هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 14:47 2019-8-10 14:47:52
شناسه خبر : 325494
نیروهای حشد شعبی در پایان فاز سوم عملیات موسوم به «اراده پیروزی» ضربات مهلکی را بر پیکره تروریست های تکفیری داعش وارد کردند تا بار دیگر ثابت شود این گروه در عرصه میدانی دست برتر را دارد.
نیروهای حشد شعبی در پایان فاز سوم عملیات موسوم به «اراده پیروزی» ضربات مهلکی را بر پیکره تروریست های تکفیری داعش وارد کردند تا بار دیگر ثابت شود این گروه در عرصه میدانی دست برتر را دارد.
 
روز دوشنبه هفته پیش بود که نیروهای حشد شعبی در کنار ارتش عراق فاز سوم عملیات موسوم به «اراده پیروزی» را علیه بقایای عناصر تکفیری داعش کلید زدند. این عملیات برای تحت پیگرد قرار دادن عناصر تروریست و پاکسازی مناطق شمالی جلولاء و المقدادیه در دیالی و مناطقی در جنوب استان نینوا انجام شد.
 
این عملیات تحت نظارت «عادل عبدالمهدی» فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر کشور و وزیر دفاع و نیز ابومهدی المهندس معاون رئیس هیات حشد شعبی صورت می گیرد. عادل عبدالمهدی به عنوان فرمانده کل قوا بر روی عملیات مذکور اشراف داشته و دستورات لازم جهت پیشبرد آن را صادر کرده است.
 
نیروهای حشد شعبی در جریان سلسله پیشروی های گسترده خود در عرصه مبارزه با تروریسم در چارچوب فاز سوم عملیات «اراده پیروزی» موفق شدند تونل های عناصر داعش را در جنوب موصل را تخریب کنند. در جریان این عملیات که در منطقه حمام العلیل در جنوب موصل صورت گرفت تونل هایی که عناصر داعش از آنها استفاده می کردند تخریب شد. همانگونه که پیشتر گفته شد این عملیات در چارچوب فاز سوم عملیات گسترده اراده پیروزی صورت گرفت.
 
این عملیات درحالی انجام شد که فرماندهان حشد شعبی نظارت جدی را بر روند پیشبرد آن انجام دادند. درهمین ارتباط، چندی پیش بود که «ابومهدی المهندس» معاون رئیس نیروهای حشد شعبی برای بررسی روند اجرایی عملیات اراده پیروزی به استان دیالی سفر کرد. این مسأله نشان از آن دارد که فرماندهان عالیرتبه حشد شعبی از نزدیک در بطن عملیات ضد تروریستی درچارچوب عملیات «اراده پیروزی» قرار داشته اند.
 
در هر صورت، روز چهارشنبه گذشته بود که نیروهای حشد شعبی با صدور بیانیه ای از پایان فاز سوم عملیات اراده پیروزی خبر دادند. در این بیانیه آمده است: فاز سوم عملیات اراده پیروزی به مدت ۲ روز ادامه یافت و تمام اهداف آن به صورت موفقیت آمیز محقق شد. این درحالی است که پیشتر نیز فازهای یک و دو عملیات اراده پیروزی با موفقیت پشت سر گذاشته شده بود. این عملیات های سه گانه درحالی با موفقیت پشت سر گذاشته شده که ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود برای سنگ اندازی در مسیر آنها را به کار بست اما در نهایت توفیقی به دست نیاورد.
 
اما این تمام ماجرا نیست و آمریکایی ها علاوه بر انجام تحرکات خصمانه برای جلوگیری از تحقق دستاوردهای بزرگ علیه داعش، فتنه انگیزی در عراق را نیز در دستور کار خود قرار دادند. رسانه های وابسته به ایالات متحده آمریکا ازجمله «فاکس نیوز» با انتشار اخباری ساختگی مدعی وجود اختلافات گسترده میان احزاب و جریان های عراقی با دولت بغداد به ریاست «عادل عبدالمهدی» شدند.
 
این ادعای رسانه آمریکایی که البته با هدف ایجاد تفرقه در صحنه سیاسی عراق مطرح شده، درحالی است که احزاب و جریان های سیاسی مختلف در عراق ـ اعم از جریان های حامی و منتقد دولت ـ روابط نزدیکی با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر این کشور دارند. در واقع، از زمان روی کار آمدن عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر در عراق طی حدود یک سال و نیم گذشته هیچگونه رویارویی و مواجهه میان او و جریان های سیاسی در عراق اتفاق نیفتاده است؛ مسأله ای که نشان می دهد قاطبه سران احزاب و جریان های عراقی روابط خوبی با وی دارند.
 
از همین روی، به نظر نمی رسد که تلاش رسانه های آمریکایی برای ایجاد شکاف در صحنه سیاسی عراق با موفقیت مواجه شود. حتی احزاب و جریان هایی که هم اکنون در عراق از آنها تحت عنوان منتقد دولت یاد می شود، همواره و در مناسبت های گوناگون اعلام کرده اند که تمام تلاششان بر کمک به دولت و اصلاح امور مدیریتی و خدماتی متمرکز است و نه مواجهه و رویارویی با آن.
 
این احزاب و جریان های عراقی حتی به صورت عملی نیز گام هایی را در حمایت از دولت برداشته اند. به عنوان نمونه می توان به تشکیل دفاتر خدمات رسانی و شوراهای خدمت رسانی در نقاط و استان های مختلف عراق اشاره کرد که هدف اصلی و اساسی آن ها ارائه خدمات به شهروندان و تکمیل خدمت رسانی دولت به آنهاست.
 
اما با تمامی این ها، رسانه های وابسته به ایالات متحده آمریکا و همچنین رسانه‌های تابع آن ها در منطقه با انتشار اخبار جعلی تلاش می کنند نوعی شکاف در میان سیاستمداران عراقی را به افکار عمومی القاء کنند. در واقع، این اقدام و تلاش مذبوحانه با هدف اصلی و اساسیِ تضعیف جایگاه دولت مرکزی بغداد انجام می شود؛ هدفی که آمریکایی ها و برخی متحدان آن ها در منطقه همواره به دنبال آن بوده‌اند و اکنون نیز تلاش دارند از طریق القاء وجود شکاف و تفرقه در عرصه سیاسی عراق، به این هدف دست پیدا کنند.
 
اما تلاش های مذبوحانه آمریکایی ها به همین نقطه ختم نمی شود و آن ها با قرار دادن رسانه های وابسته به خود در خط مقدمِ جنگ رسانه ای علیه عراق، تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا پروژه ساقط شدن دولت قانونی عادل عبدالمهدی را کلید بزنند. آنها برای تحقق این هدف شوم خود که نقض حاکمیت عراق محسوب می شود اینگونه القاء می کنند که برخی جریان ها در داخل عراق به دنبال سرنگونی دولت بغداد هستند. این درحالی است که قاطبه جریان های عراقی حمایت خود از عبدالمهدی در کسوت نخست وزیری را اعلام کرده اند.
 
ایالات متحده آمریکا از رهگذر این سیاست مذبوحانه به دنبال آن است تا ضمن اعمال فشار حداکثری بر دولت بغداد، به زعم خود آن را وادار به تبعیت از خواسته ها و مطالبات واشنگتن کند؛ خواسته هایی که قطع ارتباط با جمهوری اسلامی ایران در رأس آن ها قرار دارد. اما با این حال، بغداد همواره به صورت قاطعانه مخالفت خود با این دست از سیاست های واشنگتن را به مقامات آمریکایی اعلام کرده است.
 
درهر صورت، اکنون که فاز سوم عملیات اراده پیروزی در عراق نیز با موفقیت به پایان رسیده است و توطئه های آمریکایی ها در عرصه نظامی با شکست مواجه شده، به نظر می رسد که در آینده حجم توطئه های آن علیه بغداد در بُعد سیاسی بیش از پیش افزایش یابد.
 
منبع:مهر