هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 خرداد 1399
ساعت 07:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 3 مهر 1398 ساعت 13:30
چهارشنبه 3 مهر 1398 12:12 ساعت
2019-9-25 13:30:57
شناسه خبر : 327558
رئیس جمهوری روسیه به‌تازگی در پیامی برای کشورهای عضو ناتو، از آنها خواسته تا از استقرار موشک‌های بردمتوسط و کوتاه‌تر در خاک اروپا و دیگر مناطق خوداری کنند.
رئیس جمهوری روسیه به‌تازگی در پیامی برای کشورهای عضو ناتو، از آنها خواسته تا از استقرار موشک‌های بردمتوسط و کوتاه‌تر در خاک اروپا و دیگر مناطق خوداری کنند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، امروز به نقل از منابع آگاه خود نوشت: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه گذشته پیامی را برای پایتخت‌های برخی کشورها، از جمله اعضای ناتو ارسال کرده و در آن پیشنهاد خودداری از استقرار موشک‌‌های برد متوسط و کوتاه‌تر در خاک اروپا و دیگر مناطق جهان را مطرح کرده است.
 
رئیس جمهوری روسیه در پیام خود یادآور شده که مسکو از قبل پیشنهاد دستیابی به چنین توافقی را به کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی داده، ولی مقامات بروکسل به این مسئله علاقه‌ای نشان داده‌اند.
 
در این پیام آمده است: «ما از همه شما می خواهیم تا از تلاش‌های روسیه در این زمینه حمایت شود. ما خواستار آن هستیم که در چارچوب ناتو اعلام شود که موشک‌های منع شده در چارچوب پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط استقرار زمینی، در خاک اروپا مستقر نخواهد شد، همانطور که روسیه از قبل چنین مسئله‌ای را اعلام کرده است.»
 
یکی از مقامات آگاه در یکی از کشورهایی که پیام ولادیمیر پوتین به آنها ارسال شده به این روزنامه توضیح داده که در ناتو برخورد جدی با پیشنهاد مسکو در این باره نمی‌کنند، برای این که معتقدند که روسیه از هم اکنون چنین موشک‌هایی را در خاک خود مستقر کرده است.
 
پیش از این "الکساندر گروشکو" معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده سابق این کشور در ناتو هشدار داده بود که هر کشور اروپایی که با استقرار موشک‌های آمریکایی که تا پیش از این در چارچوب پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر منع شده بود، موافقت کند، امنیت خود را در معرض خطر قرار داده‌ است.
 
به گفته وی، چنین مسئله‌ای نه تنها امنیت جهانی و امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد، که قبل از هر چیز خاک کشورهایی را که ممکن است تحت فشار آمریکا با استقرار این نوع موشک‌ها موافقت کنند، در معرض تهدید قرار می‌دهد. این دیپلمات یادآور شده بود که طبق دستور رئیس‌جمهور پوتین، روسیه در حال کار به روی پاسخ مناسب به آزمایش موشکی اخیر در آمریکاست که نقض توافقات در چارچوب پیمان موشکی بود.
 
پنتاگون در تاریخ 18 آگوست (27 مرداد ماه) یک موشک کروز استقرار زمینی را که برد پرواز آن بیش از 500 کیلومتر بود، آزمایش کرد.