هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 مرداد 1399
ساعت 00:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 27 شهريور 1398 ساعت 15:26
چهارشنبه 27 شهريور 1398 14:29 ساعت
2019-9-18 15:26:26
شناسه خبر : 327229
عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده نفت، وجهه‌اش در جهان عرب و اسلام بعد از ناتوانی در حمایت از تاسیسات نفتی‌اش و مراکز نظامی و غیرنظامی‌اش در برابر حملات بی‌وقفه انصارالله یمن، متزلزل شده و مورد تمسخر همپیمانان و دشمنانش قرار گرفته است.
عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده نفت، وجهه‌اش در جهان عرب و اسلام بعد از ناتوانی در حمایت از تاسیسات نفتی‌اش و مراکز نظامی و غیرنظامی‌اش در برابر حملات بی‌وقفه انصارالله یمن، متزلزل شده و مورد تمسخر همپیمانان و دشمنانش قرار گرفته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از الخلیج آنلاین، حمله اخیر انصارالله به دو پالایشگاه نفت وابسته به شرکت نفتی آرامکو در شرق عربستان سعودی با 10 فروند پهپاد، ناتوانی این کشور را در متوقف کردن خطر این جنبش برملا کرده است در حالی‌که ریاض قراردادهای میلیارد دلاری برای خرید تسلیحات امضا کرده است.
 
آخرین طعنه به عربستان سعودی را به دلیل ضعف دستگاه‌های نظامی‌اش و سامانه پدافند هوایی آمریکا در برابر حملات انصارالله را «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه زد و به ریاض پیشنهاد خرید تسلیحات روسی را داد.
 
پوتین ژست حمایتی از عربستان سعودی در برابر حملات انصارالله را نشان داد و این کشور پادشاهی و ناتوانی آن در دفاع از خود را به تمسخر گرفت که همین امر باعث خنده «حسن روحانی» و «محمد جواد ظریف» رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران نیز شد.
 
پوتین در حاشیه نشست مشترک با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود در آنکارا گفت: «ما آماده کمک به عربستان سعودی در دفاع از کشور و ملتش هستیم.»
 
رئیس‌جمهوری روسیه گفت: «همان‌طور که ایرانی‌ها اقدام کردند و از روسیه اس- 300 خریدند و اردوغان هم اس- 400 یا تریوموف خریداری کرد؛ چرا که آنها (سامانه پدافند موشکی روسیه) به صورت مطمئن از عربستان دفاع خواهد کرد.»
 
باج‌گیری جدید
 
«محبوب الزویری» مدیر مرکز مطالعات خلیج‌فارس در دانشگاه قطر تأکید کرد، حملات اخیر انصارالله به تاسیسات آرامکوی سعودی در بقیق واقع در شرق این کشور و نیز خسارات هنگفت ناشی از آن، اشتهای ولادیمیر پوتین و همچنین «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را برای اجرا کردن نوع جدیدی از باج‌گیری مالی از عربستان سعودی تحریک کرده است.
 
الزویری گفت: «حمله اخیر، عربستان سعودی را مقابل فشارهای مالی زیادی قرار خواهد داد به گونه‌ای که ترامپ گفت که می‌تواند به عربستان سعودی در دفاع از خود کمک کند ولی نمی‌تواند به خاطر آن وارد جنگ شود.»
 
الزویری ابراز عقیده کرد که پوتین از بحران حاکم بر عربستان سعودی، در جنگ علنی روسیه با ایالات متحده جهت گسترش نفوذ در منطقه خاورمیانه بهره‌بردای کرده است به‌ویژه این‌که سعودی احساس می‌کنند که ترامپ در حال دست کشیدن از همپیمانانش است.
 
وی تصریح کرد، حمله اخیر انصارالله ضعف سعودی‌ها را فاش کرد که آسیب‌های اقتصادی چشمگیری به این کشور می‌زند و قیمت نفت را دچار نوسانات خواهد کرد.
 
وی افزود: «روسیه به دنبال مداخله در منطقه و رسیدن به عربستان سعودی است به‌ویژه پس از این‌که به این باور رسید که شکست ایالات متحده در سوریه می‌تواند در مناطق دیگر نیز تعمیم یابد، بنابراین روسیه بازی در محور سعودی را آغاز کرده است.»
 
وی خاطرنشان کرد پیشنهادهای روسیه به عربستان سعودی آنی نبوده است، همانطور که پوتین به «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در جریان سفر اخیرش به مسکو در ماه مه 2017، پیشنهاد خرید تسلیحات روسیه را مطرح کرد.
 
مدیر مرکز مطالعات خلیج‌فارس در دانشگاه قطر اظهار داشت اگر عربستان سعودی با خرید تسلیحات روسی موافقت کند، این امر مستلزم تغییر تسلیح شدن در کل ساختار نظامی آن است.
 
وی بعید دانست که عربستان سعودی در این برهه مستقیما به خرید تسلیحات از روسیه گرایش پیدا کند؛ چرا که ایجاد تغییر الگوی تسلیحات و سامانه‌های هوایی به حدود یک تا دو سال زمان نیاز دارد.
 
وی متذکر شد که ایالات متحده، به عربستان سعودی از طریق مجهز کردن آن به سامانه‌های پیشرفته نظارتی نظامی، فناوری‌های جدید و اعزام ناوهای دریایی در نزدیکی این کشور پادشاهی اطمینان خاطر می‌دهد.
 
شکست بزرگ
 
با گذشت بیش از 4 سال از جنگ جاری در یمن، بسیاری از شهرهای عربستان و تاسیسات نفتی آن در معرض تهدید موشک‌های بالستیکی قرار دارند که جنبش انصارالله از یمن شلیک می‌کنند.
 
ولی در مقابل این حملات یمنی‌ها به عربستان، ریاض اتخاذ موضعی رسمی را نادیده گرفته و سران آن نشست‌های فوق‌العاده‌ای برای رایزنی درباره حملات و راه‌های مقابله آن برگزار نکرده است و بلکه به صدور بیانیه‌های محکومیت‌آمیز بسنده کرده و هواپیماهای جنگی خود را برای پاسخ، به مواضع نظامی و غیرنظامی در یمن گسیل کرده است تا بدین‌گونه خشم‌شان را فرونشانند.
 
موضوع جالب توجه این است که بزرگ‌ترین شکست سعودی در مقابله نظامی با تسلیحات ناچیز انصارالله است با وجود این‌که ریاض زرادخانه‌ای از تسلیحات نظامی پیشرفته آمریکایی را دارد.
 
«یوسف الشرقاوی» سرلشکر و کارشناس بازنشسته ارتش ابراز عقیده کرد که انصارالله از استراتژی جدید نظامی و اطلاعاتی برای رسیدن به تاسیسات حیاتی سعودی و به‌ویژه نفت، از طریق پهپادها استفاده کرد و با حملات به آنها، خسارت‌های قابل توجهی به این کشور وارد کرده است.
 
الشرقاوی در گفت‌وگو با الخلیج آنلاین افزود: «با قاطعیت می‌گویم که انصارالله توانسته است از طریق منابع ویژه خود و نفوذ امنیتی در داخل عربستان سعودی به اطلاعات امنیتی مهمی درباره تاسیساتی، که آنها را هدف قرار داده است، دست یابد به نحوی که انصارالله قبل از انجام حملات به این مواضع، آنها را رصد می‌کرد تا اطلاعاتی درباره استقرار سامانه دفاع هوایی اطراف این مواضع کسب کند.»
 
وی افزود: «انصارالله همچنین اقدام به ارسال پهپادهایی به آسمان عربستان سعودی و مناطقی در عمق آن از طریق پرواز در ارتفاع بسیار پایین کرد و همین امر، شناسایی و سرنگون شدن آنها توسط "پاتریوت" آمریکا را دشوار می‌‌کند»