هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 18 آذر 1398
ساعت 14:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 11:24 2019-8-10 11:24:52
شناسه خبر : 325466
خبرگزاری آمریکایی از احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل جریان داشتن گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داد و افزود بیشتر واجدین شرایط رای‌دهی به مشارکت در انتخابات این کشور تمایلی ندارند.
خبرگزاری آمریکایی از احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل جریان داشتن گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داد و افزود بیشتر واجدین شرایط رای‌دهی به مشارکت در انتخابات این کشور تمایلی ندارند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در حالی که حدود یک و ماه و نیم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است بسیاری بر این باورند که با توجه به جریان داشتن گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان، انتخابات این کشور بار دیگر به تعویق خواهد افتاد.
 
به گزارش «آسوشیتدپرس»، پس از جعلی خوانده شدن انتخابات توسط طالبان و تهدید مبنی بر هدف قرار دادن گردهمایی‌ها و تجمعات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شمار کمی از نامزدها بطور عمومی تبلیغات خود را آغاز کرده‌اند.
 
این خبرگزاری آمریکایی افزود که گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد که توافق بین آمریکا و طالبان ممکن است انتخابات ریاست جمهوری در ششم مهر ماه را به تعویق اندازد.
 
این در حالی است که «محمد شهاب حکیمی» یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از احتمال تشکیل «دولت موقت» خبر داد و تاکید کرد که دولت کنونی توانایی برگزاری انتخابات شفاف و یا تضمین برقراری صلح پایدار را ندارد.
 
پیش از این نیز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دو بار به تعویق افتاده است.
 
کمیسیون جدید انتخابات افغانستان اعلام کرده که برای برگزاری انتخابات مهرماه آماده است اما نامزدان و رای‌دهندگان در این باره تردید دارند.
 
«صلح و اعتدال» از مطرح‌ترین تیم‌های انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان به رهبری «حنیف اتمر» مشاور سابق امنیت ملی نیز اخیراً تبلیغات انتخاباتی خود را تعلیق کرد. وی دلیل این اقدام را تردیدها درباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان و عدم شفافیت آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات عنوان کرد.
 
از سوی دیگر بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به «تیفا» نیز اعلام کرد که نتیجه نظرسنجی این نهاد از مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که 57 درصد از واجدین شرایط رای‌دهی در انتخابات شرکت نخواهند کرد.