هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 21 شهريور 1398 ساعت 10:57
پنجشنبه 21 شهريور 1398 10:46 ساعت
2019-9-12 10:57:49
شناسه خبر : 326812
رسانه سعودی نوشت که پیشنهاد سفر هیئت طالبان به کمپ دیوید برای دیدار با ترامپ توسط نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان مطرح شده بود که با مخالفت شورای رهبری طالبان مواجه شد.
رسانه سعودی نوشت که پیشنهاد سفر هیئت طالبان به کمپ دیوید برای دیدار با ترامپ توسط نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان مطرح شده بود که با مخالفت شورای رهبری طالبان مواجه شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، یکی از اعضای ارشد گروه طالبان گفت که شورای رهبری این گروه از سفر تیم مذاکره‌کننده طالبان به آمریکا جلوگیری کرد.
 
این عضو طالبان که خواست نامش فاش نشود به «عرب نیوز» گفت که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پیشنهاد سفر اعضای طالبان به آمریکا را مطرح کرده بود.
 
وی افزود که پیشنهاد این سفر پس از مطرح شدن با مخالفت «هبت‌الله آخوندزاده» رهبر طالبان و اعضای شورای رهبری این گروه مواجه شد.
 
این عضو طالبان یکی از دیگر دلایل عمده لغو گفت‌وگوی اعضای طالبان با ترامپ را اختلاف درباره آتش‌بس در جریان روند گفت‌وگوها خواند و ادامه داد که طالبان با رد درخواست خلیلزاد برای برقراری  آتش‌بس سراسری در افغانستان تاکید کردند که تصمیم درباره چنین اقدامی باید در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اتخاذ شود.
 
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز تصریح کرد که در حال حاضر هیچ توافقی مبنی بر آتش‌بس طالبان با نیروهای آمریکایی وجود ندارد اما این گروه پس از امضای توافق صلح به هر تصمیمی که در این توافق وجود دارد پایبند خواهد بود.
 
گفتنی است که اوایل هفته جاری دونالد ترامپ در توئیتی نوشت که قرار بود روز یکشنبه به‌طور جداگانه و مخفیانه با رهبران طالبان و «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در «کمپ دیوید» دیدار کند اما به‌دلیل حمله طالبان در کابل که منجر به کشته شدن 12 نفر از جمله یک نظامی آمریکایی شد مذاکرات با این گروه را لغو کرده است.
 
از سوی دیگر طالبان نیز در واکنش به لغو مذاکرات قطر توسط ترامپ تاکید کرد که مبارزه 18 ساله آنها ثابت کرده است که جز پایان یافتن کامل اشغال افغانستان به هیچ چیزی قانع نمی‌شویم و به جهاد ادامه می‌دهیم.
 
طالبان خاطرنشان کرد: با آمریکا مذاکرات مفیدی داشتیم و توافقنامه نهایی شد همچنین گفت‌وگوها در فضای خوبی به پایان رسید و دو طرف برای امضای آن آمادگی می‌گرفتند.