هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 آذر 1398
ساعت 10:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 16:56 2019-8-4 16:56:00
شناسه خبر : 325139
طراحی ویلاها معمولاً به‌عنوان یک قاعده اصلی در معماری باید خاص‌تر و بزرگ‌تر از خانه‌های معمولی مسکونی موردتوجه قرار گیرند. اصول طراحی ویلا صرفاً شامل ساختمان اصلی و فضاهای داخلی نمی‌باشد. بلکه برای طراحی ویلای مدرن، باید طراحی نمای بیرونی و درونی، منظر و طراحی نمای خارجی ساختمان را نی در نظر داشته باشید.

در راستای ایجاد فضاهای خاص و ایده آل برای طراحی ویلا در این بخش سعی می‌کنیم تا به برخی از نکات مهم در رابطه با موضوع اصول معماری و طراحی ویلای مدرن اشاره کنیم. این ایده‌های بیان شده می‌تواند شما را در ایجاد فضاهای ایدئال و طراحی هر چه بهتر یک ویلای مدرن راهنمایی کند.

 

 

 

ویژگی‌ها و نکات قابل‌توجه در طراحی ویلای مدرن

اگر قصد طراحی یک ویلای مدرن را در سر دارید، باید در ابتدای امر به این نکته توجه کنید که جوانب معماری ویلا به طور مستقیم با جوانب دکوراسیون داخلی ویلا مرتبط است. از آنجا که مفهوم ویلا بر حول محور کسب آرامش و استراحت و دوری از شلوغی و استرس شهری می‌باشد، پس طراحی و دکوراسیون آن نیز یک مفهوم کاملاً متفاوت و درخور توجه می‌باشد.

سبک معماری مدرن، با تأکید بر سادگی، ایجاد احجام مطابق با رویکرد زیبایی‌شناسی نوین و عملکردگرایی فضای محیط سعی دارد که با تکنولوژی‌های پیشرفته و مصالح جدید یک تمایز خاص را در طرح‌های داخلی و بیرونی ویلای مدرن به وجود آورد. داشتن منظره و چشم‌انداز جزو مزیت‌ها و الزامات طراحی ویلای مدرن می‌باشد.

 

 

 

تلفیق فضای بیرونی و تفریحی ویلا در قلب اتاق نشیمن ویلا، یک منظره فوق‌العاده را در داخل و یک طراحی نمای بصری خاص را ایجاد خواهد کرد. روشنایی و نورپردازی باید کامل و دقیق صورت پذیرد تا کیفیت طراحی را تکمیل نماید.

نکته اصلی در محتوای طراحی ویلا، یکپارچه‌سازی فضای داخلی و خارجی محیط از طریق یک معماری جامع و دقیق و توجه به طبیعت می‌باشد. در نمونه‌های قبلی طراحی ویلا به قرینه‌سازی و ایدئال زیباسازی تأکید می‌شد. اما امروزه به طراحی مدرنیزه سازه، فریم‌های بزرگ و حضور طبیعت در فضای داخلی ویلا تأکید می‌شود.. این تفاوت در طراحی ویلا به دلیل تغییر زمان، سلایق و نیازهای طراحی می‌باشد.

 

 

 

 

امروزه دیگر شیوه زندگی مدرن و زیباشناسی مدرن در طراحی ویلا مورد تأکید قرار گرفته است. نمای بیرونی ساختمان که در برخورد اول شخص با ساختمان تأثیر به سزایی در برداشت افراد دارد، باید به سبک مدرن طراحی و ساخته شود. استفاده از یک نمای چوبی در طراحی ویلا، می‌تواند به راحتی توجه هر کسی را در ساخت‌وساز به خود جلب کند.

تنوع و ظاهر طبیعی، ویژگی ساخت‌وساز خوب و عالی، استقامت و متریال منحصربه‌فرد، موضع زیست‌محیطی و سرعتش در ساخت‌وساز تنها چند مزیت کوچک نمای چوبی ویلاها می‌باشد. چوب، یک متریال گرم و زنده است که انرژی را در فضاهای سرد به تعادل می‌رساند. به خاطر همین ویژگی‌ها، نماهای چوبی در طراحی ویلای مدرن شهرت و اعتبار فراوانی دارد.

طراحی ویلا یک کار کاملاً دقیق و حساس است که باید به جزئیات بسیار زیادی توجه کنید. علاوه بر توجه به طراحی نما و منظر ساختمان باید به طراحی یک ویلای مجهز و مدرن که شامل انواع فضاهای مختلف چون محوطه فضای باز، زمین بازی، طراحی باغ ویلا، استخر، سونا و... می‌باشد نیز توجه کنید.

 

دکوراسیون داخلی ویلا

در دکوراسیون داخلی ویلا علاوه بر ترکیب هر اتاق باید به رابطه و دید افراد با چشم‌انداز بیرونی نیز توجه شود. طراحان دکور با ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای متضاد و ایجاد یک چشم‌انداز ایدئال می‌توانند دکوراسیون داخلی ویلا را تکمیل نمایند. با چنین دیدگاهی نسبت به طراحی فضاهای ریز و درشت و چشم‌اندازهای بیرونی می‌توان طراحی ویلای مدر را به صورت منحصربه‌فرد انجام داد.

انتخاب فضا و متریال عالی برای دکوراسیون داخلی ویلا باید با توجه به تم و سبک طراحی ویلای مدرن مدنظر قرار گیرد. مهم‌ترین مسئله در این مورد ایجاد یک سبک فوق‌العاده بین سطوح ساده، خطوط متقاطع، رنگی و بافت‌دار می‌باشد. این تعادل بصری در طراحی ویلا از جنبه‌های مهمی است که باید بدان توجه کرد.

 

 

 

یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در دکوراسیون داخلی ویلا، توجه به رنگ‌ها و استفاده از رنگ‌های تیره در طراحی ویلا می‌باشد. استفاده از رنگ تیره در طراحی فضا‌های داخلی، معمولاً حس رازآمیز، فریبنده و خاصی را منتقل می‌کند. البته انتخاب اشیای دکوراتیو و تم رنگ‌ها باید با توجه و دقت بسیار انجام شود. زیرا شدت زیاد تاریکی فضا ممکن است برای افراد کسل‌کننده شود.

یکی از نکاتی که طراحان در دکوراسیون داخلی ویلا با رنگ‌های تیره به آن اشاره می‌کنند، استفاده نکردن از آینه در محیط می‌باشد. آینه همان‌طور که در فضاهای روشن و کوچک به بزرگ‌تر نمایش دادن فضا کمک می‌کنند، اما در فضاهای تیره همچون یک الماس مخملی به چشم می‌آید. از اشیای دکوری که از جنس برنز، نقره و برنج هستند و منعکس‌کننده نور می‌باشند، استفاده کنید. استفاده از وسایل تزئینی چون تابلوهای نقاشی، پایه‌های نوری و گلدان گل فضای داخلی ویلا را به یک محیط آرام و راحت تبدیل می‌کند.

 

 

البته با توجه به سلیقه‌های متفاوت افراد، انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی ویلا نیز کاملاً سلیقه‌ای و منوط به تصمیم فرد می‌باشد. به همین دلیل ما صرفاً چند تم از رنگ‌ها را که در اکثر طراحی‌های ویلای مدرن انتخاب و به کار گرفته می‌شود را بیان می‌کنیم. یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار در دکوراسیون و طراحی ویلا، رنگ آبی است.

رنگ آبی تنالیته های مختلفی ازجمله آبی روشن، سبز آبی، آبی فیروزه‌ای، آبی نیلی، سرمه‌ای و... را شامل می‌شود. با توجه به فضای مورد نظر باید از یکی از رنگ‌های فیکس محیط که با وسایل اتاق نیز بالاترین هماهنگی را دارد استفاده کنید. اگر امکان رنگ‌آمیزی دیوارها و باقی فضاها را ندارید، می‌توانید از اکسسوری هایی به رنگ آبی چون گلدان، آثار هنری، مجسمه، وسایل تزئینی و... استفاده کنید. البته برای رنگ دوم در کنار رنگ آبی نیز هم می‌توانید از پالت رنگ‌های خنثی مثل خاکستری و سفید برای ایجاد یک فضای آرامش‌بخش استفاده کنید و هم پالت رنگ‌های هیجانی مثل نارنجی و زرد را به کار ببرید.

 

تمام موارد بیان شده اگر چه نکاتی ساده به نظر می‌آید، اما مطمئناً توجه به این موارد و رعایت تمام نکات بیان شده، دیزاین نهایی شما را به طراحی ویلای مدرن منطبق می‌سازد. در واقع نکته بسیار مهم در طراحی ویلای مدرن، رعایت ارتباط مناسب بین فضاهای مختلف یک ویلا می‌باشد.