هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 12 دى 1398
ساعت 05:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 10 مرداد 1398 ساعت 10:04 2019-8-1 10:04:11
شناسه خبر : 324933
وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: با آمریکا در تنگه‌هرمز همراهی نمی‌کنیم؛ باید بر پرهیز از تنش تمرکز شود.
وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: با آمریکا در تنگه‌هرمز همراهی نمی‌کنیم؛ باید بر پرهیز از تنش تمرکز شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روسیاالیوم، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در سخنانی اعلام کرد که برلین بر عدم همراهی با آمریکا در تنگه هرمز تأکید دارد.
 
وزیر خارجه آلمان در این خصوص ادامه داد: باید بر پرهیز از تنش در تنگه هرمز تمرکز شود و این موضع دائمی ماست.
 
درباره طرح آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین المللی دریایی در منطقه هم بیان کرد: این از راه نظامی حل نمی شود و آلمان در ماموریت پیشنهادی و برنامه ریزی شده از سوی آمریکا مشارکت نخواهد کرد.
 
این در حالیست که سخنگوی دولت آلمان ساعاتی پیش اعلام کرده بود که این کشور در ماموریت دریایی مورد نظر آمریکا در تنگه هرمز هیچ مشارکتی نخواهد کرد؛ اما اعلام می کند که پیشنهاد اروپا در این راستا ارزش بررسی داشته و لذا با طرف  های اروپائی در این باره در ارتباط است.
 
سخنگوی دولت آلمان در ادامه افزوده بود: برلین در خصوص پیشنهاد آمریکا محتاط بوده و بنابراین هیچ پیشنهادی را ارائه نکرده است. برای آلمان، پیمودن مسیر دیپلماسی مهم است. برلین در صدد است تا مذاکره با ایران برای رسیدن به تنش‌زدائی به انجام برسد.
 
گفتنی است،  وزارت خارجه آلمان دیروز در پاسخ به درخواست آمریکا برای پیوستن این کشور به ائتلاف ضدایرانی در خلیج فارس اعلام کرده بود: برلین به صورت جدی پیشنهاد آمریکا را بررسی نمی کند. آمریکا اخیراً ایده خود درباره هیأت پایش دریایی در خلیج فارس را به تعدادی از متحدانش ار جمله آلمان ارائه کرد. برلین این پیشنهاد را دریافت کرد؛ اما هیچ وعده ای در این خصوص نداد. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان مکررا تأکید کرده است که به عقیده ما اولویت باید با کاهش تنش و تلاش های دیپلماتیک باشد. با فرانسه و انگلیس در این باره ارتباط داریم. مشارکت در راهبرد فشار حداکثریِ آمریکا از نظر ما مطرود است.
 
در همین رابطه، «اولاف شولتس» (Olaf Scholz) معاون صدراعظم و وزیر دارائی آلمان نیز دیروز در سخنانی در این باره گفت که  این کشور برای حفظ توافق هسته ای با ایران از نزدیک با فرانسه و انگلیس همکاری می کند.
 
معاون صدراعظم آلمان در این خصوص گفته بود: تنش زدائی دستور کار هر روزه است.