هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 10 خرداد 1399
ساعت 20:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 15 شهريور 1398 ساعت 18:29
جمعه 15 شهريور 1398 18:27 ساعت
2019-9-6 18:29:47
شناسه خبر : 326531

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که زوجین در اجرای آن با یکدیگر توافق دارند. البته پیش از اجرای رسمی طلاق توافقی، ابتدا باید مسائلی نظیر مهریه، نفقه، جهیزیه زن، هدایای پیش از ازدواج، حقوق و حضانت مربوط به فرزندان و غیره توسط زوجین حل و فصل گردند.

 

مرحله اول طلاق توافقی

در مرحله اول طلاق توافقی، زوجین باید دادخواست خود را به یک دفتر خدمات قضایی تحویل دهند. سپس با توجه به محل سکونت آنها، دادگاهی مناسب جهت رسیدگی به دادخواست آنها تعیین می‌شود.

 

پس از تعیین دادگاه، پیامکی به هر دو طرف مبنی بر تاریخ و ساعت رسیدگی به دادخواست آنها ارسال می‌شود. در مرحله اول دادگاه، قاضی جلسه زوجین را به داوری و مشاوره دعوت خواهد کرد.

 

به یاد داشته باشید که در جلسات طلاق توافقی، هر دو زوج باید حضور داشته باشند و دادخواست خود مبنی بر توافق در طلاق را به قاضی ارائه دهند.

 

مرحله دوم طلاق توافقی

در حال حاضر برای ثبت دادخواست زوجین جهت اجرای طلاق توافقی، وجود گواهی عدم انصراف از طلاق الزامی بوده و بدون آن، دادخواست زوجین ثبت نخواهد شد. پس از ثبت دادخواست و ارسال آن به دادگاه، قاضی مدارک و نظرات مراکز مشاوره را بررسی کرده و در صورت تایید آنها، گواهی عدم سازش را صادر می‌کند.

اگر زوجین در اجرای طلاق توافقی جدی باشند. باید حق تجدیدنظرخواهی و فرجام ‌خواهی اسقاط نمایند در این صورت رای قاضی به قطعیت کامل می‌رسد.

 

طلاق وکالتی

طلاق وکالتی نوعی از طلاق توافقی بوده که در آن زوج یا زوجه با دریافت وکالت از دیگری و با ثبت تعدادی شرط، می‌تواند سایر مراحل مربوط به طلاق را تکمیل کند.

البته طبق قانون، حق طلاق به زوج داده شده است و زوجه تنها در دو روش می‌تواند حق طلاق را بدست آورد.

روش اول: در زمان عقد و پیش از اجرای خطبه، مرد حق طلاق را به زن بدهد.

روش دوم: پس از ازدواج، زوج می‌تواند به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و با تکمیل فرآیندهای قانونی، حق طلاق را به زوجه بسپارد. هم چنین در صورت حضور زوج در خارج از کشور، این کار با حضور در سفارت خانه ایران قابل پیگیری است.

 

وکالتنامه ارائه شده به زوجه باید شکلی کامل داشته باشد و تمامی اختیارات داده شده در آن باید مورد توافق هر دو طرف باشند.

در ادامه به برخی از مهم ترین موارد موجود در وکالتنامه طلاق اشاره می‌کنیم.

 

اگر زوج برای پرداخت بخشی از مهریه زوجه با او به توافق رسیده باشد. این مورد باید در وکالتنامه ثبت شود. همچنین در صورت پرداخت تمام مهریه، ثبت قید پرداخت کل مهریه در وکالتنامه الزامی است.

 

در صورت توافق زوجین، امکان اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی نیز در وکالت‌نامه وجود دارد. بدین شکل پس از صدور حکم دادگاه مبنی بر عدم سازش زوجین، در همان روز فرآیند طلاق تکمیل و صیغه طلاق خوانده می‌شود.

 

البته وکالتنامه ارائه شده دارای موارد دیگری نیز است که تمامی آنها باید به شکلی روشن ثبت شده و مورد توافق هر دو طرف باشند.

 

شرایط نفقه در طلاق توافقی

نفقه به معنی هزینه‌ای است که فرد جهت حیات خود به آن نیاز دارد. طبق قانون کشور ایران نفقه به دو نوع تقسیم می‌شود. که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

نفقه زوجه

پس از جاری شدن خطبه عقد و ثبت و تکمیل آن، نفقه زن بر مرد واجب می‌شود. البته پرداخت نفقه مستلزم داشتن دو شرط دائمی بودن عقد و تمکین زوجه می‌باشد.

به یاد داشته باشید که زوجه می‌تواند نفقه گذشته خود را نیز از همسر خود مطالبه کند.

 

نفقه اقارب

اقارب عبارتند از فرزندان، نوه‌ها، پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، نفقه این گروه فارغ از سن، جنسیت و دین­شان بر مرد واجب است. البته این گروه تنها حق مطالبه نفقه آینده خود را دارند.

لازم به ذکر است که نفقه به دو شکل کیفری و حقوقی قابل دریافت است.

 

هزینه های مربوط به طلاق توافقی

1- هزینه ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی

2- هزینه داوری

3- هزینه مربوط به آزمایشگاه، اگر زوجه باکره باشد هزینه مربوط به آزمایشگاه به پزشکی قانونی ارجاع داده می­شود.

4- هزینه وکلا (در صورت استفاده از وکیل)

5- هزینه ثبت در دفاتر طلاق

 

به یاد داشته باشید که گواهی عدم سازش زوجین تنها به مدت ۳ ماه اعتبار داشته و در صورت عدم مراجعه، تمامی هزینه‌های قبلی باطل و مجددا باید جهت تکمیل آنها اقدام نمود.

 

مدارک مورد نیاز جهت طلاق توافقی

1- شناسنامه زوجین

2- کارت ملی زوجین

3- عقدنامه

 

حضور هر دو طرف جهت ثبت دادخواست الزامی است. هم چنین عبارت «صدور گواهی عدم امکان سازش» نیز باید به عنوان موضوع دادخواست در نظر گرفته شود.

اگر در تصمیم خود جهت اجرای طلاق توافقی جدی هستید. ابتدا با گروه وکلای میزان تماس گرفته و به صورت رایگان یک جلسه مشاوره دریافت نمایید. به علاوه گروه وکلای میزان در سایر فرآیندهای مربوط به مسائل حقوقی نیز در کنار شما خواهند بود.