هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 بهمن 1398
ساعت 08:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 شهريور 1398 ساعت 14:30
چهارشنبه 13 شهريور 1398 13:37 ساعت
2019-9-4 14:30:04
شناسه خبر : 326493
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:‌ امروز مردم یمن به صورت خودکفا از خود دفاع می‌کنند البته دانش انقلاب اسلامی و پشتیبانی‌های معنوی ما پشت سر آنها است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:‌ امروز مردم یمن به صورت خودکفا از خود دفاع می‌کنند البته دانش انقلاب اسلامی و پشتیبانی‌های معنوی ما پشت سر آنها است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جریان بازدید از مرکز آموزش رزم مقدماتی شهید مدرس نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ با سربازان نخبه این مرکز آموزشی طی سخنانی اظهار داشت: در این چهل سال در برخی حوزه‌ها مانند بهداشت و درمان و توسعه زیرساخت‌های کشور و بالاتر از همه اینها در حوزه استقلال کشور رشد خوبی کردیم‌؛  ما در منطقه ناامن جهان به‌سر می‌بریم، اما ایران جزو امن‌ترین کشورهاست؛  این‌که به جمهوری اسلامی تهاجمی صورت نمی‌گیرد، اتفاقی نیست و این مرهون تلاش‌ها و بازدارندگی‌های ایجادشده است.
 
وی افزود: وقتی که پهپاد زده شد رئیس‌جمهور آمریکا تا آستانه تصمیم رفت و این حسابگری را ارتش آمریکا برای او شفاف کرد در جلسه‌ای برای رئیس‌جمهور آمریکا برآورد اطلاعاتی دادند که درصورت حمله به ایران در فضا چه اتفاقی می‌افتد، در  تنگه هرمز و کشور‌هایی که ایران به‌عنوان بازوانی در جبهه مقاومت ایجاد کرده چه اتفاقی می‌افتد و در حوزه موشکی ایران چه اتفاقی می‌افتد، دو جلسه دو سه ساعته این آقا نشسته و‌ گوش داده و به این نتیجه رسیده که نمی‌توان به ایران حمله کرد و این یک دروغ بزرگ است که به‌خاطر جان چند صد نفر از حمله به ایران منصرف شده است.
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در جلسه پرسش و پاسخ با سربازان نخبه این مرکز آموزشی طی سخنانی اظهار داشت: حرکت جوامع در همیشه ایام و‌ به‌ویژه در سال‌هایی که ما در آن زندگی می‌کنیم متکی به منابع انسانی و جوانان کشورها است؛ تأثیرگذارترین عامل پیشرفت هر کشور منابع انسانی است؛ در این بین جوانان به‌عنوان موتور محرک جامعه جایگاه ویژه‌ای دارند؛ در یک مسابقه‌ای که در طول زمان در حال اتفاق بین کشورها است ممکن است که جامعه ما نسبت به گذشته رشد هم داشته باشد اما اگر سرعت رشد کم باشد دچار عقب‌ماندگی می‌شویم؛ در جمهوری اسلامی که پایه آن با توجه بر جوان گذاشته شده به منابع جوان کشور باید بیش از این توجه شود و این اتکا به جوانان باید ادامه پیدا کند. 
 
سرلشکر باقری ادامه داد: نفس اینکه با توجه مقام معظم رهبری و دستور ایشان شکل خاصی از سربازی برای نخبگان تهیه شده نشان از اهمیت این قشر جامعه است. در این شکل از سربازی عزیزان ما در شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز پژوهشی نیروهای مسلح و کشوری وارد می‌شوند که دارای سود دوطرفه است؛  امروز جای جای نیروهای مسلح مرهون زحمات شما و امثال شما است. فرصتی که شما چند ماهی مهمان نیروهای مسلح هستید باید مغتنم شمرده شود.
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: هنگامی که انقلاب اتفاق افتاد نسل ما یا دانش‌آموز سال آخر دبیرستان یا ابتدای دانشگاه بود. ده‌ها و صدها نوع توطئه در مقابل این کشور ایجاد شد و این در حالی بود که همه چیز ما وارداتی بود؛ در حوزه نظامی ما زنجیره‌ای از ناتو بودیم و دیگران برای ما تصمیم می‌گرفتند که کجا پایگاه بسازیم و چه آموزشی ببینیم و به کدام سمت تیر بزنیم و از چه‌کسی دفاع کنیم.
 
وی عنوان کرد: اما در عمل پس از انقلاب همه شئونات کشور به دست نسل جدیدی افتاد و متوسط سنی هیئت وزیران بعد از دولت نهضت آزادی در حدود سی سال و در سپاه هم همین‌طور بود. دوره برون‌رفت از مشکلات و جنگ تحمیلی و آغاز سازندگی توسط همین جوانان اتفاق افتاد و در نتیجه ما در مقاطعی تجربه کردیم که اگر کار را به دست جوانان بسپاریم چه اتفاقی می‌افتد. البته الآن بعد از چهل سال دیگر کسی نمی‌پذیرد که ما با آزمون و خطا جلو برویم و باید از تجربه مسن‌ترها کنار نشاط جوانی استفاده کنیم.
 
سردار باقری تأکید کرد: گسترش مرزهای دانش در کشور و رشد علم و فناوری و هرچه در حوزه علم اتفاق می‌افتد و همچنین پیش‌برندگی کشور به‌دست جوانان اتفاق می‌افتد. مسئله تقویت هویت ملی و دستیابی به آرمانهای ملی همه اینها باید توسط جوانان اتفاق بیفتد. ایفای نقش در برابر تهدیدات مختلف به‌خصوص کشور ما که بیش از سایر کشورها با تهدید مواجه است به‌عهده جوانان است زیرا جمهوری اسلامی درمقابل یک روند استکباری ایستاده است. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: امروز کشور ما با فرصت‌هایی روبه‌رو است که در هیچ دوره‌ای از تاریخ با آن روبه‌رو نبوده است. ما در مرحله‌ای هستیم که چهل سال از انقلاب گذشته و جوامعی که انقلاب و جنگ را پیش بردند باید کفش فوتبال خود را کنار بگذارند و در جایگاه مشورت قرار بگیرند. بیانیه گام دوم ناشی از تجربه چهل‌ساله و وقت‌گذاری ایشان [رهبر معظم انقلاب اسلامی] است و ایشان شخصاً روی این سند وقت گذاشتند و گام دوم یک سند اساسی است. دو فراز اساسی این بیانیه توجه به علم و جوانان است. ضرورت توجه به علم به‌عنوان عامل کسب رتبه‌های برتر قدرت جهانی و جوانان به‌عنوان موتور متحرک این موضوع.
 
سردار باقری با بیان اینکه جوانان هم باید شانه زیر بار مسئولیت‌ها بدهند، گفت: ما باید به دوره نوین تمدن اسلامی برسیم که نیاز به کار چند دهه‌ای و مستمر دارد. مسئله تقویت امید و ایثارگری و امثال اینها و ایستادگی در مقابل قدرت رسانه‌ای صهیونیسم جهانی انتظاری است که از جوانان داریم.
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه "اقتصاد ما وابسته به نفت است" گفت: کشور مسیر جدا کردن اقتصاد از نفت خام را آغاز کرده، اما به توفیق نرسیده است، این باعث می‌شود دشمن روزی اراده کند فروش نفت خام ما را به صفر برساند و تا حدی هم موفق شود. اگر این نفت تبدیل به فرآورده شود، تحریم‌پذیر نیست و سود آن 20 برابر است.
 
سردار باقری ادامه داد: جبهه مقاومت در وضعیت منطقه‌ای روز به روز در جهت تضعیف قدرت رژیم صهیونیستی و آمریکا در حال پیشرفت است. در موضوع سوریه پول و توطئه و نامردی دنیا با تروریست‌ها بوده تا جبهه مقاومت از بین برود، اما چنین نشد. در عراق هم آمریکا عراق را بلعیده بود، اما جبهه مقاومت عراق را از حلقوم آمریکا بیرون کشید. مردم یمن امروز به جایی رسیده‌اند که به‌صورت خودکفا از خود دفاع می‌کنند و از همه هواپیماهای به‌روزشده دنیا یک فروند را ساقط کرده‌اند؛ البته دانش انقلاب اسلامی و پشتیبانی‌های معنوی ما پشت‌سر آنهاست. یمن کشوری در محاصره است و حتی نمی‌توان دارو به آنجا فرستاد و فرستادن موشک 9متری به آنجا توهمی است که برخی دارند.
 
سردار باقری درباره ورود نیروهای مسلح به حوزه محیط زیست گفت: ما وظیفه دفاع از کشور را به‌عهده داریم و بر اساس قانون اساسی یگان‌های مهندسی نیروهای مسلح می‌توانند به سازندگی کشور کمک کنند. در این حوزه اقدامات خوبی به‌خصوص در زمینه بلایای طبیعی انجام شده؛ برای مثال در زلزله کرمانشاه تعداد مصدومانی که نجات داده شدند 7 برابر کسانی بود که جان باختند. در حوزه محیط زیست ما همکار هستیم و این را به ارکان مختلف کشور اعلام کرده‌ایم.
 
وی درباره مأموریت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و موازی‌کاری در این دو سازمان گفت: طی دو دهه گذشته بحث‌های فراوانی در این حوزه انجام شد؛ اما تقریباً کار موازی در ارتش و سپاه نداریم؛ البته در برخی مواقع ما نیاز به دو سازمان داشتیم و این به‌دلیل شدت تهدید بوده است.
 
رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به سؤالی پیرامون امکان ورود نیروهای مسلح به موضوع زیرساخت‌های شبکه‌ای گفت: نیروهای مسلح مسئولیت مستقیمی در این‌ حوزه ندارند؛ اما با توجه به شناخت و‌ مطالعه‌ای که داریم، قطعاً توان ایجاد اینترنت ملی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات در کشور را داریم؛ هم‌اکنون 70درصد پهنای باند ما در اختیار خارجی‌هاست و خودمان در را باز کرده‌ایم تا آنها بیایند افکار عمومی ‌‌جوانان را مدیریت کنند.