هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 20:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 شهريور 1398 ساعت 20:37
شنبه 2 شهريور 1398 20:32 ساعت
2019-8-24 20:37:12
شناسه خبر : 326044
آشنایی با اینکه عسل چیست و یا ترکیبات عسل کدامند، برای هر فردی اهمیت بسیار زیادی دارد، لذا در این مقاله به این موضوعات پرداخته شده است.

عسل چیست؟

یکی از با ارزش ترین مواد غذایی که توسط زنبور ها و با استفاده از شهد انواع گل ها تهیه و تولید می شود، عسل می باشد. این می تواند جواب نسبتا کاملی برای سوال عسل چیست باشد. با توجه به ترکیبات عسل و مزه آن می توان به این نتیجه رسید که عسل برای بدن انسان بسیار مفید است. عسل را اغلب افراد به عنوان صبحانه و در وعده غذایی صبح مورد استفاده قرار می دهند. معمولا عسل با توجه به گل هایی که زنبور از شهد آنها استفاده کرده، می تواند خواص مختلفی داشته باشد. بدین ترتیب در هنگام خرید عسل باید توجه داشت که زنبور ها در چه منطقه ای از کشور و با استفاده از شهد کدامیک از گل ها این محصول را تولید کرده اند. زیرا معمولا ترکیبات عسل با توجه به شهد گل های مختلف، ممکن است دچار تغییراتی شوند. معمولا به ازای هر 100 گرم عسل مقدار 325 کیلو کالری به بدن منتقل می شود. این موضوع باعث شده تا عسل را به عنوان یکی از مواد غذایی تقویتی نیز بتوان به حساب آورد.

 

 

 

ترکیبات عسل چیست؟

معمولا به خاطر اینکه عسل به عنوان یک ترکیب محلول در آب با غلظت بسیار بالای قندی محسوب می شود، قند های مختلفی در آن موجود می باشد. بدین ترتیب در پاسخ به سوال ترکیبات عسل چیست، می توان از مواد قندی مانند ساکاروز، گلوکز و فروکتوز نام برد. از دیگر ترکیبات عسل که بسیار هم مهم و تاثیر گذار می باشند، انواع مواد معدنی می باشند. هر چه رنگ عسل تیره تر باشد، میزان مواد و املاح معدنی موجود در آن بیشتر می باشد. از جمله مواد و املاح معدنی موجود در ترکیبات عسل می توان به پتاسیم، کلسیم، منگنز، سدیم، مس، آهن، منیزیم، فسفر و گوگرد اشاره کرد. هر کدام از این مواد و املاح معدنی برای بدن انسان مفید و کاربردی می باشد. بدین ترتیب افرادی که به طور مرتب از عسل طبیعی یا عسل اصل استفاده می کنند، کمتر از سایر افراد با کمبود املاح معدنی در بدن خود مواجه می شوند. زیرا کمبود هر کدام از مواد معدنی می تواند باعث به وجود آمدن اختلال یا مشکلاتی در بدن انسان بشود. بدین ترتیب یکی از مواد غذایی که می تواند به سلامتی افراد کمک بسیار زیادی بکند، عسل طبیعی می باشد.

 

 

مزایای استفاده از عسل چیست؟

شاید این سوال که مزایای عسل چیست، برای افراد بسیار زیادی پیش آمده باشد. از 3500 سال پیش مزایای عسل بر بشر واضح و آشکار بوده و در مصر باستان بر روی پاپیروس به مزایای این ماده غذایی اشاره شده است. یکی از مزایای اصلی عسل این است که هرگز فاسد نمی شود. بدین ترتیب می توان برای مدت طولانی آن را نگهداری کرد. این موضوع باعث شده تا خرید و فروش و تجارت عسل نیز ساده تر باشد. از این رو فروشگاه های اینترنتی معتبر همچون عسل سیتی عسل را در سراسر کشور عرضه می کنند. از دیگر مزایای عسل این است که خواص درمانی فراوانی دارد.

 

 

مثلا برای تسکین التهاب تاثیر بسیار زیادی دارد. همچنین می توان برای رفع علائم گلودرد از عسل استفاده کرد. جلوگیری از کاهش حافظه نیز می تواند از دیگر مزایای عسل باشد. عسل به قدری خاصیت دارد که یکی از پایه های ثابت در نسخه های طب سنتی بوده و حکیمان بزرگ از جمله ابو علی سینا نیز به وفور از عسل برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرده اند. این موضوع باعث شده عسل طبیعی را بتوان به عنوان یکی از بی رقیب ترین مواد غذایی موجود در طبیعت دانسته و از آن برای تقویت بدن و همچنین درمان بیماری های مختلف استفاده کرد.