هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 21 آذر 1398
ساعت 10:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 28 شهريور 1398 ساعت 12:22 2019-9-19 12:22:40
شناسه خبر : 327287
دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که طرف‌های سوری و این سازمان درباره ترکیب کمیته قانون اساسی به منظور تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه به توافق دست یافته‌اند.
دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که طرف‌های سوری و این سازمان درباره ترکیب کمیته قانون اساسی به منظور تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه به توافق دست یافته‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، روز گذشته طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: اکنون میان طرف‌های سوری درباره ترکیب کمیته قانون اساسی، توافقی وجود دارد و «گیر پدرسون» فرستاده سازمان ملل با این طرف‌ها شرایط مرجع و مبنایی را نهایی می‌کند و ما امیدوارم این امر هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.
 
گوترش گفت: «من امیدوارم که این مرحله‌ای بسیار مهم برای ایجاد شرایط راه‌حلی سیاسی برای این بحران فاجعه‌بار باشد.»
 
سازمان ملل از ماه‌ها پیش برای تشکیل این کمیته تلاش می‌کند. این کمیته قرار است از 150 نفر از جمله 50 نفر به انتخاب نظام سوریه، 50 نفر به انتخاب مخالفان مسلح و 50 نفر نیز به انتخاب سازمان ملل متحد تشکیل شود. مذاکرات درباره ترکیب سومین فهرست طول کشید و سازمان ملل و دمشق مدت زیادی درباره چند نام با هم جدال داشتند.
 
علاوه بر ترکیب کمیته، سازمان ملل متحد، مخالفان مسلح و دمشق باید همچنین درباره شیوه‌های عملکرد این نهاد و سلسله مراتب آن به توافق برسند. دیپلمات‌ها نگران این مساله هستند که اجرای این گام چندین ماه طول بکشد.
 
فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، که در ژانویه سال 2019 به این سمت منصوب شد، امیدوار است که روند صلح متوقف‌شده را بعد از افزون بر 8 ماه از جنگ در این کشور، احیا کند.