هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 21 اسفند 1398
ساعت 08:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 15:45
دوشنبه 28 مرداد 1398 15:31 ساعت
2019-8-19 15:45:41
شناسه خبر : 325908
روسیه بطور مرسوم میزان وام‌های خارجی پرداخت شده به سایر کشورها که رقم آن در سال جاری حدود ۴۰ میلیارد دلار است را پنهان نمی‌کند و بر اساس اطلاعات منتشره، بلاروس، اوکراین و ونزوئلا، مقروض‌ترین کشورهای جهان به روسیه هستند.
روسیه بطور مرسوم میزان وام‌های خارجی پرداخت شده به سایر کشورها که رقم آن در سال جاری حدود ۴۰ میلیارد دلار است را پنهان نمی‌کند و بر اساس اطلاعات منتشره، بلاروس، اوکراین و ونزوئلا، مقروض‌ترین کشورهای جهان به روسیه هستند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، بر اساس اطلاعاتی که امروز در پورتال خبری «آر.ب.کا» منتشر شد، حاکی از آن است که سه کشور بلاروس، اوکراین و ونزوئلا، با توجه به میزان دریافت اعتبارات مالی دولتی، مقروض‌ترین کشورها به روسیه محسوب می‌شوند.
 
روسیه به طور مرسوم اطلاعات مربوط به پرداخت وام‌های دولتی اعطا شده به سایر کشورها را پنهان نمی‌کند. اگر روسیه توافقات بین دولتی در این زمینه امضاء کند و این مسئله سپس به تصویب دومای دولتی برسد، این اطلاعات منتشر خواهد شد. این موضوع را مقامات رسمی اعلام کرده یا در اطلاعات منتشره از سوی دولت فدراسیون روسیه فاش می‌شود.
 
بر اساس این اطلاعات، بزرگترین کشور بدهکار به روسیه در حال حاضر جمهوری بلاروس است که میزان بدهی آن به طرف روسی در ماه ژوئن سال 2019 مبلغ 7.55 میلیارد دلار است. این مطلب از سوی وزارت دارایی بلاروس به این پرتال خبری گزارش شده است.
 
بر اساس این اطلاعات، جایگاه دوم از لحاظ بیشترین میزان بدهی به روسیه مربوط به اوکراین و حدود 3.7 میلیارد دلار است. این بدهی شامل 3.075 میلیارد یورویی می شود که صندوق رفاه ملی اوکراین در اکتبر سال 2013 به دست آورده است.
 
در اواخر سال 2015 اوکراین از وجود این بدهی به صورت اوراق خبر داده و در عین حال یادآور شد که قصد ندارد این بدهی خود را بپردازد که پس از آن روسیه به یک دادگاه انگلیسی شکایت کرد. مقامات جدید اوکراین هم این بدهی به طرف روسی را به رسمیت نشناخته و تنها بدهی 0.61 میلیارد دلاری که مربوط به در اوایل دهه 90 می‌شود را قبول دارند.
 
کشور ونزوئلا، بزرگترین بدهکار روسیه در خارج از فضای جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی بشمار می رود. بر اساس اطلاعات رسمی وزارت دارایی روسیه، بدهی اصلی ونزوئلا این کشور به روسیه 3.15 میلیارد دلار است که می بایست تا سال 2027 پرداخت شود. این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه ژوئن امسال اعلام کرد که بدهی کاراکاس به مسکو به 3.5 میلیارد دلار رسیده است.
 
از جمله دیگر وام گیرندگان بزرگ از روسیه، کشورهای کوبا (با بدهی 3.2 میلیارد دلاری)، بنگلادش (2 میلیارد دلار) و قبرس (1.8 میلیارد دلار) هستند.
 
بر اساس اطلاعات وزارت دارایی روسیه، میزان کلی وام‌های دولتی این کشور در ماه مه سال 2019  حدود 40 میلیارد دلار محاسبه شده است که از این مبلغ بیش از 15 میلیارد دلار آن به کشورهای جامعه مشترک المنافع اختصاص دارد. بیش از 5 میلیارد دلار از حجم کلی این بدهی‌ها هم مربوط به بدهی‌های به‌روز شده این جمهوری‌ها به فدراسیون روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.