به سبب اهمیت استراتژیک استان بوشهر مطالعات این استان جزء اولویت‌های سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته است.
 
وی، اهداف مهم طرح یاد شده را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: از جمله اهداف طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی به ویژه در استان بوشهر، با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان از جمله قابلیت‌های مرتبط با منابع انرژی، اقتصادی، صنعتی و گردشگری رفع مشکلات و چالش‌های موجود و توسعه مطلوب پایدار اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی در افق زمانی مناسب است.
 
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی کشور با تاکید بر همکاری و مشارکت‌های مردمی تصریح کرد: بدون شک این نوع توسعه، مستلزم مشارکت‌های مردمی در ابعاد مختلف است و در واقع بدون مشارکت مردم نمی‌توان به توسعه اجتماعی مردم محور، فراگیر و پایداری دست یافت.
 
خلیلی از اهداف مهم طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی را ظرفیت سازی و فراهم کردن ملزومات توسعه و بهره‌گیری از مشارکت فعال مردم برای توسعه پایدار و فراگیر و متوازن دانست و تاکید کرد: در این مطالعات عدم توازن توسعه موجود در سطح استان بوشهر و مسائل و مشکلات مناطق ساحلی این استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از احصاء، این مشکلات طبقه‌بندی و اولویت‌دهی می‌شود.
 
وی خاطر نشان کرد: در راستای اجرای طرح یاد شده، با استفاده از مدل‌های علمی و تحلیلی، فرصت‌ها تهدیدها و نقاط قوت و ضعف تمامی عوامل اثرگذار و اثرپذیر بر مناطق ساحلی مورد بررسی قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود با یک استراتژی اثربخش، قوت‌ها و فرصت‌ها را به حداکثر رسانده و ضعف‌ها و تهدیدها به حداقل برسد.
 
تنها راه جلوگیری از تخریب مناطق ساحلی، اجرای طرح مدیریت مناطق یکپارچه ساحلی است
 
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی کشور تاکید کرد: تنها راه جلوگیری از تخریب مناطق ساحلی کشور، اجرای طرح مدیریت مناطق یکپارچه ساحلی با مشارکت ساکنان مناطق ساحلی و نیز مسئولان دستگاههای اجرایی است.
 
خروجی مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی سبب هدایت سرمایه‌ها به سمت سواحل و امکان بهره‌برداری بیشتر از کرانه‌های ساحلی استان  بوشهر برای ایجاد فرصت‌های جدید و مولد اقتصادی فراهم می‌شود.
 
طرح یکپارچه سازی مناطق ساحلی سبب ایجاد فرابخشی در حوزه‌های مختلف زیست محیطی، امنیتی و پدافندی می‌شود و از مهمترین عوامل ایجاد توسعه دریامحور است.
 
ضرورت همکاری و مشارکت دستگاه‌های مرتبط در استان‌های ساحلی
 
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر نقش مهم طرح  مطالعاتی مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی افزود:  مدیریت صحیح سواحل می‌تواند منجر به بهره‌برداری پایدار از منابع و ظرفیت‌ها در کنار حفظ این ثروت و کاهش تخریب‌ها، چالش‌ها و آسیب‌های وارده به سواحل کشور شود.
 
خلیلی بیان کرد: لازم است سایر دستگاه‌های مرتبط در استان‌های ساحلی در خصوص انجام مطالعات مرتبط با مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی با سازمان بنادر همکاری کنند.
 
وی با بیان اینکه بنادر استان بوشهر از ظرفیت‌های خوبی برای توسعه برخوردار هستند اظهار داشت: با تکیه بر اقتصاد دریامحور می‌توان از موهبت الهی درسواحل استفاده لازم را برد.