هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 17 خرداد 1399
ساعت 05:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 26 شهريور 1398 ساعت 13:19
سه شنبه 26 شهريور 1398 13:14 ساعت
2019-9-17 13:19:59
شناسه خبر : 327099
وزیر انرژی عربستان به دنبال حملات به تاسیسات نفتی این کشور که منجر به نصف شدن عرضه نفت این کشور شد، امروز در یک کنفرانسی خبری شرکت خواهد کرد.
وزیر انرژی عربستان به دنبال حملات به تاسیسات نفتی این کشور که منجر به نصف شدن عرضه نفت این کشور شد، امروز در یک کنفرانسی خبری شرکت خواهد کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان به دنبال حملات به تاسیسات نفتی در البقیق و الخریص که منجر به نصف شدن عرضه نفت این کشور شد، امروز در یک کنفرانسی خبری شرکت خواهد کرد.
 
وی روز یک شنبه گفته بود که آرامکو طی 48 ساعت اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها خواهد داد.
 
بنا بر این گزارش؛ بزرگترین پالایشگاه و تأسیسات فرآوری نفت جهان در مناطق «البقیق» و «الخریص» روز شنبه به وسیله ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی ارتش و گروه‌های مردمی یمن به آتش کشیده شد.
 
بلومبرگ در این رابطه نوشت این اتفاق بدترین شوک برای بازارهای نفتی از زمان حمله صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به کویت در سال ۱۹۹۰ است. این میزان نفت از دست رفته، حتی از کسری عرضه نفت ایران، ناشی از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ نیز بیشتر است.
 
منطقه البقیق و تاسیسات آن در واقع نگین تاج پادشاهی سعودی‌ها بر صنعت نفت جهان به شمار می‌رود که برای بازارهای جهانی نیز بسیار اهمیت دارد.
 
به گفته باب مکنالی مشاور امور اقتصادی و انرژی جرج بوش پسر، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، حمله  پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در واقع چیزی شبیه به یک حمله قلبی به صنعت نفت سعودی‌ها، بازار نفت و اقتصاد جهانی بود.
 
گفته می‌شود به دنبال این حملات می‌تواند قیمت نفت به بالای 100 دلار در هر بشکه برسد.