هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 بهمن 1398
ساعت 19:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 شهريور 1398 ساعت 13:06
دوشنبه 11 شهريور 1398 12:58 ساعت
2019-9-2 13:06:25
شناسه خبر : 326352
با این مقاله همراه باشید تا شرایط ثبت نام تا قبولی در آزمون نظام مهندسی را با شما در میان بگذاریم. با 4 گامی که به شما خواهیم گفت، قبولی شما در این آزمون تضمین شده است.

شاید شما هم مدرک مهندسی خود را در دست داشته و جسته گریخته چیزهایی در مورد آزمون نظام مهندسی شنیده اید. به دنبال کار هستید و حوصله ی شروع دوباره برای درس خواندن و آزمونی دیگر را ندارید.

شاید هم جزو فعالان حوزه ی مهندسی بوده و به فکر ارتقای جایگاه شغلی خود هستید.

جزو هر کدام از این 2 دسته باشید، با این مقاله همراه شوید، تا شما را از ثبت نام تا قبولی در آزمون نظام مهندسی پیش ببریم:

 

آزمون نظام مهندسی چیست؟

 

 

 

آزمون نظام مهندسی

در صورت قبولی در این آزمون، شما گواهی اشتغال به کار پایه 3 و مهر نظام مهندسی دریافت خواهید کرد. حالا شما عضوی از سازمان نظام مهندسی هستید.

می توانید شرکت خود را به ثبت رسانیده و در انجام پروژه های بزرگ سهیم باشید.

اینطور بگوییم، اگر مدرک مهندسی داشته و قصد دارید همین حرفه و مسیر را ادامه دهید، این فرصت را از دست ندهید. قبولی در آزمون نظام مهندسی، موقعیت شغلی شما را بهبود می بخشد.

 

شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی

شرکت کنندگان در این آزمون، باید فارغ التحصیل یکی از 7 رشته ی مهندسی شهرسازی ، برق ، عمران ، مکانیک ، نقشه برداری ، معماری و یا ترافیک باشند.

شما 3 سال بعد از اخذ مدرک کارشناسی، 2 سال بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد و 1 سال بعد از اخذ مدرک دکتری، مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی هستید.

زمان و نحوه ی ثبت نام در آزمون نظام مهندسی

 

 

سازمان نظام مهندسی

 

ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی انجام می گیرد.

آزمون وقت مشخصی نداشته ولی معمولا هر 6 ماه یکبار برگزار می شود. برای اطلاع دقیق از زمان ثبت نام و برگزاری آزمون می توانید به صورت مداوم به سایت دفتر مقررات ملی ساختمان به آدرس inbr.ir مراجعه کنید و یا در یکی از سایت های ارائه دهنده ی اخبار آزمون عضو شوید، تا پیامک های مرتبط با آن، برای شما ارسال شود.

هر کدام از 7 رشته ی مهندسی، دارای 1 تا 3 صلاحیت هستند. مانند رشته ی عمران با صلاحیت های اجرا، نظارت و محاسبات. شما می توانید در هر یک از صلاحیت ها، یا هر سه صلاحیت شرکت کنید. فقط دقت داشته باشید که باید برای هر کدام به صورت جداگانه کارت اعتباری خریداری کنید.

 

 

 

قبولی در آزمون نظام مهندسی

شما در 3 گام، به راحتی می توانید در آزمون نظام مهندسی قبول شده و به موقعیت شغلی بهتری دست پیدا کنید:

1. مرور منابع اصلی

 

 

 

منابع اصلی آزمون نظام مهندسی

منابع اصلی آزمون نظام مهندسی را به صورت روزنامه وار مرور کرده و سعی کنید فهرست مطالب و سرفصل های هرکدام را به یاد داشته باشید. حواستان باشد که این آزمون به صورت کتاب باز برگزار می شود و با به یاد داشتن فهرست مطالب می توانید در زمان صرفه جویی کنید.

اما می دانید که به خاطر سپردن این همه مطلب و حتی فهرست آن ها کار دشواری است. پس به سراغ گام دوم برای آماده سازی شما در این آزمون می رویم:

 

 

2. خرید کلید واژه آزمون نظام مهندسی و مهارت یافتن در استفاده از آن

کلید واژه، کتاب یا جزوه ای است که فهرست آن بر اساس کلمات کلیدی مرتب شده است.

شیوه ی استفاده از کلید واژه به صورت زیر است:

  • سوال را خوانده و کلمه ی کلیدی آن را استخراج می کنید
  • به فهرست کلید واژه مراجعه کرده و کلمه ی کلیدی مورد نظر را پیدا می کنید
  • با مراجعه به صفحه ی مربوطه، منبع مربوط به کلمه ی کلیدی و صفحه ی مربوطه در منبع، به شما داده می شود

 

 

 

کلید واژه

دو نکته ی مثبت دیگر در مورد کلیدواژه نظام مهندسی:

1. فهرست آن طبق حروف الفبا مرتب شده است. پس با استخراج کلمه ی کلیدی سوال، به راحتی می توانید آن را در فهرست کلید واژه پیدا کنید.

2. کلمات کلیدی موجود در کلید واژه، با بررسی آزمون های نظام مهندسی، استخراج و ثبت شده اند. پس بیشترین شباهت ممکن را به آزمون خواهند داشت. هر چند هر بار سوالات جدیدی هم مطرح می شود. اما با استفاده از کلید واژه، شما خود را در زمینه ی پاسخ گویی به سوالات مشابه با آزمون قبلی، تضمین می کنید.

حال اگر به اندازه ی کافی از کلید واژه استفاده کرده و در آن مهارت داشته باشید، می توانید کلی در زمان خود، در جلسه ی آزمون صرفه جویی کنید. حواستان باشد که شرکت کنندگان در این آزمون، همیشه از کمبود زمان شکایت دارند!

3. استفاده از نمونه سوالات نظام مهندسی

حال که آزمون های قبلی نظام مهندسی را به کمک کلید واژه و دانش خود از منابع اصلی تمرین کرده اید، وقت آن رسیده تا مرحله ی نهایی آماده سازی خود را انجام دهید.

کلید هر موفقیتی، تمرین و تکرار است. شما می توانید با خواندن جزوات نظام مهندسی و حل نمونه سوالات نظام مهندسی، به تسلطی دست پیدا کنید که، قبولی شما در این آزمون را تضمین کند.

4. استفاده از آزمون های آنلاین و فیلم های آموزشی

سایت کلید واژه دات آی ار به  آدرس (kelidvajeh.ir) برای داوطلبان آزمون های نظام مهندسی آزمون های آنلاین رایگان مباحث و آزمون های آنلاین سالهای پیش را قرار داده که داوطلبان میتوانند با استفاده از این آزمون ها اطلاعات خود و سرعت تست زنی خود را محک بزنند، همچنین میتوانند از فیلم های آموزشی اساتید برتر این مجموعه استفاده نمایند

سخن آخر

 

 

 

آزمون

هدف از هر آزمون و امتحانی، یادگیری شرکت کنندگان آن است. پس بهتر است شما هم هدف خود را بر یادگیری بگذارید. پس مرور منابع اصلی را حتما در برنامه ی خود داشته باشید. چرا که اطلاعات موجود در این منابع، بسیار به دانش مهندسی شما کمک خواهد کرد.

ولی موفقیت در آزمون صرفا با مرور روزنامه وار منابع، کاری سخت بوده و به گونه ای پیش خواهد رفت که، ممکن است مجبور به چندین بار شرکت در این آزمون شوید! پس بهتر است از همان ابتدا با استفاده از کلید واژه نظام مهندسی و تمرین و تکرار نمونه سوالات نظام مهندسی، قبولی خود در آزمون را تضمین کنید.