هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 25 مهر 1398
ساعت 21:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 شهريور 1398 ساعت 09:04 2019-9-7 09:04:49
شناسه خبر : 326551
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از بی توجهی دولت به بهبود فضای کسب و کار در کشور گفت:‌ رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار طی ۴ سال گذشته به برکت انتظار چیدن میوه برجام ۷ پله سقوط کرد.
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از بی توجهی دولت به بهبود فضای کسب و کار در کشور گفت:‌ رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار طی ۴ سال گذشته به برکت انتظار چیدن میوه برجام ۷ پله سقوط کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ مقام مقام معظم رهبری در دومین دیدارشان با هیئت دولت دوازدهم با اشاره به اهمیت مسأله رونق تولید فرمودند: "با توجه به پیش‌بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی‌های بیگانگان بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخش های مختلف دیده می شود که به نوبه خود نشان دهنده ظرفیتهای بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسئولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند." در این رابطه با موسی الرضا ثروتی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت وگو کردیم؛
 
وی با اشاره به گلایه مقام معظم رهبری از موانع تولید و مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی که گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از 7 خوان بلکه از 70 خوان عبور کرد گفت:‌ خواسته جدی، اساسی و راهبردی رهبری از مسئولان رفع مقررات زائد و موانع تولید برای گذر شرایط اقتصادی کنونی است.
 
* رتبه 127  فضای کسب و کار از 180 کشور؛ دولت در اروپا به دنبال گشایش اقتصادی!
 
* سقوط 7 پله ای ایران در 4 سال گذشته به برکت انتظار چیدن میوه برجام
 
این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به وضعیت نامناسب فضای کسب و کار  در ایران و اینکه دولت در 6 سال گذشته اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام نداده است گفت:‌ متأسفانه  علی رغم تأکیدات چندین ساله مقام معظم رهبری برای بهبود فضای کسب و کار در ایران و توجه به رونق تولید، دولتها در این زمینه کوتاهی کردند و وضعیت کسب و کار در ایران جایگاه مناسبی ندارد و در بین 180 کشور رتبه خوبی نداریم.
 
ثروتی با اشاره به اینکه آمار بانک جهانی برای طرفدارن اقتصاد لیبرال حکم وحی منزل را دارد گفت:‌ طبق آمار بانک  جهانی رتبه ایران در زمینه بهبود کسب و کار در طول دولت یازدهم و دوازدهم 7 پله سقوط کرده است و رتبه 128 را در بین 180 کشور دارد.
 
وی با اشاره به گلایه مقام معظم رهبری از وضعیت سخت تولید در کشور و ضرورت تغییر نگاه مجموعه دولت، مسئولان و دستگاهها به تولید کنندگان گفت:‌ در حالی همه صاحب نظران اقصادی و کلان نگر از بانک جهانی گرفته تا توصیه‌های مقام معظم رهبری به ضرورت تغییر فضای کسب و کار تأکید دارند اما متأسفانه هنوز دولتمردان نجات اقتصاد را در گرو گشایشهای بیرونی می بینند.
 
* اجرایی نشدن قانون رفع موانع تولید با گذشت 4 سال از ابلاغ آن به دولت
 
این کارشناس اقتصادی با تصریح بر اینکه همین موانع و مشکلات بود که قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر از سوی مجلس مطرح،‌ تصویب و به دولت ابلاغ شد گفت: اما با این حال دولت مشغول چیدن میوه های برجام بود و فرصتی برای تسیهل در تولید نیافت و با گذشت 4 سال از ابلاغ این 60 ماده فقط چند ماده از آن را اجرائی ساخت.
 
* رانت در تقسیم وام در بین بانکها
 
ثروتی  با تاکید بر اینکه طبق محتویات قانون رفع موانع تولید بانکها نباید بنگاه داری کنند و به یکدیگر وام دهند گفت:‌ اما اکنون مشاهده می شود اکثر بانکها به یکدیگر وام می دهند و به دنبال این هستند که وامها را بین خود تقسیم کنند. باید نهادها نظارتی به بده بستانهایی که بین بانکها در تقسیم وامهای اعطایی وجود دارد ورود کند تا نقدینگی موجود در بازار به جای اینکه صرف دلالی و کارهای واسطه ای شود صرف تولید و سازندگی کشور شود.
 
عضو سابق کمیسیون اقتصادی با اشاره به اثرات مخرب نقدینگی در اقتصاد کشور گفت:‌ نقدینگی چون آب خروشانی است که اگر کنترل و هدایت نشود  ویرانگر خواهد بود بنابراین دولت بایستی  با اعطای تسهیلات و رفع موانع تولید نقدینگی را به سمت تولید سوق دهد که این اقدام نه تنها اثرات تخریبی نقدینگی را  کاهش می دهد بلکه باعث رونق تولید و رشد و توسعه کشور نیز خواهد شد.
 
وی با اشاره به اینکه با فروکش کردن حباب قیمتی در بازار ارز،‌ دلار به قیمت واقعی خود یعنی 7 الی 8 هزار تومان نزدیک می شود گفت:‌ قمیت ارز و دلار بسته به ارزش تولید ناخالص داخلی جا به جا می شود؛‌ هر چه قدر تولید کشور بالا رود وضعیت اعتبار و ارزش پول ملی بالا می رود.
 
ثروتی با تصریح بر اینکه وضعیت آشفته بازار ارز نشانه این است که به بهبود فضای کسب و کار توجه نمی شود گفت:‌ اگر موانع تولید برداشته شود تولید کنندگان با رغبتی بیشتر در حوزه تولید کار می کنند بنابراین  راهکارها آنچنان پیچیده نیست بلکه کافی است در هر استانی دولت یا نماینده دولت با  کارفرماها نشستی برگزار کند و  برای حل مشکلات آنها اقدام کنند مثلا در شهری یک کارخانه بزرگ سیمان با هزاران کارگر معطل 200 میلیون وام مانده است که اگر دولت با تولید کنندگان استان به استان دیدار کند، مشکلاتی از این دست قابل حل است.
 
عضو سابق کمیسیون اقتصادی با تصریح بر اینکه دولت برای رونق تولید علاوه بر اجرای سازی قوانین رفع تولید و اعطای تسهیلات بایستی اقدامات دیگری نیز انجام دهد گفت:‌ یکی از اقدامات ضروری  که دولت باید انجام دهد هدایت و هدفمند کردن سرمایه گذاریی‌ها است مثلا از بدو تأسیس یک کارخانه‌ای مشخص باشد که این کارخانه تولیدی در راستای تأمین نیاز داخلی یا صادرات است یا اینکه ایجاد شده است که رقیب سایر تولیدات داخلی کشور باشد بنابراین نحوه برخورد با آن متفاوت خواهد بود.
 
وی با اشاره به اقدامات مثبت قوه قضائیه که باعث کاهش فساد و رانت خواری می شود گفت:‌ این اقدامات به گسترش اقتصاد مقاومتی در کشور کمک می کند اما این اقدامات نباید منحصر به  تهران باشد و باید قوه قضائیه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در سایر نقاط کشور نیز برنامه داشته باشد.
 
* کارشکنی دستهای پشت پردهِ سهم ایران در بازار منطقه
 
ثروتی با انتقاد از ضعف وزارت خارجه در زمینه دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ مثلا فردی را وزارت صمت به عنوان رایزن اقتصادی ایران در قطر انتخاب کرده بود که سه سال طول کشید تا حکمش را وزارت خارجه بزند و درست در کشمکش جنگ تجاری قطر و عربستان بود که با این تعلل بازار قطر در انحصار ترکیه قرار گرفت و همین تعللها باعث شده است که بازار قطر و عراق در جولان کالای ترکی باشد، در حالی که اگر کمی در این زمینه با تدبیر عمل می شد ایران می توانست عرصه رقابت را از رقیب خود ببرد.
 
این کارشناس اقتصادی با تصریح بر اینکه مهمترین مسأله در دیپلماسی اقتصادی ایجاد زمینه صادرات کالاهای داخلی به بازارهای منطقه است گفت:‌ انگار دستهای پشت پرده نمی خواهند ایران در بازار منطقه سهمی داشته باشند و کارشکنی می کنند.