هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 31 شهريور 1398 ساعت 09:57 2019-9-22 09:57:33
شناسه خبر : 327356
سفیر عربستان در آلمان تداوم جنگ در یمن را به بهانه دفاع از امنیت ملی کشورش توجیه کرد.
سفیر عربستان در آلمان تداوم جنگ در یمن را به بهانه دفاع از امنیت ملی کشورش توجیه کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در ادامه اتهامات بی اساس مقامات سعودی علیه کشورمان در رابطه با حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، "فیصل بن رحمان آل سعود"، سفیر عربستان در آلمان هم در گفتگویی با سایت رادیو آلمان مدعی شد که پهبادهایی که به تاسیسات نفتی آرامکو حمله کرده‌اند به دقت بررسی شده و آشکار شده است که در ایران ساخته شده است. وی همچنین تاکید کرد که با این حال ما از کارشناسان بین المللی دعوت کرده‌ایم تا ببینند که این ها از کجا آمده‌اند.
 
در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را نیروهای یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، ایران  را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پامپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر کرده است.. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده‌اند. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی‌ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است.
 
سفیر عربستان در آلمان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ما همچنان در این راستا کار می کنیم تا مشخص کنیم که این پهپادها از کجا شلیک شده‌اند. وی گفت: اما این هواپیماهای بدون سرنشین از هر کجا که بیایند مطمئنا ایران پشت آن قرار دارد. این پهپادها توسط ایران ساخته شده و تنها با کمک ایران می تواند شلیک شود.
 
وی در بخش دیگری از این گفتگو حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را نه تنها یک حمله به صنعت نفتی غیر نظامی عربستان بلکه یک حمله به اقتصاد جهانی ارزیابی کرده و گفت: چنین حمله‌ای که اکنون نیمی از تولید نفت ما را برای زمان کوتاهی متوقف کرده بر کل جهان تاثیر گذاشته و طبیعتا باید یه صورت جدی به آن نگاه شود.
 
وی درباره احتمال حمله نظامی به ایران در واکنش به این حمله پهپادی نیز گفت: طبیعتا حالا همه گزینه ها روی میز است، اما ما باید به خوبی همه چیز را مورد بررسی قرار دهیم.
 
سفیر عربستان در آلمان این مسئله را مهم دانست که حالا همه جهان گرد هم آیند و مشخص کنند که این گونه نقض قوانین بین المللی قابل قبول نبوده و چنین تجاوزی کاملا مردود است.
 
وی مدعی شد که تهران باید مسئولیت این حمله را بر عهده گیرد و ایران را برای مذاکره کشوری قابل اعتماد ندانست.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای عربستان سعودی بهتر نیست که به جنگ یمن که در آن به هیچ یک از اهداف خود نرسیده پایان دهد گفت: من نمی گویم که عربستان به هیچ یک از اهداف تعیین شده نرسیده است اما طبیعتا هنوز این نبرد تمام نشده است. وی دفاع از امنیت ملی را به عنوان توجیهی برای ادامه جنگ یمن ارزیابی کرد.
 
وی درباره تصمیم اخیر آلمان برای تمدید توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی گفت: تسلیحات آلمان بخش کوچکی از نیاز تسلیحاتی وزارت دفاع ما را برآورده می کند و منابع دیگری برای تامین آن وجود دارد. این برای ما مسئله بزرگی نیست. اما طبیعتا این دلسرد کننده است که حال ابزاری که ما برای دفاع از خود به آن نیاز داریم از طرف آلمان به ما ارائه نمی شود. اما با این حال این مسئله در حال حاضر مهم ترین موضوع در مناسبات ما با آلمان نیست.
 
سفیر عربستان در آلمان همچنین در بخش دیگری از این گفتگو به مسئله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود در عربستان سعودی پرداخته و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  آیا شما همه اقدامات لازم را انجام می دهید تا این مسئله کاملا شفاف سازی شود مدعی شد: بله این برای ما یک موضوع مهم است. قتل خاشقجی یک اتفاق وحشتناک است و ما آن را می دانیم. ما کاملا  آماده‌ایم که افراد مسئول را به پای میز محاکمه بکشانیم. دولت و همچنین شخص ولیعهد عربستان این مسئله را کاملا روشن کرده که این جنایتی است که ما آن را نمی پذیریم. این با ارزش های ما سازگار نیست. ما همه اقدامات لازم را انجام می دهیم تا این اتفاق بار دیگر تکرار نشده و مسئولان آن مجازات شوند.