هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 بهمن 1398
ساعت 09:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 شهريور 1398 ساعت 09:06
شنبه 16 شهريور 1398 08:17 ساعت
2019-9-7 09:06:10
شناسه خبر : 326552
وزیر دفاع آمریکا بعد از عقب‌نشینی از توقیف نفتکش ایران قصد دارد با فرانسه درباره همکاری در تنگه هرمز بحث و تبادل نظر کند.
وزیر دفاع آمریکا بعد از عقب‌نشینی از توقیف نفتکش ایران قصد دارد با فرانسه درباره همکاری در تنگه هرمز بحث و تبادل نظر کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا گفته که طرحی روی میز او برای توقیف نفتکش ایران، «آدریان دریا» قرار ندارد.
 
این کشتی که سابقاً نامش «گریس‌1» بود روز 4 جولای در سواحل جبل‌الطارق توسط تقنگداران نیروی دریایی انگلیس توقیف شد. دولت محلی جبل الطارق 15 اوت این کشتی را علی‌رغم درخواست آمریکا برای ادامه توقیف آزاد کرد.
 
اسپر در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا قصد توقیف این کشتی را دارد گفت: «ما درباره برنامه‌هایمان صحبت نمی‌کنیم، ولی در حال حاضر هیچ طرحی روی میز من برای انجام چنین اقدامی قرار ندارد.»
 
واشنگتن، به کشورها درباره هر گونه کمک به این کشتی هشدار داده و گفته که انجام چنین اقدامی، آن کشور یا گروه را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد داد.
 
در تحولی دیگر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا جمعه گفته مارک اسپر قرار است با همتای فرانسوی خود درباره همکاری در خلیج فارس و تنگه هرمز رایزنی کند. دولت آمریکا قبلاً اعلام کرده قصد تشکیل یک ائتلاف دریایی با مأموریت محافظت از کشتی‌ها هنگام تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز را دارد. کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان درخواست آمریکا برای مشارکت در این ائتلاف را رد کرده‌اند.
 
مقام آمریکایی به خبرنگاران گفت: «ما این را می‌دانیم که مشارکت در آزادی تردد دریایی برای فرانسه منفعت دارد و به دنبال راه‌هایی خواهیم بود تا از این نفع، برای هماهنگی بهتر طرح خودمان استفاده کنیم.»