هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 10:31
دوشنبه 28 مرداد 1398 09:49 ساعت
2019-8-19 10:31:05
شناسه خبر : 325832
یک مقام نظامی سابق روس در واکنش به مطلب مجله «نشنال اینترست» درباره مقایسه بین نیروی دریایی روسیه و آمریکا، تفاوت‌ در عملکرد دو ناوگان را به موقعیت جغرافیایی دو کشور و وظایف پیش روی آنها مرتبط دانست.
یک مقام نظامی سابق روس در واکنش به مطلب مجله «نشنال اینترست» درباره مقایسه بین نیروی دریایی روسیه و آمریکا، تفاوت‌ در عملکرد دو ناوگان را به موقعیت جغرافیایی دو کشور و وظایف پیش روی آنها مرتبط دانست.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، دریادار "ولادیمیر کامویه‌دوف" فرمانده سابق ناوگان دریای سیاه روسیه، به مقاله مجله «نشنال اینترست» که نیروهای نظامی-دریایی روسیه و آمریکا را مقایسه کرده بود، واکنش نشان داد.
 
روز یکشنبه، این نشریه آمریکایی نوشته بود در حالیکه واشنگتن یک ناوگان از ناوهای بزرگ هواپیمابر و ناوشکن‌های متعدد به وجود آورده، روسیه در حال توسعه ناوگان دریایی خود با تکیه بر کشتی‌های کوچک، ولی مجهز به سلاح‌های جدی است.
 
به عقیده این مقام نظامی سابق روس، اختلافات بین ناوگان دریایی روسیه و آمریکا در موارد بسیاری با توجه به خصوصیات جغرافیایی و تاریخی دو کشور است. بدین ترتیب، روسیه با توجه به این واقعیت که به استثنای اقیانوس آرام، به طور مستقیم با سایر اقیانوس‌های جهان ارتباط مستقیم ندارد، به همین دلیل ناوگان نظامی-دریایی روسیه وظایف پیش روی خود را با ساخت کشتی‌های کوچک و نه چندان بزرگ و همچنین زیردریایی انجام می دهد.
 
دریادار کامویه‌دوف افزود: «آمریکایی‌ها از طریق دیگری به اهداف نظامی خود می رسند. آنها کشتی‌ها و ناوهای بزرگی می‌سازند که قادر هستند نه تنها نیروهای نظامی زیاد، بلکه ناوگان هوایی این کشور را به نقاط مختلف جهان انتقال دهند. ضمن اینکه آمریکا به اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس راه مستقیم دارد، این مسئله به آنها اجازه می‌دهد که بیشترین و کارآمد ترین راه توسعه نیروی دریایی یعنی استفاده از ناوهای هواپیمابر را انتخاب کنند. در حالی که راه‌های آبی بسته‌ای مانند دریای بالتیک، دریای سیاه و دریای مدیترانه عرصه اقدام ناوگان دریایی روسیه است و دریای خزر نیز که یک پهنه آبی کاملاً بسته محسوب می‌شود.
 
این مقام نظامی سابق در عین حال تاکید کرد، البته نیروهای نظامی دریایی روسیه با این وجود این قادر هستند تا به طور موثر و کارآمد با گروه‌های دریایی-هوایی دشمن بالقوه به مقابله پرداخته و با بهره گیری از امکانات نظامی بسیار پیشرفته، توان نظامی خود بر هر تهدیدی غلبه کنند.
 
پیش از این، نشریه «نشنال اینترست» در مقاله‌ی نوشته بود: در حالیکه نیروی دریایی آمریکا بر روی توسعه ناوشکن‌ها و دیگر کشتی‌های بزرگ خود متمرکز است و از لحاظ تامین مالی اعتباری برای رقبای خود در جهان نمی‌شناسد، روسیه تمرکز خود را به روی کشتی‌های کوچک موشک‌انداز و مدرنیزه کردن زیردریایی‌های دیزلی-الکتریکی خود گذاشته است، البته تمامی کشتی‌های روسی مجهز به تسلیحات نظامی جدی، از جمله موشک‌های کروز از نوع "کالیبر" هستند.
 
به نوشته این مجله آمریکایی، این کشتی‌ها کوچک هستند ولی توان آتش بسیار جدی دارند. برای مثال، کشتی‌های ناوگان دریای خزر روسیه، با وجودیکه هرگز سواحل این کشور را ترک نمی‌کنند، در جریان عملیات نظامی در سوریه، بارها با استفاده از موشک‌های کالیبر حملات دقیقی به مواضع تروریست‌ها در این کشور داشتند.