هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 11:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 16 مرداد 1398 ساعت 15:26
چهارشنبه 16 مرداد 1398 15:10 ساعت
2019-8-7 15:26:03
شناسه خبر : 325294

برای جابجایی هوا در محیط های مختلف اعم از فضاهای خانگی، فروشگاهی، ورزشگاهی و صنعتی نیاز به هواکش های مختلف وجود دارد. این هواکش ها که در دو مدل دمنده و مکنده وجود دارد وظیفه ای بسیار متفاوت دارند که البته در حالت عامیانه به جای یکدیگر نیز استفاده می شود. هواکش های دمنده و مکنده مدل های مختلفی اعم از هواکش خانگی، هواکش صنعتی ، دمنده یکطرفه هواکش سقفی سانتریفوژ، اگزاست فن و ... را شامل می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

هواکش آکسیال

هواکش آکسیال یا هواکش محوری ساده ترین مدل هواکش است که معمولاً در فضاهای با استفاده کمتر نصب خواهد شد. طراحی این هواکش بسیار ساده بوده و موتور آن دقیقا بر روی پره ها نصب خواهد شد. مزیت بزرگ این هواکش نسبت به مدل های دیگر هواکش را می‌توان خنک شدن موتور به وسیله جریان گردش هوا دانست که باعث می شود این هواکش بتواند ساعت های متوالی بدون وقفه کار کند.

 

 

 

هواکش های آکسیال به دو مدل خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شود که تفاوت آنها در مواد مورد استفاده برای ساخت خواهد بود، هواکش های آکسیال خانگی معمولاً با موتوری ضعیف تر و پره های پلاستیکی ساخته می‌شوند ولی هواکشهای آکسیال صنعتی موتورهای قوی تر داشته و پره‌های آنها از جنس فلز های مختلف مانند آلومینیوم یا استیل خواهد بود. همانطور که مشخص است با توجه به قدرت موتور و جنس پروژه‌ها تفاوت اساسی بین هواکش آکسیال خانگی و هواکش آکسیال صنعتی را می توان قدرت متفاوت تری در هواکش و مقدار تخلیه  دانست. در مواقعی که هدف تنها انتقال هوا از یک قسمت به بیرون و یا بالعکس از بهترین و ارزان ترین راه را می توان با استفاده از هواکش های آکسیال یا همان هواکش های محوری دانست.

 

هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ یا هواکش گریز از مرکز نوع دیگری از هواکش است که در دو مدل بکوارد با پره های خم رو به عقب و فوروارد با پرده‌های خم به جلو طراحی و ساخته می شود. خصوصیت بارز فنی این هواکش ها را می توان مجزا بودن فضای قرارگیری موتور از فن دانست. هواکش سقفی سانتریفوژ بسته به مدل بکوارد و فوروارد در فضاهای مختلفی استفاده می شود ولی بطور ساده می‌توان گفت که هواکش بکوارد برای مکش و تخلیه هوا استفاده شده و هواکش های فوروارد برای دمیدن هوا از فضایی به داخل فضای دیگر استفاده خواهد شد.

 

 

 

هواکش سقفی سانتریفوژ معمولاً برای فضاهایی استفاده می‌شود که ذرات و گرد و غبار در آن بسیار زیاد است و ممکن است پس از مدت زمانی کثیف شده و نیاز به سرویس و شست و شو داشته باشد. از فن های سقفی همچنین برای سیستم های دارای دمای بالا نیز استفاده می شود. مدل های دیگر فن های سانتریفیوژ برای انتقال مواد در صنایع مختلف نیز قابل استفاده هستند.

 

انواع هواکش سانتریفیوژ

هواکش های سانتریفیوژ با توجه به مدل های مختلف طراحی شده و با یکدیگر تفاوت دارند که وظیفه های مختلفی را نیز انجام خواهند داد. برخی از مدل های هواکش سقفی سانتریفوژ را می توان شامل موارد زیر دانست.

  • هواکش سانتریفیوژ با پروانه بکوارد : هواکش سانتریفیوژ بکوارد معمولا برای تخلیه هوای یک محیط استفاده می شود. فشار ایجاد شده توسط هواکش سانتریفیوژ بکوارد  کمتر از هواکش سانتریفیوژ فوروارد خواهد بود ولی حجم هوای زیاد را منتقل می کند.

 

  • هواکش سانتریفیوژ با پروانه مایل به عقب : هواکش سانتریفیوژ سقفی با پروانه مایل به عقب این مانند هواکش های سانتریفیوژ سقفی با پروانه بک بار اما اندکی نسبت به هواکش سانتریفیوژ بکوارد ضعیف‌تر هستند.

 

  • هواکش سانتریفیوژ با پروانه فوروارد: هواکش های سانتریفیوژ با پروانه رو به جلو یا همان هواکش های سانتریفیوژ فوروارد برای تهویه هوا و انتقال هوا به داخل یک محیط استفاده می شود. ساده ترین مدل فن سانتریفیوژ با پروانه فوروارد را می توان کولر های خانگی دانست. برای سالم کار کردن این نوع از فن های سانتریفیوژ بایستی هوای منتقل شده توسط آنها از هوا و یا گازهای تمیز و سالم باشد چرا که در غیر این صورت به احتمال زیاد پس از مدتی به دلیل آلودگی به فن راندمان آن کاهش خواهد یافت.

 

  • هواکش سانتریفیوژ با پروانه رادیال: این نوع از هواکش سانتریفیوژ معمولا برای هوادهی مایعات و یا انتقال مایعات استفاده میشود ویژگی هواکش سانتریفیوژ با پروانه رادیال را می توان دور بالا در حجم بسیار پایین دانست.

 

اگزاست فن

اگزاست فن نیز یک نام دیگر هواکش البته با اندکی تفاوت در طراحی است که برای تخلیه هوا از یک محیط استفاده می شود. این هواکش ها نیز مدل های مختلفی دارد ساده ترین اگزاست فن ها را می توان فن های سرویس بهداشتی خانگی و همچنین هودهای آشپزخانه دانست که هوای داخل محیط را از فضای داخل به فضای خارج هدایت می نمایند.

 

 

 

اگزاست فن ها نیز بسته به مدل طراحی و محل قرارگیری موتور و همچنین محل قرارگیری خود هواکش در تیپ ها و مدل های مختلف طراحی می‌شوند:

  • اگزاست فن خطی: از اگزاست فن خطی برای تهویه هوای یک محیط بسته به داخل داکت استفاده می شود این اگزاست فن ‌ها معمولاً در کنار داکت و در قسمت هواکش اتاق نصب شده و باعث می شوند هوای محیط بسته به داخل داکت هدایت شده و هوای تازه جایگزین آن گردد.

 

  • اگزاست فن سقفی: اگزاست فن سقفی معمولاً در قسمتی از سقف نصب شده و هوای مورد نیاز را از طریق یک کانال و یا بطور مستقیم به روی پشت بام منتقل می نماید. این اگزاست فن می تواند برای محیط های گرم برای تخلیه و جابجایی هوا مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین محیط هایی مانند ه حمام و دستشویی نیز می‌توانند از اگزاست فن برخوردار باشند تا بوی بد و یا رطوبت توسط این نوع از فن تخلیه گردد.

 

  • اگزاست فن دیواری: اگزاست فن دیواری همان طور که از نامش پیدا است بر روی دیوار یک محیط مانند دستشویی حمام و یا یک اتاق نصب خواهد شد. مدیریت اگزاست فن دیواری نسبت به اگزاست فن سقفی را می‌توان عدم نیاز به کانال کشی دانست. در صورتی که فضای کافی برای کانال کشی و انتقال هوا ندارید با استفاده از یک سوراخ بر روی دیوار می توانید اگزاست فن دیواری نصب کرده و از تخلیه هوای آن استفاده کنید. اگزاست فن  دیواری به دو دسته فن داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود که محل قرارگیری فن در این دو مدل متفاوت خواهد بود. اگزاست فن  داخلی دیواری در داخل محیط قرار گرفته و تخلیه هوا را از داخل به خارج از انجام می دهد. اگزاست فن بیرونی معمولاً در بیرون قرار گرفته و هوارا مکش می نماید. از اگزاست فن‌های بیرونی در محیط‌های مرطوب مانند حمام استفاده می‌شود.