هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 آذر 1398
ساعت 17:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 مرداد 1398 ساعت 13:51 2019-8-3 13:51:37
شناسه خبر : 325089
در صورتی که شما نیز برای نیاز تولید برق خود تصمیم گرفته باشید که دیزل ژنراتور خریداری نمایید به احتمال زیاد برای شما این سوال پیش خواهد آمد که آیا بایستی دیزل ژنراتور کوپله فابریک خریداری نمایید با نه . برای پاسخ گویی به این سوال بهتر است در ابتدا اندکی به آشنایی با دیزل ژنراتور و نکاتی که در خرید آن از اهمیت برخوردار است بپردازیم.

دیزل ژنراتور چیست؟

 

 

 

یک تولید کننده برق از نیروی محرکه ای است که توسط موتور گازوئیل سوز تولید می‌شود دیزل ژنراتور که در بازار و در میان عامه مردم با نام موتور برق گازوئیلی نیز شناخته می شود یک ژنراتور و همچنین یک موتور گازوئیل سوز یا همان موتور دیزلی تشکیل شده است. ژنراتور در سایزها و کیفیت های مختلفی وجود دارد که برای مصارف گوناگون طراحی و ساخته می شود برای انتخاب دیزل ژنراتور بایستی در ابتدا مشخص نمایید که استفاده شما به چه میزان و در چه بازه های زمانی اتفاق می‌افتد. برای مثال ممکن است برای یک کارخانه بیمارستان و یا یک مجتمع مسکونی دیزل ژنراتور را تهیه نمایید که برای مواقعی که برق قطع میشود از این دیزل ژنراتور استفاده نمایید و یا ممکن است دیزل ژنراتور برای شما حکم تولید کننده دائمی برق را داشته باشد در این شرایط مشخصات فنی دیزل ژنراتور تفاوت خواهد داشت. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب دیزل ژنراتور خود مشخصات مصرف خود را مشخص نمایید و همچنین با متخصصان و کارشناسان در این زمینه مشورت کنید.

علاوه بر دو قسمت اصلی دیزل ژنراتور قسمت های دیگری نیز در این سیستم وجود دارند که هر کدام به نوبه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند برای مثال شاسی که دیزل ژنراتور و موتور بر روی آن قرار می گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این زمینه بایستی بررسی شود که نوع و ضخامت ورق شاسی چگونه است و همچنین رنگی که برای شاسی استفاده شده است از چه میزان مقاومتی در برابر شرایط مختلف به خصوص شرایط مختلف جوی و یا مواد شیمیایی برخوردار خواهد بود. همچنین تابلو برق کنترل دیزل ژنراتور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود ممکن است برخی از این تابلوها با نیازهای فنی شما به طور کامل مطابقت نداشته باشند.

دقت داشته باشید که برخی از تجهیزات اضافه می تواند بنا به نوع استفاده شما و هم چنین شرایطی که در آن از دیزل ژنراتور استفاده می‌کنید اندکی متفاوت باشد و یا برخی از تجهیزات بر روی دیزل ژنراتور اضافه شده و یا کسر گردد. برای مثال ممکن است شما از دیزل ژنراتور در محوطه و فضاهای بسیار گرم استفاده نمایید که قطعاً سیستم شما نیاز به یک رادیاتور برای خنک سازی ژنراتور تا نخواهد داشت. در صورتی که از دیزل ژنراتور برای کسری برق در مواقع قطع برق استفاده می نماید بایستی اطمینان حاصل کنید که کلید اتوماتیک برای روشن شدن خودکار دیزل ژنراتور در مواقع قطع برق در سیستم کنترل برق این دیزل ژنراتور تعبیه شده باشد.

 

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟

 

 

 

بالا نیز توضیح داده شد دیزل ژنراتور از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که اصلی ترین آنها را می توان ژنراتور و موتور تولید کننده نیروی حرکتی دانست قرار دادن این دو قسمت اصلی بر روی یک شاسی و قرار دادن یک تابلوی کنترل در کنار آنها که بتوانند به عنوان یک سیستم با یکدیگر فعالیت نموده و نیروی برق را تولید نمایند را اصطلاحاً کوپله می گویند. یکی از تولید کنندگان و یا مونتاژ کاران در دنیا وجود دارند که دیزل ژنراتور را دوبله می کنند و عملاً با خرید قسمت های مختلف آنها را با یکدیگر متصل کرده و یک سیستم کامل ارائه می نمایند ولی برخی از شرکت‌های مختلف نیز دیزل ژنراتور کوپله فابریک ارائه می نمایند که می‌تواند مزایایی داشته باشد که از جمله آنها می‌‌توان سازگاری بیشتر این دو سیستم با یکدیگر را نام برد. از جمله این ژنراتورها می توان ژنراتور LINZ را نام برد. ژنراتور LINZ یکی از ژنراتور هایی ست که می توان آنها را به صورت ژنراتور کوپله فابریک خریداری نمود.

برخی از شرکت‌هایی در صنعت دیزل ژنراتور وجود دارند که فعالیت آنها منحصر به کوپله کردن دیزل ژنراتور است یعنی این شرکت ها عملا هیچ گونه فعالیت تولیدی در زمینه دیزل ژنراتور و یا موتور محرک آن و یا قطعات دیگر انجام نمی‌دهند و صرفاً می‌توان گفت که عملیات کوب له کردن دیزل ژنراتور را انجام می‌دهند ولی برخی از شرکت‌ها هم هستند که با تولید قسمت‌هایی از دیزل ژنراتور عملیات کوپله را نیز انجام خواهند داد. جایی که عملیات کوپل را انجام می دهند معمولاً کوپلینگ را با نام تجاری خود عرضه می کنند که بنا به نیاز شما میتواند امکانات اضافه طریق مانند کانوپی سایلنت نیز بر روی آن اضافه گردد.

نصب برخی از متخصصان کوپل کردن غیر فابریک را نیز تایید نمایند و یا شرکت‌های کوبله غیر فابریک را با کیفیت بسیار بالایی انجام دهند که می تواند برابر کوپله فابریک انجام گیرد ولی واقعیت اینجاست که به احتمال زیاد شرکتی که تولیدکننده یک ژنراتور دیزل می باشد می تواند کوپله فابریک بهتری را انجام دهد. البته توجه به این نکته الزامی است که به صورت اصطلاح رایج و به اشتباه برخی از در حوزه دیزل ژنراتور کوپله فابریک را برای دیزل ژنراتورهای استفاده می‌کنند که در خارج از کشور کوپله شده باشد. این کاربرد دیزل ژنراتور کوپله فابریک را می‌توان یک اشتباه رایج و مصطلح در این زمینه دانست.

 

چه عواملی می تواند کیفیت کوپله دیزل ژنراتور را مشخص نماید؟

دقت داشته باشید برای تشخیص کیفیت کوبله در دیزل ژنراتور عوامل مختلف و متعددی را باید بررسی نمود که می‌توان گفت از میان تمام این عوامل کیفیت موتور و دیزل ژنراتور را می توان به راحتی تشخیص داد و می‌توان گفت که با دیزل ژنراتور های مختلف موجود در بازار می‌تواند با هم یکسان باشد اما واقعیت اینجاست که کیفیت کوپله دیزل ژنراتور را می توان از عوامل دیگر تشخیص داد که می تواند شامل مواردی مثل کیفیت نصب کیفیت شاسی، قطعات استفاده شده در تابلو برق دیزل ژنراتور، نوع و ضخامت ورقه استفاده شده در شاسی دیزل ژنراتور رنگ استفاده شده در مورد شاسی و قطعاتی مانند جعبه برق و مواردی مانند این ها می تواند کیفیت کوپله را تعیین نماید .

 

چه عواملی در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذار است؟

در کل محل استفاده و نوع دیزل ژنراتور در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر مستقیم دارد. البته ذکر این نکته لازم است که نوع  برند و کیفیت قطعات دستگاه نیز تعیین کننده ی قیمت دیزل ژنراتور می باشد. همچنین فاکتورهای متعدد دیگری مانند نوع کاربرد و عمر مفید دستگاه نیز در قیمت دیزل ژنراتور اثر گذار است.

همانند بسیاری از محصولات، قیمت دیزل ژنراتور نیز یکی از فاکتورهای مهمی است که در انتخاب و خرید آن نقش بسزایی دارد. به طور کلی کیفیت محصول و قطعات و حتی خدمات دریافتی در کنار نوع برند و اجزای دیزل ژنراتور در قیمت دیزل ژنراتور دخیل می باشد.