هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 12:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 31 شهريور 1398 ساعت 11:23
يكشنبه 31 شهريور 1398 11:06 ساعت
2019-9-22 11:23:37
شناسه خبر : 327381
مقام پارلمانی روس با اشاره به تأثیر لابی‌های تسلیحاتی و نمایندگان جنگ‌طلب کنگره بر تصمیم ترامپ برای اعزام نظامیان بیشتر به خاورمیانه گفت: وقت آن رسیده که کشورهای عربی درک کنند که حضور نظامی آمریکا تنها عامل بی‌ثباتی در منطقه است.
 مقام پارلمانی روس با اشاره به تأثیر لابی‌های تسلیحاتی و نمایندگان جنگ‌طلب کنگره بر تصمیم ترامپ برای اعزام نظامیان بیشتر به خاورمیانه گفت: وقت آن رسیده که کشورهای عربی درک کنند که حضور نظامی آمریکا تنها عامل بی‌ثباتی در منطقه است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد: تصمیم آمریکا درباره اعزام نیروهای نظامی مضاعف به منطقه خاورمیانه تنها باعث وخامت اوضاع و افزایش خطر بروز درگیری نظامی در منطقه می‌شود.
 
ایالات متحده ایران را به حمله به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی متهم کرده است، در حالیکه مقامات تهران این مسئله را تکذیب می‌کنند. در همین رابطه "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ دستور اعزام نظامیان مضاعف به خاورمیانه در رابطه با "حمله ایران" به عربستان را امضا کرده است.
 
کاساچوف گفت: «مسلماً بار دیگر شاهد هستیم که در آمریکا خود را عامل ثبات می‌دانند، در حالیکه افزایش حضور نظامی آمریکا در فراسوی مرزهای این کشور مانند همیشه تنها عامل وخامت بیشتر اوضاع و افزایش خطر درگیری‌های نظامی و بروز سناریوهای غیرقابل پیش بینی است. وقت آن رسیده که نقش‌آفرینان منطقه‌ای مانند عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی نیز به این مسئله فکر کنند».
 
به گفته وی، البته این تصمیم آمریکا به‌طور قطع به منزله آن نیست که این کشور خود را برای یک عملیات نظامی آماده می‌کند، پنتاگون از قبل اعلام کرده که صحبت بر سر افزایش محدود نیروهای نظامی برای انجام وظایف تدافعی است.
 
این سناتور افزود: «البته واقعیت این است که واشنگتن قدم اول در جهت وخامت اوضاع را برداشته و کافی است که تحریکاتی را علیه ایران انجام دهد و در این صورت اوضاع در منطقه خاورمیانه به‌شدت وخیم خواهد شد».
 
کاساچوف یادآور شد: «اعلام اینکه آمریکا نیروهای نظامی مضاعف به منطقه اعزام می‌کند، دقیقاً پس از حمله به تأسیسات نفتی "آرامکو" عربستان که هنوز مشخص نشده منبع آن کجا بوده، گویای آن است که دونالد ترامپ برخورد غیرمنطقی و از روی احساسات به حوادث رخ داده در منطقه دارد. رئیس‌جمهوری آمریکا نه‌تنها همانطور که قبلاً اعلام کرده بود به وعده قبلی خود درباره خروج نظامیان از خاورمیانه عمل نکرده، بلکه برعکس درصد افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه است. واضح است که چنین مسئله‌ای به درخواست متحدان واشنگتن یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام گرفته است».
 
به عقیده این مقام پارلمانی روس، در زمان تصمیم‌گیری درباره اعزام نظامیان بیشتر به خاورمیانه، مسلماً لابی‌های تسلیحاتی و همچنین تمایل برخی نمایندگان کنگره آمریکا که تمایلاتی جنگ‌افروزانه دارند، به روی تصمیم دونالد ترامپ تأثیر داشته‌اند، قضیه به هر شکل که باشد، تمایل برای اعزام نظامیان بیشتر به منطقه، به‌طور قطع تمایل اولیه است و انگیزه و دلایل این اقدام ثانویه هستند.