هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 18 تير 1399
ساعت 09:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 22 مرداد 1398 ساعت 10:59
سه شنبه 22 مرداد 1398 10:47 ساعت
2019-8-13 10:59:53
شناسه خبر : 325586
به عقیده سفیر روسیه در لندن، هدف انگلیس از توقیف نفت‌کش ایرانی تلاش برای تحریک اوضاع با هدف اعمال برون مرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا بوده و مسکو همچنان استدلالات تهران در این باره را قوی‌تر از لندن می‌داند.
به عقیده سفیر روسیه در لندن، هدف انگلیس از توقیف نفت‌کش ایرانی تلاش برای تحریک اوضاع با هدف اعمال برون مرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا بوده و مسکو همچنان استدلالات تهران در این باره را قوی‌تر از لندن می‌داند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الکساندر یاکوونکو" سفیر روسیه در لندن معتقد است که هدف دولت انگلیس از توقیف تانکر نفت‌کش ایرانی می تواند تلاش برای تحریک اوضاع به منظور اعمال برون مرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا باشد.
 
انگلیس ماه گذشته نفتکش ایرانی «گیس-1» را به‌ بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرد. در چارچوب تحقیقات نیروهای امنیتی انگلیس، کاپیتان و دستیاران ارشد و همچنین دو نفر از خدمه این تانکر را بازداشت کردند. دادگاه انگلیس دوره بازداشت این افراد را تا تاریخ 15 آگوست (24 مرداد ماه) تمدید کرده است.
 
سفیر روسیه در لندن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» گفت: «در رابطه با توقیف نفت‌کش ایرانی باید بگویم که مسلماً اوضاع پیچیده است. ما احساس می‌کنیم که انگلیسی‌ها تلاش کرده‌اند تا اوضاع به سمتی تحریک کنند و از این مسئله به منظور اعمال فرامرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا و تحمیل آن بر کشورهای ثالث استفاده کنند.»
 
این دیپلمات بلندپایه افزود، مقامات مسکو همچنان بر این عقیده هستند که استدلالات تهران درباره این حادثه، بسیار قوی تر از دلایل ارائه شده از سوی مقامات لندن است.
 
انگلیس بیش از اندازه و به‌رغم منافع ملی خود، تحت نفوذ آمریکا قرار دارد
 
یاکوونکو در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که عادی سازی روابط بین مسکو و لندن، یکی از مهمترین وظایف سیاست خارجی روسیه است و مقامات مسکو در صورت تمایل لندن به این مسئله علاقه مند هستند .
 
وی توضیح داد: «ما همچنان به تلاش برای برقراری روابط عادی مطابق با واقعیت با انگلیس ادامه می دهیم. برای اینکه وظیفه اصلی سیاست خارجی روسیه در حال حاضر ایجاد شرایط حداکثر مناسب برای توسعه کشور ماست. انگلیس یکی از اعضای دائم شورای امنیت و یکی از شرکای مهم ما در اروپاست و مسلماً ادامه روابط عادی با این کشور، یکی از اولویت‌های سیاست خارجی روسیه است. ولی این مسئله تنها به تلاش مسکو بستگی نداشته و تمایل مقامات انگلیس را هم لازم دارد.»
 
سفیر روسیه به نفوذ فوق العاده زیاد آمریکا در سیاست خارجی انگلیس اشاره کرده و یادآور شد: «لندن تقریباً در تمامی مسائل بین المللی دنباله‌روی واشنگتن است، در حالی که این کشور دارای منافع ملی خود است که همیشه هم با منافع آمریکا مطابقت پیدا نمی کند. ما می دانیم برای مثال زمانی که آمریکا می خواهد به سوریه حمله کند، در پارلمان انگلیس با این مسئله مخالفت‌های زیادی می شود. آنها منافع ملی کشورشان را در نظر می گیرند. ما امیدوار هستیم که انگلیس به جای اجرای دستورات رسیده از واشنگتن منافع ملی خود را در نظر بگیرد.»