هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 3 اسفند 1398
ساعت 03:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 شهريور 1398 ساعت 14:25
دوشنبه 11 شهريور 1398 14:13 ساعت
2019-9-2 14:25:17
شناسه خبر : 326375
نزدیکی دوباره ریاض و ابوظبی به یکدیگر عامل مهمی است که می تواند درگیری ها و تنش ها را میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و منصور هادی کاهش دهد اما در حال حاضر چشم انداز روشنی از حل اختلاف ها میان امارات و عربستان وجود ندارد.
نزدیکی دوباره ریاض و ابوظبی به یکدیگر عامل مهمی است که می تواند درگیری ها و تنش ها را میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و منصور هادی کاهش دهد اما در حال حاضر چشم انداز روشنی از حل اختلاف ها میان امارات و عربستان وجود ندارد.
گروه بین الملل-رجانیوز: در ماه های گذشته نشانه های اختلاف های ریشه ای رژیم عربستان و امارات در خصوص یمن یکبار دیگر پدیدار شد که یکی از دلایل اصلی آن مقاومت نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت انصارالله در جنگ پنج ساله بود.
 
به گزارش رجانیوز، با ادامه پیروزی های میدانی رزمندگان یمنی، اختلاف های عمیق ریاض و ابوظبی دیگر قابل پنهان کردن نبود و در هفته های گذشته به اوج رسید تا جایی که طرفین در استان های جنوبی یمن وارد یک جنگ نیابتی تمام عیار شدند.
 
درگیری های سنگین میان نیروهای تحت فرمان امارات ( شورای انتقالی جنوب) و نیروهای تابع رژیم سعودی ( منصور هادی، رئیس دولت مستعفی و فراری یمن) در شهر عدن از ابتدای نیمه دوم مردادماه امسال و پس از تشییع جنازه « منیر یافعی» آغاز شد.
 
«منیر یافعی» یکی از فرماندهان ارشد شورای انتقالی جنوب بود که در حملات موشکی و پهپادی مقاومت انصارالله به پادگان «الجلاء» به هلاکت رسید و همین مسئله باعث شد نیروهای تحت فرمان امارات علیه دولت خود خوانده منصور هادی ( تابع رژیم سعودی) وارد نبرد شوند.
 
 
نیروهای شورای انتقالی جنوب در نهایت پس از 4 روز درگیری سنگین توانستند شهر عدن، پایتخت خودخوانده منصور هادی را به تصرف دربیاورند و رژیم سعودی را در شوک فرو ببرند.
 
نیروهای تحت فرمان امارات در مجموع موفق شدند حدود 40 درصد از مساحت استان عدن ( بخش هایی از مناطق شرقی و شمالی ) را از کنترل نیروهای تحت فرمان منصور هادی خارج کنند و به سیطره درآورند.
 
با فروکش کردن موج نخست درگیری ها در استان عدن، رژیم سعودی برای مدیریت وضعیت به وجود آمده وارد عمل شد و از شورای انتقالی جنوب و دولت خود خوانده منصور هادی برای شرکت در یک نشست فوری در عربستان دعوت کرد.
 
مدت زیادی از تلاش رژیم سعودی برای حل اختلاف ها و توقف درگیری ها در جنوب یمن نگذشته بود که شورای انتقالی جنوب با چراغ سبز امارات، عملیات دیگری را علیه نیروهای تحت فرمان منصور هادی ترتیب داد تا ریاض بیش از پیش غافلگیر شود.
 
جنوب استان « ابین» هدف دوم نیروهای شورای انتقالی جنوب بود و اواخر مردادماه امسال عملیاتی علیه مواضع تحت کنترل نیروهای منصور هادی در شهر «زنجبار» ترتیب داده شد تا اختلاف ها میان امارات و رژیم سعودی افزایش یابد.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای تحت فرمان امارات در جریان این عملیات موفق شدند بخش هایی از شهر « زنجبار» را به همراه برخی مقرها و پایگاه نظامی از کنترل نیروهای منصور هادی خارج کنند و به تصرف دربیاورند.
 
اوایل شهریورماه امسال، در حالی که تحولات میدانی در جنوب یمن به سود نیروهای شورای انتقالی جنوب پیش می رفت، نیروهای منصور هادی ضد حملاتی را برای سیطره دوباره بر مناطق از دست رفته در استان های « ابین و عدن» آغاز کردند.
 
به گفته منابع میدانی، جدایی ناگهانی تعدادی از گروه های قدرتمند از شورای انتقالی جنوب عامل مهمی بود که باعث شد نیروهای منصور هادی با سرعت بیشتری مناطق تازه تصرف شده را در استان های ابین و عدن بازپس بگیرند.
 
نیروهای منصور هادی در مرحله نخست این عملیات توانستند استان ابین را از تصرف نیروهای شورای انتقالی جنوب خارج و روز چهارشنبه، هشتم شهریورماه موفق شدند کنترل بیش از 90 درصد از استان عدن را در دست گیرند تا شکست های پیشین جبران شود.
 
تسلط دوباره نیروهای منصورهادی بر شهر عدن ( پایتخت خودخوانده) که نشانه ای از بازیابی قدرت رژیم سعودی در جنوب یمن بود، سران رژیم امارات را به شدت عصبانی کرد و باعث شد آنان به صورت مستقیم وارد میدان نبرد شوند.
 
ساعاتی پس از این که نیروهای شورای انتقالی جنوب کنترل شهر و فرودگاه بین المللی عدن را از دست دادند، جنگنده های اماراتی به پرواز درآمدند و مواضع نیروهای منصور هادی را به شدت هدف قرار دادند.
 
براساس اطلاعات به دست آمده، جنگنده های اماراتی بیش از 10 عملیات را در شهر عدن انجام دادند که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از نیروهای تحت فرمان منصور هادی شد و نیروهای شورای انتقالی جنوب را از موضع تدافعی خارج کرد.
 
 
به گفته منابع میدانی، شدت حملات هوایی به حدی بود که نیروهای منصور هادی دوباره مجبور شدند از شهر عدن عقب نشینی کنند و به سمت شهر « زنجبار» در جنوب غرب استان ابین متواری شوند.
 
جنگنده های اماراتی در ادامه نیز مواضع نیروهای منصور هادی را در « زنجبار» هدف قرار دادند و خسارت های سنگینی به آنان وارد کردند و در نهایت راه برای سیطره دوباره نیروهای شورای انتقالی جنوب بر این شهر باز شد.
 
ادامه پشتیبانی هوایی رژیم امارات از نیروهای شورای انتقالی جنوب می تواند منجر به عقب نشینی کامل نیروهای منصور هادی از استان ابین شود، موضوعی که رژیم سعودی را بیش از پیش در جنوب یمن تحت فشار قرار می دهد و منزوی تر می کند.
 
موضع رژیم سعودی در قبال تحولات جنوب یمن، ناراحتی دولت مستعفی و فراری منصور هادی را به دنبال داشته و حالا باید دید نسبت به حملات هوایی جنگنده های اماراتی به نیروهای تحت فرمانش بی تفاوت باقی خواهد ماند یا واکنش دیگری نشان می دهد.
 
نباید فراموش کرد که دست رژیم سعودی برای اقدام متقابل علیه ابوظبی باز نیست چرا که اماراتی ها سال هاست که به صورت سنتی در جنوب یمن نفوذ دارند و اجازه قدرت نمایی به کشوری دیگری را در این منطقه نمی دهند.
 
همین مسئله باعث شد که رژیم سعودی بیشتر برای کنترل و مدیریت وضعیت به وجود آمده در جنوب یمن تلاش کند و درصدد حل اختلاف میان نیروهای منصور هادی و شورای انتقالی جنوب برآید که البته این راهبرد نیز با شکست مواجه شده است.
 
اختلاف میان منصور هادی و شورای انتقالی جنوب ریشه ای است و پیش زمینه تاریخی دارد و به همین دلیل تلاش سعودی ها به نتیجه ای نرسید و از سویی دیگر اماراتی ها همچنان راهبرد تجزیه و تشکیل کشور یمن جنوبی را دنبال می کنند.
 
نزدیکی دوباره ریاض و ابوظبی به یکدیگر عامل مهمی است که می تواند درگیری ها و تنش ها را میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و منصور هادی کاهش دهد اما در حال حاضر چشم انداز روشنی از حل اختلاف ها میان امارات و عربستان وجود ندارد.