هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 خرداد 1399
ساعت 11:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 شهريور 1398 ساعت 16:23
شنبه 30 شهريور 1398 16:11 ساعت
2019-9-21 16:23:10
شناسه خبر : 327332
سیگار کشیدن و در معرض دود سیگار بودن سالانه موجب مرگ و میر بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می‌شود. اغلب افراد سیگاری در مورد خطرات مختلف کشیدن سیگار آگاهی دارند و با وجود این، سیگار هنوز هم یکی از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین عوامل مرگ‌ و میر در سطح جهان است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ترک سیگار علاوه بر کاهش ریسک بروز بیماری‌ها، روابط اجتماعی و شخصی فرد را نیز تقویت می‌کند. اگرچه سیگار کشیدن به تنهایی خود باعث ایجاد بیماری روانی نمی شود اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار می‌تواند مشکلات سلامت روان، چالش‌ در روابط و استرس روزانه را به طور قابل توجهی بدتر کند.

 

ترک سیگار، اتفاقی ناگهانی نیست که در عرض تنها یک روز عملی شود. با این حال اگر موفق به ترک سیگار شوید، زندگی باکیفیت‌تر‌، شاداب‌تر و طولانی‌تری را هم برای خود و هم برای اطرافیان رقم خواهید زد.

 

برای ترک آسان سیگار تنها کافی است که تغییراتی را در رفتارتان اعمال کرده، با علائم ترک نیکوتین کنار بیایید و روش هایی را برای مدیریت حالات روحیتان به کار گیرید. اگر برنامه درستی انتخاب کنید می‌توانید اعتیاد به نیکوتین را کنار گذاشته و عادات خوب را در خود پرورش دهید. در ادامه چند مورد از راه‌های آسان ترک سیگار را مرور خواهیم کرد. راه هایی که در موسسه ترک سیگار آوای زندگی قدیم به جهت ترک تضمینی سیگار برای تمام مراجعه کنندگان محترم اجرا می شود.

 

 

تاریخی برای ترک سیگار معین کنید

زمانی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید، تاریخی را در تقویم برای ترک سیگار مشخص کنید. روزی را در آینده نه چندان دور انتخاب کنید که مهلت کافی برای آمادگی داشته باشید.

 

راه‌های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد ولی در نهایت باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید گزینه‌های زیر را اعمال کنید یا خیر:

 • آیا می‌خواهید سیگار کشیدن را به سرعت ترک کنید یا تصمیم دارید تا تاریخ مشخص شده سیگار بکشید و آن‌گاه آن را ترک کنید؟
 • آیا می‌خواهید سیگار را به تدریج کنار بگذارید یا تعداد سیگارها را به تدریج تا روز ترک کامل سیگار کاهش دهید؟

پژوهشگران در تحقیقات و آزمایشات به عمل آمده در مورد ترک سیگار به روش تدریجی و ناگهانی، دریافته‌اند که هیچ‌کدام از روش‌ها برتری قابل‌ توجهی نسبت به دیگری ندارد. بنابراین می‌توانید هر کدام از روش‌ها را در پیش گیرید.

 

در ادامه به تعدادی از توصیه‌های جامعه سرطان آمریکا توجه کنید که به شما برای آمادگی ترک سیگار کمک خواهد کرد:

 

 • تاریخ ترک سیگار را با دوستان، خانواده و همکارانتان در میان بگذارید.
 • تمامی سیگارها و زیرسیگاری‌ها را دور بیاندازید.
 • می‌توانید از طریق کلاس ترک سیگار اقدام نمایید.
 • از جایگزین‌های دهانی مانند آبنبات، آدامس بدون شکر، هویج،‌ همزن‌های قهوه، نی و خلال دندان استفاده کنید.
 • یک سیستم پشتیبانی برای خود تدارک ببینید. برای مثال یکی از اعضای خانواده که سیگار را ترک کرده می‌تواند شما را در این کار همراهی کند.
 • از دوستان و اعضای خانواده که سیگاری هستند بخواهید که در نزدیکی شما سیگار نکشند.
 • اگر پیش از این هم برای ترک سیگار اقدام کرده‌اید، به موارد عملی و غیرعملی دفعات گذشته فکر کنید.

 

 

فعالیت‌های روزانه مانند بیدار شدن در صبح، تمام کردن غذا و نوشیدن چای می‌تواند محرکی برای سیگار کشیدن باشد. ولی شکستن رابطه بین محرک و سیگار کشیدن، راه مناسبی برای مبارزه علیه آن است.

 

در روز ترک سیگار این موارد را رعایت کنید:

 

 • به هیچ وجه به سیگار فکر نکنید.
 • خودتان را مشغول کاری کنید.
 • آب و آب میوه بیشتری بنوشید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.
 • رابطه خود را با افراد سیگاری کمتر کنید.
 • از موقعیت‌هایی که به شدت در آن احساس نیاز به سیگار دارید بپرهیزید.

 

مسلماً در بسیاری از اوقات در روزهای ابتدایی ترک سیگار ، تمایل شدیدی به کشیدن سیگار خواهید داشت ولی این مواقع نیز زودگذر خواهند بود. برای مبارزه با تمایلات ناخواسته می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 

 • تأخیر و بی‌توجهی: به تمایل خودتان به کشیدن سیگار بی‌توجهی کنید. این گونه تمایلات معمولاً‌ پس از ۳ تا ۵ دقیقه از میان خواهد رفت.
 • تنفس عمیق: به آرامی از بینی به مدت سه ثانیه نفس بکشید و آن را از راه دهان به مدت سه ثانیه بیرون دهید. ریه‌هایتان را تصور کنید که با هوای تازه پر می‌شوند.
 • آب بنوشید: جرعه جرعه آب بنوشید تا میل به کشیدن سیگار از بین برود.
 • پرت کردن حواس: حواستان را با کارهایی مثل قدم زدن پرت کنید.
 •  

استفاده از جایگزین‌های نیکوتین‌دار

ترک سیگار به صورت ناگهانی و بدون استفاده از جایگزین‌های NRT، داروها و درمان‌های دیگر یکی از روش‌های رایج ترک سیگار است. موفقیت یا عدم موفقیت در ترک به عوامل مختلفی بستگی دارد اما عمده دلیل عدم ترک آن است که بسیاری از افراد وابستگی به نیکوتین را دست کم می‌گیرند.

 

در دوره های ترک سیگار موسسه آوای زندگی قدیم با تکنیک های فرا گرفته شده، امکان نکشیدن سیگار برایتان بسیار راحت خواهد شد.

 

تکنیک هایی که در موسسه ترک سیگار آوای زندگی قدیم به شما آموزش داده می شوند، می‌توانند تا حد بسیار زیادی تمایل به کشیدن سیگار و علائم آن را که ممکن است جلوی موفقیت شما برای ترک را بگیرد کاهش دهد. این تکنیک های ابداعی طوری طراحی شده‌اند که سیگار را از فکر و ذهن شما حذف میکنند. البته باید در نظر داشته باشید ترک سیگار فرآیندی است که به انگیزه قوی و صبر زیاد نیازمند است.

 

در نهایت با استفاده از روش‌های فوق و عمل کردن به تکنیک هایی که در دوره ترک سیگار موسسه آوای زندگی قدیم فرا میگیرید، می‌توان به روشی نسبتاً آسان، سیگار را ترک کرد. باید بدانید که پشتیبانی خانواده و دوستان نقش پررنگی در ترک موفق سیگار بازی می‌کند و نباید نادیده گرفته شود.

لازم به ذکر است در موسسه ترک سیگار آوای زندگی قدیم، به غیر از تکنیک ها و روش های نوین و علمی متفاوتی که برای ترک آسان سیگار آموزش خواهید دید، مواردی نظیر بهره مندی از طب سنتی، حذف تدریجی سیگار از ذهن با کمک روش ابداعی برای تمام مراجعه کنندگان محترم اجرا خواهد شد که در نتیجه ی این امور، ترک تضمینی سیگار برای شما محقق خواهد شد.