هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 25 تير 1399
ساعت 22:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 مرداد 1398 ساعت 17:34
شنبه 12 مرداد 1398 17:28 ساعت
2019-8-3 17:34:12
شناسه خبر : 325123
گروه اندیشه-رجانیوز: «حسینیه اندیشه» در لبیک به فراخوان مقام معظم رهبری نسبت به «بررسی، اصلاح و ارتقای پیش‌نویس سند الگوی پایه»، طی نامه رسمی، سند «بررسی پیش‌نویس سند الگوی پایه؛ مرحله اول: نقد» را تقدیم ریاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نمود.
 
  بخش‌هایی از نامه حسینیه اندیشه به جناب دکتر واعظ‌زاده؛ ریاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت:
 
 همان‌طور که مستحضرید حسینیه اندیشه در سال 1394 و با انتشار اولین پیش‌نویس الگوی پایه توسط آن مرکز، فعالیت‌های داوطلبانه و مفصلی را در زمینه نقد و بررسی آن انجام داد که محصول آن در کتاب «نقد و نقض پیش‌نویس الگوی پایه پیشرفت» منتشر شد. این کتاب تفصیلا اثبات کرد که علی‌رغم نیات خیرخواهانه و تلاش‌های پیگیر، سند تنظیم‌شده ناخواسته سفارش مقام معظم رهبری برای تولید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را «تأویل نخبگانی» کرده است. 
 
 البته پیش‌نویس منتشره در سال 1397 نیز از حیث مبنا و روبنا تفاوت معناداری با پیش‌نویس قبلی ندارد؛ اما مطالبه مقام معظم رهبری از همه دستگاه‌های علمی و اجرایی نظام برای اصلاح و ارتقاء پیش‌نویس، وظیفه جدیدی را متوجه نخبگان انقلابی کرده است. در این راستا حسینیه اندیشه به برگزاری جلسات پژوهشی جدیدی اقدام کرد که محصول آن در قالب این جزوه ارائه شده است. این محصول علاوه بر جمع‌بندی از نقدهای قبلی، اشکالات نوینی را به تغییرات جدیدی که در پیش‌نویسِ فعلی اعمال شده، مطرح می‌کند.
 
 در پایان باید توجه داشت که الف) عدم اقدام آن مرکز محترم در انتشار «اسناد پشتیبانِ الگوی پایه»، ب) فقدان هرگونه اطلاع‌رسانی به نخبگان فعال در این عرصه پیرامون روند محتوایی، اجرایی و زمان‌بندیِ مدنظر برای جمع‌آوری نقدها و اصلاحات ج) عدم وضوح راهکار علمی برای جمع‌بندی دقیق از نقدها و إعمال آنها و... مشکلات زیادی را در برابر تحقق مطالبه رهبری مبنی بر مشارکت نخبگانی برای نقد و بررسی پیش‌نویس الگوی پایه قرار داده و مع‌الاسف سرنوشت تلاش‌هایی که وارد عرصه‌ی نقد اساسی این سند شده‌اند را از هم‌اکنون مشخص کرده است.
 
 لینک دانلود فایل متن نامه به دکتر واعظ‌زاده (ریاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت) و جزوه «بررسی پیش‌نویس سند الگوی پایه؛ مرحله اول: نقد» در ادامه برای اطلاع مخاطبین قرار داده شده است.