هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 خرداد 1399
ساعت 12:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 3 مهر 1398 ساعت 10:21
چهارشنبه 3 مهر 1398 10:04 ساعت
2019-9-25 10:21:07
شناسه خبر : 327519
درحالی که اخیرا ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه در وزارت کار راه اندازی شده، مشخص نیست اعضای این ستاد متشکل از کدام دستگاهها و منطبق بر کدام مصوبه و قانون بوده است.
درحالی که اخیرا ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه در وزارت کار راه اندازی شده، مشخص نیست اعضای این ستاد متشکل از کدام دستگاهها و منطبق بر کدام مصوبه و قانون بوده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در روزهای اخیر بعد از یک مصاحبه تلویزیونی از سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 بودجه رونمایی شد. نزدیک به یک هفته قبل، حسین میرزایی سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه 98 در مصاحبه اختصاصی از حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار پردرآمد در دوره شهریور خبر داد.
 
همچنین بعد از اعتراض یکی از نمایندگان مجلس به قطع یارانه برخی از اقشار محروم جامعه، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 بودجه 98 گفت: حذف یارانه شهریور افرادی که پیامک حذف یارانه دریافت نکرده‌اند به‌علت بروز اختلال در سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها بوده است.
 
این ظهور و بروز رسانه‌ای سخنگوی ستاد تبصره 14 قانون بودجه توجه رسانه‌‌ها را بار دیگر به موضوع حذف یارانه‌ها و سازمان هدفمندی جلب کرد.
 
گفتنی است، براساس آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه بودجه 98 وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مسئول تدوین آیین نامه حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی شد. بر مبنای ماده 6 آیین نامه مذکور بایستی ظرف یک ماه توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان هدفمندی یارانه‌ها تدوین و با تائید وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شود.
 
 
بر این اساس درحالی که اخیرا ستاد اجرایی تبصره 14  قانون بودجه در وزارت کار راه اندازی شده مشخص نیست اعضای این ستاد متشکل از کدام دستگاهها  و منطبق بر کدام مصوبه و قانون بوده است.
 
اواسط مرداد ماه، محمد شریعتمداری وزیر کار درباره حذف دهک‌های بالای درآمدی از دریافت یارانه، گفته بود: "آیین نامه اجرایی حذف دهک‌های بالای درآمدی به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در دولت تصویب و به زودی ابلاغ و اجرا می شود. کارگروهی برای حذف دهک های بالای درآمدی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است.  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در این کارگروه عضو هستند که با همکاری سازمان و وزارتخانه‌ها آیین نامه اجرایی می‌شود."
 
هرچند شریعتمداری در آن مقطع به تشکیل کارگروه با مسئولیت سازمان برنامه برای تدوین (دستورالعمل) آیین نامه تبصره 14 بودجه برای حذف یارانه دهکهای پردرامد اشاره کرده بود اما همانطور که در بند 6 مصوبه دولت مشخص است وظیفه تدوین دستورالعمل با وزارت کار بوده است.
 
جدای از بحث کارگروه مد نظر وزیر کار، نکته جالب توجه اینکه نه در قوانین مصوب مجلس به خصوص قانون بودجه سال 98 و نه در مصوبات منتشر شده هیئت دولت به تشکیل چنین ستادی اشاره نشده است. هرچند پیگیری ها نشان می‌دهد سازمان برنامه و بودجه نیز از ستاد مذکور اطلاعی نداشته است،  ممکن است که یک کارگروه داخلی در وزارت کار برای پیاده سازی آیین نامه اجرایی تبصره 14 شکل گرفته باشد که به نظر می‌رسد ماهیت آن با ستاد که معمولا با همکاری دستگاه های دیگر تشکیل می‌شود، متفاوت است.