هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 اسفند 1398
ساعت 23:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 شهريور 1398 ساعت 10:36
دوشنبه 11 شهريور 1398 09:37 ساعت
2019-9-2 10:36:18
شناسه خبر : 326317
نماینده استان ادلب در پارلمان سوریه با اشاره به وضعیت بغرنج ترکیه در ادلب، اعلام کرد که آنکارا باید مسیرهای «حلب – لاذقیة» و «حلب – حماة» را باز و گروههای تروریستی را از آن دور کند.
نماینده استان ادلب در پارلمان سوریه با اشاره به وضعیت بغرنج ترکیه در ادلب، اعلام کرد که آنکارا باید مسیرهای «حلب – لاذقیة» و «حلب – حماة» را باز و گروههای تروریستی را از آن دور کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «صفوان قربی» نماینده استان ادلب در پارلمان سوریه تأکید کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره وضعیت استان ادلب، در اوج تنگنای سیاسی قرار گرفته است.
 
قربی با اشاره به نقش روسیه در کنترل عملکرد غیر قابل کنترل ترکیه در ادلب، اظهار داشت که در ریف ادلب، به کاروان‌های ترکیه حمله شده و ساکنان این مناطق، گروه‌های تروریستی و ترکیه را مسئول وضعیت کنونی این استان می‌دانند.
 
وی در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» سوریه، با اشاره به سفر اخیر اردوغان به روسیه، تأکید کرد که «یقینا رئیس جمهور ترکیه در این دیدار، امتیازات زیادی داد و دیدار شتابزده‌ای برای کاستن از آتش [حملات] ارتش سوریه بود... عملا تصور می‌کردند که آزادسازی مناطق ادلب نیازمند یک ماه است، ولی ارتش آن را طی چند روز، آزاد کرد».
 
نماینده ادلب با اشاره به اینکه، آتش‌بس در ادلب، فرصت پایانی به اردوغان است تا گروههای تروریستی را از گروههای موسوم به معارض جدا کند، خاطر نشان کرد که همه خواستار، آتش‌بس هستند، و سوریه نیز آماده است، ولی این مسئله، به طول نخواهد انجامید.
 
قربی با بیان اینکه اگر ترکیه مسیرهای ام 4 (حلب – لاذقیة) و ام 5 (حلب – حماة) را باز و گروههای تروریستی را از آن دور کند، یک اقدام خوب انجام داده، تصریح کرد نیروهای ترکیه‌ای در حال فعالیت در بزرگراه حلب-دمشق و حلب-لاذقیه هستند تا بتوانند مکانی برای پستهای دیدبانی خود ایجاد کنند.
 
وی ابا اشاره به اینکه آنکارا، با وجود کوتاهی‌های خود در گذشته، قصد دارد، اقدام تازه‌ای انجام دهد، اعلام کرد که اگر ترکیه دو مسیر مذکور را باز نکند، نیروهای ارتش سوریه آماده هستند که آن را باز کنند.
 
این نمایند سوری با تأکید بر اینکه اگر مسیرهای مذکور باز شود، بدین معناست که حدود 40 درصد از جغرافیای استان ادلب به تسلط دولت سوریه در آمده است، اظهار داشت، برخی از گروههای تروریستی هستند که همه طرف‌ها از جمله ترکیه خواستار نابودی آنان هستند و به همین دلیل، شاید شاهد انحلال ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» -که جبهه النصره رکن اصلی تشکیل دهنده آن است- باشیم.
 
روز گذشته نیز روزنامه الوطن گزارش کرد، رئیس جمهور ترکیه در چارچوب توافق‌های سیاسی با روسیه درباره شمال سوریه، تعهد کرده که جبهة النصره و شماری از گروه‌های تروریستی مرتبط با آن را ظرف مدتی کوتاه منحل کند