هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 22:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 مهر 1398 ساعت 13:01
دوشنبه 1 مهر 1398 12:53 ساعت
2019-9-23 13:01:08
شناسه خبر : 327459
کارشناسان بر این باورند حتی اگر سعودی‌ها بتوانند طی هفته‌های آینده سطح تولید نفت خود را به میزان پیش از حمله یمن به تاسیسات البقیق برسانند، بعید به نظر می‌رسد که ارزش سهام آرامکو به میزان مطلوب سعودی‌ها بازگردد.
کارشناسان بر این باورند حتی اگر سعودی‌ها بتوانند طی هفته‌های آینده سطح تولید نفت خود را به میزان پیش از حمله یمن به تاسیسات البقیق برسانند، بعید به نظر می‌رسد که ارزش سهام آرامکو به میزان مطلوب سعودی‌ها بازگردد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی، حمله نیروهای یمنی به تاسیسات البقیق از دو جهت برای سعودی‌ها گران تمام شد.
 
نخست آنکه این حمله حدود نیمی از تولید نفت سعودی‌ها را از مدار خارج کرد و باعث شد تا این کشور  از یک صادر کننده نفت و فرآورده‌های نفتی به یک وارد کننده تبدیل شود.
 
نکته مهم‌تر آنکه سعودی‌ها می‌خواستند در آینده نزدیک 5 درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را در بورس داخل این کشور و بورس‌های بین‌المللی عرضه کنند که این حمله باعث شد تا این برنامه سعودی‌ها نیز به تعویق بیفتد.
 
سعودی‌ها پیشتر کل ارزش شرکت آرامکو را 2 هزار میلیارد دلار اعلام کرده و می‌خواستند از محل عرضه 5 درصد سهام آن 100 میلیارد دلار سرمایه محقق کنند.
 
ریک رول، رئیس اسپروت US هلدینگز می‌گوید: ممکن است سعودی‌ها توان جبران کاهش تولید نفت خود را داشته باشند و شاید بتوانند طی هفته‌های آینده سطح تولید خود را به میزان پیش از حمله یمن برسانند اما آنها نخواهند توانست ارزش آرامکو را به سطح 2 هزار میلیارد دلار بازگردانند مگر اینکه تصمیم بگیرند که پول کمتری به دست آورند تا به سمت سرمایه‌گذاران استراتژیک بروند.
 
وی معتقد است عرضه اولیه سهام آرامکو برای دولت عربستان بسیار اهمیت دارد چرا که این مسئله نه تنها به محکم شدن جایگاه آرامکو در بازار جهانی نفت منجر خواهد شد بلکه در موضوع تنوع بخشی به ساختار اقتصاد سعودی‌ها در زمان پایین بودن قیمت نفت نیز جایگاه کلیدی دارد.
 
رول می‌گوید: پول به دست آمده از عرضه اولیه سهام آرامکو می‌تواند به ولیعهد عربستان کمک کند تا اقتصاد این کشور را بهبود بخشیده، شفافیت آن را نسبت به شرایط کنونی بالا برده و سرمایه بیشتری برای آن به ارمغان بیاورد و همچنین اقتصاد عربستان را نسبت به شرایط سنتی کنونی بازتر خواهد کرد.
 
این کارشناس اقتصادی معتقد است: ممکن است در این مسیر و با توجه به اوضاع بغرنج حاکم بر منطقه خلیج فارس مشکلات متعددی پیش روی سعودی‌ها قرار گیرد. فروش سهام آرامکو ممکن است تحت تاثیر افزایش تنش در تنگه هرمز نیز قرار گیرد.
 
رول افزود: اگر ما با تشدید تنش بین ایران و عربستان در حوزه تنگه هرمز مواجه شویم و سعودی‌ها شاهد اختلال در صادرات نفت در خلیج فارس باشند خواهیم دید که قیمت نفت به میزان قابل توجهی افزایش یافته و اعتماد به امنیت تولید نفت هم عربستان و هم ایران در سطح جهانی کاهش خواهد یافت که این مسئله برای سعودی‌ها در عرضه اولیه سهام آرامکو بسیار گران تمام می‌شود.
 
شنبه هفته گذشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با چندین پهپاد به تأسیسات منطقه البقیق و الخریص حمله کرد.
 
این تاسیستان بزرگترین تاسیسات فرآوری نفت خام در جهان هستند که پس از این حمله حدود 17 نقطه آن به شدت آسیب دید و 5.7 میلیون بشکه از تولید نفت عربستان کاسته شد.
 
سعودی‌ها گفته‌اند طی هفته‌های آینده سطح تولید نفت خود را به سطح قبلی باز می‌گردانند اما با توجه به حجم خسارت‌های وارد شده به تاسیسات البقیق کارشناسان به این ادعای سعودی‌ها با شک و تردید زیاد نگاه می‌کنند و معتقدند که بازسازی این تاسیسات ماه‌ها زمان خواهد برد.