هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 شهريور 1398 ساعت 11:39 2019-8-25 11:39:55
شناسه خبر : 326091
ساختار جدید سه موسسه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در حال نهایی شدن است؛ اما بنا نیست هیچ یک از مدیران عامل این سه موسسه در ساختار جدید، ایفای نقش کنند.
ساختار جدید سه موسسه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در حال نهایی شدن است؛ اما بنا نیست هیچ یک از مدیران عامل این سه موسسه در ساختار جدید، ایفای نقش کنند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، موضوع ادغام موسسات معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از حدود ۲ ماه قبل به موازات ادغام موسسات سایر معاونت‌ها در این وزارتخانه دنبال می‌شود، به نتیجه نهایی نزدیک می‌شود و طبق تصمیمات جدید، قرار است این ۳ موسسه به ۴ مرکز یا معاونت تبدیل شوند.
 
بر این اساس، دو موسسه از سه موسسه خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در یک موسسه بزرگ‌تر تجمیع و موسسه باقی‌مانده به عنوان موسسه مادر، توسعه خواهد یافت. به نحوی که فعالیت‌های دو موسسه تجمیع‌شده، ذیل موسسه مادر ادامه می‌یابد. با توجه به این‌که بخشی از وظایف و مأموریت‌های خانه کتاب به اداره کتاب انتقال یافته، به نظر می‌رسد که موسسه باقی‌مانده که می‌توان از آن به عنوان «موسسه مادر» یاد کرد، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی باشد؛ به نحوی که از این به بعد، مأموریت‌های باقی‌مانده خانه کتاب و وظایف بنیاد شعر و ادبیات داستانی در این موسسه پیگیری می‌شود.
 
موسسه مادر در آینده دارای ۴ مرکز یا معاونت خواهد بود که امور نشر و نمایشگاه، شعر و داستان، اداری و مالی و انفورماتیک را در برنامه داشته باشد که در دو مورد اول، گسترش فعالیت‌های حوزه نشر، نمایشگاه و ادبیات را پیگیری می‌کند.
 
این ساختار در جلساتی که طی هفته گذشته برگزار شده، به نتیجه رسیده، اما عملیات انتقال و جابه‌جایی نیروها، امکانات و دارایی‌های این سه موسسه تا پایان سال ۹۸ به طول خواهد انجامید. این در حالی است که طبق تصمیمات اتخاذ شده در جلسات معاونت فرهنگی، نیروی انسانی تمام موسسات حفظ شده و هیچ کس در معرض اخراج یا تعدیل قرار نخواهد گرفت.
 
نکته دیگر در خصوص این ادغام آن است که هیچ یک از مدیران فعلی سه موسسه (نمایشگاه‌های فرهنگی، بنیاد شعر و ادبیات داستانی و خانه کتاب) در جمع مدیران یا معاونان موسسه مادر نخواهند بود. در واقع، هیچ کدام از مدیران کنونی (قادر آشنا، مهدی قزلی و نیکنام حسینی‌پور) برای پذیرش مسؤولیت در این ساختار، نه تنها پیشنهادی ندارند، بلکه علاقه و رغبتی هم برای این کار در آن‌ها دیده نمی‌شود و هریک قرار است در موقعیت‌های دیگری به کار خود ادامه دهند.
 
عنوان موسسه مادر، ترکیبی از مأموریت‌های گوناگونی است که در سه موسسه پیشین دنبال می‌شده است. همچنین در ساختار جدید، خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نیز زیر نظر مدیر موسسه مادر به فعالیتش ادامه می‌دهد.
 
بر اساس ساختار جدید، جوایز ادبی (پروین اعتصامی، جلال آل‌احمد و شعر فجر) نیز کماکان بر عهده بخش شعر و داستان موسسه مادر خواهد بود.
 
ادغام موسسات معاونت فرهنگی در حالی صورت می‌گیرد که موسسات وابسته به معاونت‌های سینمایی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به ۴ و ۲ موسسه کاهش یافته‌اند.
 
همایون امیرزاده، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته در گفت‌وگویی اظهار داشته بود: ما ۳۶ موسسه تابعه در مجموعه وزارتخانه داریم؛ حساب کنید اگر هر یک از این موسسات پنج هیات‌مدیره داشته باشد، ۱۸۰ نفر عضو هیات مدیره خواهیم داشت. این ۳۶ موسسه، ۳۶ مدیرعامل دارند و اگر هر یک دو منشی داشته باشند، بیش از ۷۰ نفر، مدیر دفتر داریم. به اینها اضافه کنید بسیاری از ساختمان‌های پراکنده و اموال غیرمنقول را. ما می‌توانیم با تجمیع اینها به بهره‌وری برسیم و هزینه‌های بالاسری را کاهش دهیم.