هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 بهمن 1398
ساعت 10:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 12 شهريور 1398 ساعت 18:45
سه شنبه 12 شهريور 1398 18:32 ساعت
2019-9-3 18:45:01
شناسه خبر : 326472
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که استفاده از چه نوشیدنی در هنگام صرف غذا مناسب تر است؟ در گذشته تنها نوشیدنی هایی که بر سر سفره یافت می شد ، دوغ و آب بود اما با گذشت زمان مصرف نوشیدنی هایی نظیر نوشابه و ماء الشعیر نیز در میان مردم رایج شد.
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که استفاده از چه نوشیدنی در هنگام صرف غذا مناسب تر است؟ در گذشته تنها نوشیدنی هایی که بر سر سفره یافت می شد ، دوغ و آب بود اما با گذشت زمان مصرف نوشیدنی هایی نظیر نوشابه و ماء الشعیر نیز در میان مردم رایج شد.
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که استفاده از چه نوشیدنی در هنگام صرف غذا مناسب تر است؟ در گذشته تنها نوشیدنی هایی که بر سر سفره یافت می شد ، دوغ و آب بود اما با گذشت زمان مصرف نوشیدنی هایی نظیر نوشابه و ماء الشعیر نیز در میان مردم رایج شد. ماء الشعیر و نوشیدنی مالت یکی از جدیدترین محصولاتی هستند که استفاده از آنها در میان مردم کشورمان رایج شده است و تا همین چند سال گذشته نیز مصرف این نوشیدنی به دلیل طعم خاص و تلخ آن زیاد رواج نداشت. با گذشت زمان و همچنین آشنا شدن مردم با خواص عصاره مالت ، آبجو و اثرات درمانی آن ، کم کم طرفداران ماء الشعیر افزایش یافت. همچنین کارخانجات تولید کننده نیز با تولید این نوشیدنی با طعم ها و اسانس های مختلف ،  توانستند توجه بسیاری از افراد را به سمت ماء الشعیر جلب کنند و آن را هم رقیب با سایر نوشیدنی های پرطرفدار نظیر نوشابه سازند. با ما در این مقاله همراه باشید تا نوشیدنی های پرمصرف در ایران را بررسی کنیم و به مقایسه آنها با یکدیگر بپردازیم.
 
 
آب مایه حیات است و یکی از ضروری ترین نوشیدنی ها برای بدن محسوب می شود
 
 
آب
آب مایه حیات است و یکی از ضروری ترین نوشیدنی ها برای بدن محسوب می شود. آب بدون کالری است در نتیجه برای رفع تشنگی هیچ گونه انرژی به بدن وارد نمی کند. به طور کلی هر انسانی روزانه حداقل باید سه تا چهار لیوان آب بنوشید تا عملکرد بدنش دچار مشکل نشود. متاسفانه این روزها آب های شهری کیفیت خود را از دست داده اند و همانند گذشته پاک و سالم نیستند. افرادی که روی این مسئله حساسیت دارند می توانند با خریداری آب معدنی نسبت به تمیز بودن آن اطمینان یابند و همچنین برخی از مواد معدنی ضروری بدنشان را از این طریق تامین کنند.
 
 
یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین نوشیدنی های رایج در ایران دوغ است
 
دوغ
به جرات می توان گفت که یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین نوشیدنی های رایج در ایران دوغ است. این نوشیدنی از ماست تهیه می شود و با وجود اینکه از ماست رقیق تر است اما همانند آن دارای کلسیم و خواص فراوان است.  انسان می تواند با خوردن دوغ طبیعی ، کلسیم ، پروتئین ، ویتامین B و برخی از مواد ضروری بدن خود را تامین کند اما متاسفانه این روزها کیفیت دوغ های کارخانه ای شدیدا کاهش یافته است . بسیاری از کارخانجات برای خوش طعم تر کردن محصول خود اسانس و نمک بسیار زیاد به دوغ اضافه می کنند و حجم بالای نمک برای کلیه بسیار مضر است. همچنین این نمک زیاد برای افراد دارای فشار خون و بیماری قلبی همانند سم عمل می کند. بنابراین در صورتی که تمایل دارید از خواص دوغ بهره مند شوید بهتر است که دوغ خانگی مصرف کنید.
 
 
نوشابه به دلیل طعم خاص خود در اکثر نقاط جهان دارای طرفدارانی فراوان است
 
نوشابه
مسلما همه افراد نوشابه را می شناسند و این نوشیدنی به دلیل طعم خاص خود در اکثر نقاط جهان دارای طرفدارانی فراوان است. متاسفانه این نوشیدنی تنها از مواد رنگی ، اسانس ، گاز و آب تشکیل شده است در نتیجه فاقد هرگونه ماده غذایی است و همچنین به دلیل داشتن قند مصنوعی فراوان ، برای بیماران دیابتی و افراد چاق همانند یک سم عمل می کند. مواد نگهدارنده نوشابه نظیر اسید فسفریک ، بنزوات سدیم و اسید بنزوئیک برای بدن بسیار مضر هستند و مانع جذب آهن ، کلسیم و روی بدن می شوند.  هیچ کدام از پزشکان و متخصصان تغذیه مصرف این نوشیدنی را توصیه نمی کنند پس در صورتی که تمایل دارید نوشابه را مورد استفاده قرار دهید بهتر است که آن را کاملا به صورت کنترل شده مصرف کنید و یا تلاش کنید تا ذائقه تان را تغییر دهید و به نوشیدنی های سالمی نظیر ماء الشعیر  و یا دوغ روی بیاورید .
 
 
ماء الشعیر یا آبجو یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود
 
 
ماء الشعیر
ماء الشعیر یا آبجو یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود که از اعصار گذشته مورد استفاده فرهنگ های مختلف قرار می گرفته است. اما مصرف ماء الشعیر بدون الکل در ایران به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار در کنار وعده های غذایی تنها چند سال است که رواج یافته و در گذشته مردم در کنار غذای خود تنها از دوغ و یا نوشابه استفاده می کردند. به دلیل اینکه ماء الشعیر از عصاره مالت یا عصاره جو تولید می شود ، دارای خواص بسیار فراوان است و این نوشیدنی سرشار از ویتامین B ، آنتی اکسیدان ، فیبر و پروتئین است.
 
 
 
پزشکان ماء الشعیر را به عنوان یک نوشیدنی سالم به افراد توصیه می کنند اما ممکن است که کالری بالا و همچنین گازدار بودن آن برای برخی از افراد مشکل ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است که این نوشیدنی همانند تمامی مواد غذایی دیگر به اندازه و حساب شده مصرف شود. طرفداران ماء الشعیر بهتر است که در هنگام خرید ، به برند نوشیدنی توجه کنند. به عنوان مثال بهترین نوشیدنی مالت و بهترین ماء الشعیر توسط کارخانه شمس تولید می شود پس با مصرف نوشیدنی مالت شمس کلاسیک از خواص یک ماء الشعیر طبیعی بهره مند شوید.