هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 03:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 10 مرداد 1398 ساعت 17:59
پنجشنبه 10 مرداد 1398 17:56 ساعت
2019-8-1 17:59:39
شناسه خبر : 325007
در صورتی که بهداشت و ورود و خروج هوای یک محیط بسته برای شما از اهمیت زیادی برخوردار باشد می توانید راهکارهای مناسبی را برای عدم انتقال حرارت و یا عدم ورود حشرات و گرد و غبار به آنها استفاده نمایید.

استفاده از پرده هوا در ورودی ها و یا در صورت حساسیت بیش تر استفاده از دوش هوا تواند تا حد بسیار زیادی از ورود حشرات و گرد و غبار و ذرات آلوده جلوگیری نماید. همچنین در صورتی که باز و بسته شدن درب های ورودی و خروجی محیط می تواند باعث انتقال حرارت زیاد شود پرده ی هوا می تواند به شما در جلوگیری از انتقال حرارت کمک نماید.

 

پرده هوا

پرده هوا دستگاهی است که به طور معمول در بالای درب های ورودی و خروجی محیط‌های مختلف نصب می‌شود تا همزمان با باز شدن درب فعال شده و با پرتاب هوا به طور شدید باعث جلوگیری از انتقال هوای خارجی و اتلاف دمای داخل گردد . پرده های هوا بدین صورت عمل میکند که  با پرتاب هوای بسیار شدید می توانند باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات معلق در هوا نیز گردد. همچنین این پرده‌های هوا در جلوگیری از ورود حشرات به داخل محیط کار شما نیز کمک شایانی خواهد کرد. در صورتی که حساسیت ویژه ای برای عدم انتقال بود به داخل یک محیط و یا از محیط به بیرون وجود دارد نیز می توان از پرده هوا در آن استفاده کرد.

 

 

 

معمولا پرده های هوا بین دو محیط با دمای متفاوت نصب می شود تا از انتقال حرارت بین این دو محیط جلوگیری نماید و یا در قسمت‌هایی نصب می شود که در بین دو محیط میزان آلودگی‌های هوای متفاوت وجود دارد تا از ورود گرد و غبار و ذرات معلق هوا جلوگیری نماید. همچنین در تابستان ها با افزایش حشرات در فضای بیرونی از پرده هوا می‌توان برای جلوگیری از ورود حشرات نیز استفاده کرد.

 

قدرت پرده هوا

قدرت پرتاب باد در پرده های هوا باید به قدری باشد که  که هوای خارج شده از دمنده پرده هوا تا پایین درب انتقال پیدا کرده و باعث جلوگیری از انتقال حرارت و ورود ذرات معلق و حشرات گردد. بنابراین سعی کنید برای خرید پرده هوا مشخصات محل نصب را نیز در نظر بگیرید. پرده هوا بایستی توانایی ایجاد حدودا ۴ سانتی‌متر عرض در هوای پرتاب شده را داشته باشد تا بتواند کاربرد کافی و مناسب را برای شما ایجاد کند. در صورتی که پرده هوا به صورت ناقص عمل کرده و عدم توانایی پوشش کامل محل ورود را نداشته باشد عملا وجود آن نمی تواند برای شما فایده بخش باشد . علاوه بر این قدرت پرتاب هوای خارج شده از پرده هوا بایستی به میزانی باشد که حشرات قدرت ورود به آن را از هیچ قسمتی نداشته باشند . در این قسمت ابعاد پرده هوا نیز اهمیت ویژه ای پیدا خواهند کرد .

 

امکانات دیگر پرده هوا

در صورت لزوم بر روی پرده های هوا امکانات اضافه تری نیز می تواند وجود داشته باشد. برای مثال در صورتی که هوای درون محیط شما بایستی از رطوبت کافی برخوردار باشد با پرده هوا می‌تواند یک دستگاه رطوبت ساز نیز نصب گردد که همزمان با پرتاب باد رطوبت را نیز به هوای داخلی وارد نماید.  شما همچنین می توانید برای خرید پرده هوا از دستگاه‌های گرم‌کننده هوا همراه با این پرده ها نیز استفاده نمایید تا به گرم ماندن هوای داخلی کمک نماید .

 

دوش هوا

در صورتی که حساسیت محیط داخلی شما بیش از ورود حشرات و گرد و غبار و یا انتقال حرارت است می توانید از دوش هوا برای تمیز کردن لباس افرادی که به محیط داخلی شما وارد می شوند استفاده کنید. این اطاق‌های دوش هوا با مشخصات ویژه ای که دارند همراه با پرتاب باد آلودگی های لباس افراد را به طور چشمگیری کاهش خواهند داد.

دوش هوا معمولا اتاقک و یا کابینی است که در ورودی فضاهایی مانند اتاق های ایزوله، اتاقهای تمیز، اتاق های بیمارستانی خاص، اتاق عمل، اتاق های داروسازی، صنایع رنگ سازی، صنایع غذایی ویژه و... نصب می گردد.

 

 

 

همانطور که گفته شد وظیفه دوش هوا یا همان ایرواش را می‌توان زدودن گرد و غبار و ذرات معلق  موجود  بر روی لباس و پوشش افرادی که قصد ورود به اتاق‌های مورد نظر را دارند دانست . عملکرد اتاق های دوش هوا بدین صورت است که معمولاً این اتاق‌ها دو درب یک در برای ورود و درب دیگر برای خروج دارند که پس از وارد شدن فرد به این اتاق درب ها به طور اتوماتیک قفل شده و هوا با فشار خاصی از نازل های کابین دوش هوا به لباس و بدن فردی که داخل کابین است برخورد می کند در ضمن در همین حین دریچه‌های مکش نیز فعال هستند تا ذرات و گرد و غبار جدا شده از لباس فرد را مکش نمایند پس از مدت زمانی درب دوم باز شده و سیستم اتاق دوش هوا از کار خواهد افتاد که فرد می‌تواند به محیط مورد نظر وارد گردد. با استفاده از سیستم دوش هوا می توانید اطمینان یابید که تا حد بسیار زیادی آلودگی های لباس و بدن افراد شامل گرد و غبار و ذرات گرفته خواهد شد .

 

مدل های مختلف دوش هوا

در صورتی که تصمیم به خرید دوش هوا داشته باشید بایستی مشخصات فضایی که برای آن نیاز به دوش هوا دارید و همچنین ظرفیت‌های مختلفی را بررسی نمایید. برای خرید دوش هوا بایستی تصمیم بگیرید که کابین دوش هوای مورد نظر شما بایستی چند نفره باشد، برای فضای داخل کابین چند متر لازم خواهد بود، نورپردازی این کابین بایستی چگونه باشد و مسائلی مانند این . برای مثال کابین دوش هوا می‌تواند یک نفره، دو نفره و یا سه نفره باشد و تعداد نازلهای پرتاب باد نیز در اطراف کابین متفاوت خواهد بود. هر چقدر تعداد نازل ها در فضای داخل کابین افزایش یابند قاعدتا قیمت کابین دوش هوا نیز افزایش خواهد داشت. بنابراین سعی کنید پیش از خرید دوش هوا با متخصصین در این زمینه مشورت نمایید تا بهترین کابین دوش هوا برای محل مورد نظر شما طراحی ساخت و یا خریداری گردد.