هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 26 مرداد 1398 ساعت 15:32
شنبه 26 مرداد 1398 14:18 ساعت
2019-8-17 15:32:26
شناسه خبر : 325780
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینکه توسعه ایلام با بهره‌برداری از پروژه‌های راه‌سازی قابل تحقق است، اعلام کرد: اربعین امسال بزرگراه «ایلام ــ مهران» به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینکه توسعه ایلام با بهره‌برداری از پروژه‌های راه‌سازی قابل تحقق است، اعلام کرد: اربعین امسال بزرگراه «ایلام ــ مهران» به بهره‌برداری می‌رسد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، امروزه بر کسی پوشیده نیست که "راه" و "راه‌سازی" به‌جهت رسیدن به فرایند توسعه پایدار امری ضروری است و با اطمینان می‌توان گفت؛ یکی از اصلی‌ترین ارکان زیربنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه توجه به "راه" و "راه‌سازی" است و این مهم در استان ایلام نیز به‌جد در دستور کار مسئولان استانی قرار دارد.
 
"راه" و "راهسازی" از جمله بخش‌هایی است که در حقیقت پیشرفت و پس‌رفت توسعه به آن بستگی مستقیم دارد. رصد اقدامات و پروژه‌های در حال ساخت، تجهیز و در مرحله بهره‌برداری "راه" و "راه‌سازی" در استان ایلام این حقیقت را عریان می‌کند که افق توسعه‌ای استان ایلام در حوزه "راه" و "راه‌سازی"، افقی روشن و امیدوار کننده است.
 
هرچند برخی پروژه‌های بزرگی مانند "بزرگراه امیرالمؤمنین(ع)" که پل زال را به دهلران و نجف متصل می‌کند، "پروژه بزرگراه کربلا" که وصل کرمانشاه و ایلام به مهران و نجف را در اهداف خود دارد، "کُلنگ‌زنی خط ریلی ایلام" پروژه‌های زمان‌بر اما امیدوار کننده است که آینده ایلام را آینده‌ای رو به توسعه ترسیم می‌کند.
 
برای تشریح اقدامات در حال اجرا و ساخت و بهره‌برداری در حوزه "راه" و "راه‌سازی" در هفته اخیر علی اصغر کاظمی مهمان خبرگزاری تسنیم در استان ایلام بود و به سؤالات مختلف خبرنگاران تسنیم در ایلام پاسخ داد که ماحصل این گفت‌وگوی تفصیلی را تقدیم خوانندگان فرهیخته تسنیم می‌کنیم.
 
آزادراه ‌امیرالمؤمنین(ع) ارتباط میان کشور ایران و عراق را برقرار می‌کند
 
علی اصغر کاظمی ساخت آزادراه پل زال تا مرز دهلران را از جمله مهمترین پروژه‌های کلان در استان ایلام عنوان کرد و اظهار داشت: آزادراه پل زال تا مرز دهلران یکی از کلان‌پروژه‌هایی است که در زمان سفر وزیر محترم راه و شهرسازی به ایلام تصویب و هم‌اکنون ساخت آزادراه پل زال تا مرز دهلران به مناقصه گذاشته شده است.
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: این پروژه که صدور مجوز فراخوان برای جذب سرمایه گذار آن انتشار یافته است در اهداف خود اتصال ایلام به مرکز کشور از طریق آزادراه امیرالمؤمنین(ع) (آزادراه خرم‌آباد ــ پل زال ــ دهلران ــ مرز چیلات ــ نجف اشرف) را در پی دارد.
 
وی در اهمیت این پروژه یادآورشد: اهمیت فعال شدن مرز چیلات شهرستان دهلران و تردد سالانه بیش از چهار میلیون و 500 هزار زائر عتبات عالیات ضرورت ایجاد این بزرگراه را عیان می‌کند و موجب اتصال استان ایلام به بزرگترین شبکه آزادراهی منطقه، می‌شود.
 
کاظمی، طول بزرگراه امیرالمؤمنین(ع) را 150 کیلومتر عنوان کرد و یادآورشد: تحقق این پروژه موجب اتصال استان ایلام به نجف اشرف در کشور عراق، و انتخاب کوتاه‌ترین مسیر به نجف اشرف است.
 
وی افزود: این پروژه علاوه بر ارتباط میان کشور ایران و عراق، ارتباط استان ایلام و کل کشور را با کشورهای همسایه برقرار خواهد کرد.
 
کاظمی در پاسخ به سؤال درباره زمان بهره‌برداری بزرگراه کربلا اظهار داشت: اربعین امسال بزرگراه «ایلام ــ مهران» به بهره‌برداری می‌رسد.
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: بزرگراه ایلام به مهران به‌عنوان پروژه ملی و در ادامه بزرگراه کربلا بوده که در دستور کار بوده و عزم ملی برای اتمام بزرگراه «ایلام ــ مهران » جدی است.
 
وی گفت: خوشبختانه در سال گذشته 26 کیلومتر دیگر از این مسیر به‌صورت چهارخطه زیر بار ترافیک رفت و هم‌اکنون در سه قطعه این مسیر پیمانکاران مشغول فعالیت هستند.
 
کاظمی ابراز کرد: حفاری موازی تونل راه کربلا به‌طول 700 متر به پایان رسیده و پیمانکار مشغول کف‌کنی و پوشش بتونی آن است و عملیات اجرایی تونل دیگر 700متری نیز در روزهای آینده آغاز خواهد شد.‌
 
مدیرکل راه و شهرسازی ‌استان ایلام خاطر‌نشان کرد: در مقاطعی از این محور بر اثر بارندگی‌های اخیر با رانش زمین مواجه هستیم که کار مطالعه و تثبیت این مقاطع در جریان است و مراتب در قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده مطرح و برای تأمین اعتبارات لازم تصمیم گرفته خواهد شد.
 
مدیرکل راه و شهرسازی ‌استان ایلام در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در ایلام که پرسید "آیا آغاز به فعالیت بزرگراه امیرالمؤمنین(ع) که در سفر وزیر راه و شهرسازی در اربعین 97 نوید آن داده شده است تأثیری بر تأخیر در آزادراه کرمانشاه ایلام مهران نجف نخواهد داشت و اعتبارات آن را تحت تأثیر نمی‌گذارد؟" گفت: آزادراه امیرالمؤمنین(ع) و آزادراه کربلا به‌موازات هم اجرا می‌شوند.
 
کاظمی در ادامه ابراز کرد: آزادراه پل زال، مورموری، دهلران، چیلات، نجف، طرحی جدای از آزادراه کرمانشاه، حمیل، مهران و کربلا خواهند بود که به‌صورت جداگانه عملیاتی می‌شوند.
 
وی افزود: طرح، اعتبار مسیر و مقصد هرکدام از این دو پروژه مستقل و مشخص است و ارتباطی از حیث اعتبار و اجرا با یکدیگر ندارند.
 
مدیرکل راه و شهرسازی ‌استان ایلام همچنین گفت: دو پروژه بزرگ ارتباطی در استان به‌صورت هم‌زمان پیگیری و اجرایی می‌شوند، پروژه نخست بزرگراه کرمانشاه ــ حمیل ــ ایلام ــ مهران و کربلا با عنوان بزرگراه کربلا در استان عملیاتی خواهد شد.
 
کاظمی ادامه داد: این دو پروژه کاملاً از هم منفک بوده و اعتبارات جداگانه‌ای برای آن‌ها تعریف و تخصیص داده می‌شود و از سویی هردو این پروژه‌ها به‌موازات هم پیش خواهند رفت.
 
وی خاطرنشان کرد: اجرای این دو آزادراه علاوه بر اینکه استان را به آزادراه‌های کشور متصل می‌کند، حلقه اتصال دو کشور ایران و عراق می‌شود که در روند توسعه استان حائز اهمیت است.
 
عملیات اجرایی راه‌آهن ایلام همزمان با سفر رئیس‌جمهور آغاز می‌شود
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم در ایلام در ارتباط سرانجام وعده‌های داده‌شده برای راه‌آهن ایلام و اتصال استان ایلام به شبکه ریلی کشور بیان داشت: عملیات اجرایی راه‌آهن ایلام همزمان با سفر رئیس جمهور آغاز می‌شود.
 
وی افزود: راه‌آهن ایلام که فاز یک آن به مناقصه رفته است در حال به نتیجه رسیدن آغاز عملیات اجرایی آن هستیم و ان‌شاءالله با سفر رئیس جمهور و کُلنگ‌زنی آن در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی مثل راه‌آهن، ایجاد بزرگراه و آزادراه برای استان ایلام به فرجام می‌رسد.
 
تقاطع غیرهمسطح شهرستان چرداول عملیاتی می‌شود
 
کاظمی با اشاره به احداث تقاطع غیرهمسطح شهرستان چرداول گفت: این تقاطع در راستای ایمن‌سازی مسیر تردد زائران اربعین حسینی(ع) احداث می‌شود و از بااهمیت‌ترین پروژه‌های "راه و راهسازی "استان ایلام بوده است که با توجه به در مسیر اربعین بودن آن، این محور تأثیر در کاهش ترافیک در تردد زائران اربعین حسینی را دارد.
 
وی در ارتباط با اعتبار مالی طرح گفت: برای این طرح بالغ بر 7میلیارد تومان هزینه می‌شود که از محل اعتبارات اربعین تأمین شده است.
 
معارضان مانع اجرای تسریع در پروژه‌های عمرانی "راه و راه‌سازی"
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام، وجود معارضان، شرایط توپوگرافی منطقه و کوهستانی بودن محورهای مواصلاتی استان ایلام را از جمله عوامل کُندی و گاهی زمانبری پروژه‌های "راه و راهسازی" استان ایلام عنوان کرد و یادآور شد: توسعه ایلام با بهره‌برداری از پروژه‌های راهسازی تحقق‌یافتنی است و در این راستا مردم و مسئولان در یک محیط تفاهمی و یکصدا در تحقق بهره‌برداری از پروژه‌های راهسازی تأثیرگذار بوده و لازم است این تفاهم که هم‌اکنون در استان حاکم است بیشتر و بهتر شود تا نتیجه آن را شاهد باشیم.
 
افق روشن در توسعه ایلام
 
تکمیل جاده چشمه‌چاهی ــ سفیدخانی، بهره‌برداری از واریانت سرتنگ شهرستان سیروان، تکمیل پل‌های بزرگ مسیر ارتباطی ایلام به مهران، پروژه راهسازی قاضی‌خان (سیروان به بدره)، پروژه تونل کبیرکوه (ارتباط‌دهنده دره‌شهر به آبدانان و خوزستان)، پروژه دو دستگاه تونل در حال احداث در مسیر بزرگراه اربعین مسیر ایلام به مهران از جمله پروژه‌های حوزه راه و راهسازی در استان ایلام هستند که به‌بیان مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام، تکمیل و بهره‌برداری از آنان افق روشن در توسعه ایلام هستند.