هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 بهمن 1398
ساعت 15:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 شهريور 1398 ساعت 15:45
يكشنبه 3 شهريور 1398 15:33 ساعت
2019-8-25 15:45:41
شناسه خبر : 326146
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: چرا با گذشت چندین دهه از عمر صنعت نساجی و در کشوری که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان چادر مشکی است، ۹۴ درصد چادر مشکی وارداتی است؟
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: چرا با گذشت چندین دهه از عمر صنعت نساجی و در کشوری که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان چادر مشکی است، ۹۴ درصد چادر مشکی وارداتی است؟
 
حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا اظهار داشت: با گذشت چندین دهه از عمر صنعت نساجی در کشور متأسفانه عدم حمایت از این صنعت باعث شده تا نه تنها نتوانیم در این بخش فعالیت قابل توجهی داشته باشیم بلکه هر روز شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی نساجی در کشور باشیم.
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید ببینیم چه عاملی نفس تولیدکنندگان نساجی را گرفته که آنها قادر به فعالیت نیستند گفت: چرا با وجود نیاز بسیار بالای مصرف کننده ایرانی به چادر مشکی فقط یک تولید کننده آنهم با سهم بسیار کم اقدام به تولید چادر در کشور می‌کند و مابقی نیاز بازار ایران به این کالا از محل واردات تأمین می‌شود.
 
وی با بیان اینکه بیش از 94 درصد چادر مشکی موجود در کشور وارداتی است افزود: می‌توان با راه‌اندازی کارخانه‌هایی در داخل علاوه بر تولید چادر مشکی موردنیاز، اشتغالزایی نیز ایجاد کرد.
 
حسینی‌کیا صادرات چادر مشکی به کشورهای مسلمان را یکی از راهکارهای ارزآوری عنوان کرد و گفت: باید مشوق‌هایی برای سرمایه گذاران در نظر گرفت تا خطوط تولید چادر مشکی در کشور فعال شود، به نظر می‌رسد دولت نسبت به این ظرفیت بی تفاوت بوده و اقدام کارآمدی برای رونق تولید چادر مشکی در داخل انجام نمی‌دهد.
 
وی اظهار کرد: باید تسهیلات ریالی و ارزی به تولیدکنندگان پرداخت شود تا بتوانند علاوه بر به روزرسانی ماشین آلات صنعت نساجی، مواد اولیه با کیفیت را نیز وارد کشور کنند.
 
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه بومی‌سازی تکنولوژی موردنیاز برای تولید چادر مشکی نوعی سرمایه‌گذاری است بیان کرد: در شرایط کنونی برخی خطوط تولید چادر مشکی در کشور فعال است و می‌توان با صرف هزینه‌های اندک این خطوط را افزایش داد.
 
وی با بیان اینکه تأمین مواد اولیه یکی از چالش‌های پیش‌روی صنعت نساجی است گفت: نوسازی صنعت نساجی به همکاری دولت نیاز دارد، متاسفانه تاکنون دولت‌ها از ظرفیت بالای این صنعت در ایجاد اشتغال غافل بوده‌اند.
 
منبع:تسنیم